Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_descubrimiento_del_inconsciente:_historia_y_evolución_de_la_psiquiatría_dinámica Ensamble_(linguística) El_Cabanyal_El_Canyamelar Estación_de_Berango Exile_on_Mainstream Euphorbia_grandialata Entesa_pel_Progrés_de_Catalunya Escudo_de_la_provincia_de_albacete Empleo_precario El_Porteño_(revista_argentina) El_Conejito_atómico El_Paseo_(pelicula) FC_Jarkiv Elisa_Torrini Fea Estacion_de_Fuenlabrada_/_Fuenlabrada_Central Estacion_de_Íllora_(Granada) Espacio_separable Equus_(desambiguacion) El_Rincón_(Santiago_del_Estero) Endecagono Euscelus_scrobiculatus Espacios_Placeres_Arte_(revista) Estercolero El_Globo_(teatro) F_15SE_Silent_Eagle Fellini_Roma Estadio_LFF Factor_de_multiplicacion_de_la_distancia_focal Escuela_neoplatonica_de_Alejandria Festival_Rock_y_Ruedas_de_Avándaro Fernando_gallego_de_chaves_calleja Fabula_(subgenero_narrativos) Flagelariáceas Epilobium_latifolium Ernesto_Galan Estación_Tomás_Jofré Euphaedra_(Euphaedrana)_subprotea Fed_Cup_2000 Faro_de_punta_sardina FK_AS_Trencín Fernando_de_Córdoba_y_Válor Ferrocarril_Central_del_Perú Esch_Uelzecht Eduardo_Pereira Estrategia_de_la_r Ficus_gonia Estación_Nicanor_Olivera Francois-Léon_Benouville Elecciones_federales_de_Australia_de_2001 Estrella_mayor_de_mieses Enami Fernando_González_(Tenista) Frank_Glasgow_Tinker Ferricromo

html map