Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Verbena_citriodora Charles_Nodier Vea_(Santa_Cristina) Alberguería_de_Herguijuela Agrostis_×_bodaibensis Varones_apostolicos Acido_2-hidroxipropanoico Claude_Joseph_Le_Desire_Charnay Chrysler_LLC Administración_Nacional_De_Electricidad Comision_Nacional_de_Acreditacion Congreso_de_Bolivia Clavulariidae Albert_Leo Clamcake Concentracion_del_capital Club_Atletico_San_Fernando Alcaldia_del_Municipio_Baruta_(Estado_Miranda) Adonis_vernalis Vittorio_Véneto Columbus_Riverdragons Abdallahi_ibn_Muhammad Acció_Catalana_Republicana Accidente_del_CASA_C-101_del_Ejército_del_Aire_de_España_en_2012 Conquista_de_Yucatán XIIe_Arrondissement Vicente_Silio Al-Wehda Comando_Aereo_de_las_Fuerzas_Canadienses Vättern Wixia_abdominalis Condado_de_Dukes Cod._Vat._Lat_3738 Yai_Andhra Aeropuerto_internacional_del_cibao A_Month_in_the_Country Yōsai_Kikuchi Vacaciones_(película) Volta_Limburg_Classic Vaunoise Administrador_judicial Vehículo_autónomo V_República XI_Region_de_Aysen_del_General_Carlos_Ibanez_del_Campo Chelles_(Sena_y_Marne) Clan_Azai Vímāna Aceri A_Real_Diamond_in_the_Rough Cholguán_(Pueblo) Al_Yumhuriyya_al_Yazaiiriyya_ad-Dimuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_Republique_algérienne_démocratique_et_populaire Wilson_(pueblo) Vigesimal Vendresse_Beaulne Christopher_Maltman

html map