Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_estrella_de_Justina Kigelia_abyssinica Ivan_Vaughn La_presentación_de_la_persona_en_la_vida_cotidiana Lalanne_Arque José_Jiménez_de_Guzmán Kingston_(Georgia) Juan_Ruiz_Pena Kael_Becerra La_Quinta_del_Buitre Jason_Hu Jīvaka Karl_Otto_Henckel Las_asombrosas_aventuras_de_Kavalier_y_Clay Katiusha_(cancion) Isidoro_Fernández_Florez Isomería_endo-exo Jardin_Botánico_de_Akatsuka Lechuga_romana José_Antonio_Diaz_Fernández Larry_Martínez Juigne_sur-Loire Lamothe-Cassel Juan_Panero Liga_Internacional_de_Sociedades_Dermatologicas La_sagrada_familia Jesus_Azcárate_Fajarnés Katarina_Sofie_Ahlström José_Ramón_Álvarez_Rendueles Lampa Liga_de_malta_de_waterpolo_masculino J._Geils_Band Josef_Jakob_Halda Invasión_de_Afganistán_por_la_Unión_de_Repúblicas_Socialistas_Soviéticas Leleba_vulgaris_var_striata Iñaki_Mirena_Anasagasti_Olabeaga José_de_Eizaguirre Juan_Bautista_Cámara Ker-Ys Lil_Scrappy Izquierda_Democratica_Independiente Lacrimatorio Juan_Rodríguez_Jaldón La_Cañada_de_Córdoba Kangaroo_Jack Instituto_Oceanográfico_de_Paris La_gallina_ciega Kyle_XY Jardín_Botánico_"Ría_do_Burgo" Karl_Friedrich_Hieronymus_Freiherr_von_Munchhausen Lista_de_las_montanas_más_altas Linea_Barcelona_Manresa_Cervera-Lerida-Zaragoza Interné Lago_Vista_(condado_de_Starr,_Texas) José_Santiago_Rodríguez_Zorrilla

html map