Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Isabel_Martínez Legio_V_Iovia Joaquín_Briz Lista_de_grupos_dentro_del_movimiento_de_los_Santos_de_los_Últimos_Días Jorge_Iván_Laverde_Zapata James_Pond_3:_Operation_Starfish Leptaspis Liber_Chronicarum Lago_Nahuel_Huapi Jacob_Neusner José_Maria_Álvarez_de_Sotomayor Lineas_de_Colectivos_Rosario Juan_D’Arienzo Jalapa_congesta José_de_Zúñiga_y_la_Cerda Julio_Posada Klete_Keller Juan_Ignacio_Guerrero Jose_Herrera_Petere Lamagdelaine Jose_Ignacio_Garcia_Illueca Isla_de_Sálvora Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_84 Lirio_blanco La_central Levi_Cash Linco La_industria_de_holocausto Juan_Maria_Arzak_Arratibel Kent,_grupo_sueco_de_música Intendente_de_Londres Junin_(departamento_Perú) José_Orihuela John_Ginty_House Julian_Alvarez La_Senora Journal_of_feelsynapsis Josiah_Bartlet Koeman Jardinería_en_America_del_Sur Jujuy_(desambiguación) Lista_de_municipios_del_Neuquén Jack_Wishna Licaon_(mitología) Jacobo_(nombre) Kanawha_(Iowa) José_Valenzuela La_luna_negra Lista_de_capitulos_de_Cuéntame_como_pasó La_maldicion_de_los_sonámbulos Julian_Andres_Diaz Jorge_Claudio_Morhain Las_aventuras_del_joven_Indiana_Jones Lino_Taioli Jockey_Club_(Argentina)

html map