Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Contemporánea Condado_de_bowie Warwick_Estevam_Kerr Cipriano_Antonio_González_Rivero Valerianella_tridentata Vienna_(Carolina_del_Norte) Conde_del_Guácharo Actas_Intolerables Visibilidad_(sociologia) Club_Deportivo_Huachipato_"B" Aesculus_hippocastanum Ciudad_fantasma Yingaresca_nerea Clases_de_figuras_literarias Cold_Case_(serie_de_television) Abadia_de_saint_papoul Communaute_d'agglomeration_de_Cergy-Pontoise Abadía_de_Hagia_María Condado_de_White_Pine Acción_Católica_Argentina Condado_de_Northumberland_(Virginia) Vicitra_vina Abraham_lincoln Aeropuerto_Osvaldo_Vieira Constitución_de_El_Salvador Aerolíneas_Federales_(álbum) Winx_Club Charly_&_Charly Aeropuerto_de_Wilmington Vélez_Malaga_(Malaga) Zakáznik Aeropuerto_de_Chicago_O'Hare Villers_devant_le_Thour Agencia_estatal_de_meteorologia Wojciech_Adalbert_Zywny Virgen_de_la_Soledad_(desambiguacion) Charrán_bengalés Wamba_(desambiguación) Alan_Weisman Cloratita Valenciennea_sexguttata Vixen_(personaje) Agapito_Maestre_Sanchez Youssef_Belhadj Condado_de_Benasque A_Time_to_Kill Cine_de_Armenia Club_de_Deportes_Rangers Cloyes_sur-Marne Chiasso Windows_Server_(Desambiguación) Cindy_Campbell Citrus_×_tengu Chinzei_Bugyō Willy_Müller

html map