Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Peter_Sagan Per_il_gusto_di_uccidere Paulo_Ferrari Partido_Conservador_(Noruega) Orthosphenia_mexicana Octubre_de_1982 Play_It_Loud Musica_de_James_Bond Paraleyrodes_crateraformans Observatorio_de_Cadiz Nani_Moretti Pollino Pachylaelaps Población_(biología) Peribánez_y_el_comendador_de_Ocaña Pie_de_alondra Museo_de_Arte_Contemporaneo_de_Caracas_Sofia_Imber Obseso_Pisafondo Nicolas_Repetto_(periodista) Pornostar_(album) Pedro_Manrique_de_Lara_(II_señor_de_Molina) Plana_Alta Nancy_In_London Planta_de_Energia_Nuclear_de_Angra Pasión_por_el_ruido Pitgam Paratrygon_ajereba Our_Last_Night PR:UK Museo_del_Ferrocarril_de_México Pizarra_(municipio) Nueva_Esperanza_(Malaga) Peristylus_atlanticus Paradoxornithidae Plaga_(album) Nikitinski_(Krasnodar) Pishtako Peter_Alexander No_hay_(gracias_a_Dios)_más_que_un_solo_Aquiles_Talón Oswald_Rayner Nageia_nagi Objeto_material Organizacion_de_las_Naciones_Unidas_para_la_Agricultura_y_la_Alimentacion Paramount_Pictures Noroeste_argentino New_Noise Organizacion_Mundial_de_Gastroenterología Noruega_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1952 Ozoir_le_Breuil Paratransito Nointot Nick_of_Time:_A_la_hora_señalada Oíd_mortales_el_grito_sangrado Occupy_Bahrain N.Hallé

html map