Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plan_Cerdá Neostigmina Navarredonda_y_San_Mames NAT_traversal Philautus_vermiculatus Peñalba_de_la_Sierra Napoleónicas Penichrolucanus_leveri Pedro_Carmona_Estanga Nokia_N82 Nancray_sur_Rimarde Pintura_de_paisaje Musica_folclorica_de_España Noumenos Posible Opera_venezolana Pilin_León Pedro_José_Prado_Montaner Parque_Nacional_da_Serra_da_Bocaina PURL Organos_genitales Paralissotes_planus Pamborini Pimienta Otono_de_las_naciones Ph_D Nelson_Torres Palacio_de_los_Condes_de_San_Julián Neumotórax_espontaneo Omakes Plusia_megaloba Myrica Pablo_Sandoval_Ramirez Márino_(Uspénskoye,_Krasnodar) Nardol Oath_(canción) Pierre_Jean_David Nikolaevka_(Raion_de_Tarutyne) Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz_de_Nuestra_Señora_Madre_de_la_Iglesia_del_niño_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Pangeo Organización_intergubernamental Nava_de_francia Organismo_Supervisor_de_la_Inversión_en_Energía_y_Minería Ortonormal One_Child Ordenador_personal Petite_Foret Nisa_(Turkmenistán) NatGeo/Fox_HD Orcaizaguirre Patrick_Ouchène Palacio_de_Beiteddine Policia_del_gueto_judío Niños_apropiados_por_la_dictadura Ononis_glandulifera

html map