Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Egbert_Hamilton_Walker El_entierro_del_Conde_de_Orgaz Euphorbia_proballyana El_Deseo_(productora) Erytheia Epaphrodito Facultad_de_Traduccion_y_Documentacion_de_Salamanca_(Espana) Eliomys_munbyanus Fernando_Sanz_y_Martinez_de_Arizala Felipe_Rivero_y_Lemoine Festival_Internacional_de_Cine_de_Donostia_San_Sebastian_2003 Estación_de_Montesa Eidur_Smári_Guðjohnsen Estación_de_Bustarviejo_Valdemanco Estación_Villa_Soldati Flez_Cuzy Emboscada_del_lago_Trasimeno Fontaine_Henry Ezio_(Traetta) Espástica Eudoxia_Fiódorovna Elecciones_a_la_Xunta_de_Galicia_(1997) El_día_despues_de_manana Encomienda_de_Beas Edmundo_de_Beaufort Fermín_Javier_de_Aoiz El_arbol_navideño_y_la_boda Estadio_Jorge_Hernan_"Cuty"_Monge Ezequiel_Mastrolía Espejo_frontal Fenomeno_geológico Facistol Estado_Islamico_del_Afganistán Escuela_de_letras_de_madrid Federal_(desambiguacion) Food_Chem_Toxicol Fagana Estación_Avia_Terai El_festín_de_Satanás Estación_polar_Mendel Encontrados Fotomontaje Eje_volcánico_guatemalteco_salvadoreno Ensanche Espliego_de_hojas_cortadas Estadio_Monumental_(Chile) Elecciones_parlamentarias_de_Chile_de_2017 Exposicion_canina Esqui_nórdico_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Lake_Placid_1932 Filiberta_de_Saboya El_desafio_de_las_Águilas Ejército_Popular_de_Liberación_Unido_de_América Eduardo_Torres-Dulce_Lifante Emanación_fría Entrenamiento_de_fuerza

html map