Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Premier_League_2005_06 Puertos_de_sejos Premio_Goya_a_la_mejor_pelicula_documental Mario_(personaje) Greene_(Rhode_Island) Masacre_de_la_Pobla_de_Pasanant Los_hermanos_Karamázov_(pelicula) Manuel_Buendia_Tellezgirón Mawali Martiniano_Servin Miguel_Eladio_López-Alegria María_Isabel_Gea Luke_Charles Mi_idolatrado_hijo_Sisí Lotoha'apai_United María_del_Carmen_García Mercè_Sampietro Premio_al_mejor_Baloncestista_Masculino_del_Año_de_la_Missouri_Valley_Conference Long_Branch_(Virginia) Manía_(Problema_psicologico) Rad Manteola_Sánchez_Gomez_Santos_Solsona_Viñoly Luis_Felipe_Acosta_Carlés Psythirhisma Raúl_Alonso_de_Marco Ragnar_Arthur_Granit Lonchocarpus_cyanescens RTP_África Mesorregión_del_Triangulo_Minero_y_Alto_Paranaíba Progresivo Mahafalytenus Major_Boobage Mezieres-sur-Couesnon Rapetti_(Uruguay) Graham_Dorrans Godba_Dobrepolje Provincia_de_Conchucos Luis_"El_Cabrón" Manuel_Gutierrez_de_la_Concha,_marques_del_Duero Mampato:_Mata-ki-te-rangui Microrregion_de_Puerto_Velho Mandeville_en_Bessin Long_Beach_Municipal_Airport Luces_Xenon Ma.Ter M_34 Micrómetro_astronómico Lucas_López_Dessypris Rally_de_regularidad Grevillea_ferruginea Pueblo_borgoñón Luis_Mendoza_Benedetto Primaria_demócrata_de_Carolina_del_Sur,_2008 Rebutia_mixticolor Rebelión_Pugachev

html map