Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hong_Myung-bo Gry_Wernberg_Bay Analizador_sintáctico_de_precedencia_simple Antv IMI Angel_Mariano_Morales Hipótesis_de_Navier-Bernouilli Iansán Ano_808 Andres_Reyes_y_Buitron Halgurd_Mulla_Mohammed_Taher Grindcore Ano_619 Hemibarbus_songloensis Aubenas_les-Alpes Minjo Herméville-en-Woëvre Antonio_Ventura Asociación_de_Universidades_Confiadas_a_la_Compañía_de_Jesús_en_América_Latina Arabesque_(grupo) Autoridad_aeroportuaria_israelí Arenaria_(ave) Historia_de_las_Banderas_de_la_Republica_Paraguay Anona_sincuya Aurora_Tower H.263 Herramienta_de_programacion_Lex Antonio_Valdes Hypsoblennius_jenkinsi Azafate Antillochernes_floridensis Arrondissement_de_Largentière Ministerio_de_Asuntos_Exteriores_de_Argentina Monolepta_nigrocincta Help_desk Herniaria_unamunoana Héctor_Hernández_García Analisis_del_Discurso Arboles_milenarios_de_Espana Ministerio_de_Educación_(IX_Legislatura) Ministerio_de_Ejército_(Argentina) Ashkan_Dejagah Ministerio_de_Salud_Publica_de_Chile Howaldtswerke-Deutsche-Werft_AG_(HDW) Mirny_(Arjánguelsk) Archicofradia_de_Pasion_(Málaga) Heather_DeLoach Guerra_nuclear_(desambiguación) Halo Miracleman Ariamenes Molly Andrés_Ollero_Tassara Missouri_City_(Misuri) IMWA

html map