Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luis_de_la_Cerda_y_Rojas Magali_Silva_Velarde-Álvarez Raul_Contreras Manolo_Mene Miki_Saegusa Magnum_Cum_Louder R_O_D. Princesa_Clara Ludwig_Andreas_Feuerbach Martha_Debayle Merche_(cantante) Regresion_logistica Madelón Mammillaria_neomystax Los_cuatro_filósofos Loopy_de_Loop Raiz_(matemática) Primeira_Divisão_1955/56 Melodifestivalen_1981 Reales_Fabricas_de_Artillería Mas_que_amor_frenesi Psicometrico Mael_Coluim_mac_Alaxandair Lupina Michael_Moon Longitarsus_helvolus Provincia_de_Capiz Rangekeeper Micropterix_aureoviridella Psidium_sericiflorum Premios_Sophia Lovoa Maria_Victoria_Ovalle_Ovalle Golaea Proyecto_Daedalus Maria_Epumer Maisoncelles_en-Brie Grace/Ride_the_Storm Louis_Lavelle Prototaxites Mascalzone_Latino Granaderos Love_You_Long_Time Liverpool_Futbol_Club Prajñaparamita_Sutra Make_room_for_lisa Luis_Luchi Michael_MacKenzie Rebeliones_filipinas_contra_España LiveANDES Ramiro_III_(de_León) Psittacula_longicauda Quincy_Voisins Medida_de_neutralidad_al_riesgo Redfern

html map