Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marcial_Valladares_Nuñez Louis_d'Aubusson_de_la_Feuillade Presa_de_El_Sancho María_Magdalena_de_Amatlan Puente_de_Segura Rafael_Botí_Gaitan Puntius_lateristriga Lucha_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Mecquignies Línea_Barcelona_Martorell_Vilafranca-Tarragona Pteropus_intermedius Raión_de_Zalischyky Real_Fuerza_Aérea_de_Baréin Marquesado_de_neily Middlefield_(Massachusetts) Luis_Antonio_de_Vega_Rubio Microrregión_de_Río_Negro_(Paraná) Metapanamomops_kaestneri Mike_Skill Puntius_muvattupuzhaensis Goodwin_Stanhope Pátzcuaro_(desambiguación) Margarita_Occhiena Melilla Microrregión_dos_Lençóis_Maranhenses Mentha_×_arvensiaquatica_f._asperata Puerto_de_San_Telmo Psittaciformes Grafo_umbral Rabo_magnético Línea_Barcelona_-_Mataró_-_Maçanet_Massanes Marinella Marcha_de_Radetzky Raffaele_Sernesi RDS-6s Línea_4_del_Metro_de_la_Ciudad_de_México Luis_III,_Emperador_Carolingio Llíria_/_Liria Presidente_de_Aragón Gran_Premio_de_España_de_1976 Manifiesto_de_los_16 Mccune_reischauer Raúl_(nombre) Microrregión_de_Telêmaco_Borba Raul_Porchetto Ramona_/_Por_Chile Los_tres_poetas_épicos Rally_de_México_de_2013 Quercus Los_chalados_y_esas_mujeres Los_Sims_2:_Edicion_navideña RJ_Reynolds_Industries,_Inc Real_Pontificia_Antiquísima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Mazara_del_Vallo Provincia_de_la_Galia

html map