Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nacimiento_(parto) Ngen_küref Mystic_Island_(Nueva_Jersey) Palacio_Fuente O_Milladoiro Potamogeton_volhynicus Oratemnus_proximus Perictione_I Parque_Natural_de_Los_Alcornocales NoLimits Palacio_Quemado Nazca_(Metrobús) Perico_ripiao Opéra_de_París Pepe_grinan Operacion_Plus_Ultra_(pelicula) Poder_constituyente Plataforma_S60 Nervio_del_cuadrado_crural Pierrefontaine-les-Blamont Pitbull Partido_laborista_israelí Peumerit-Quintin Observatorio_del_Teide Noxciyço Plaza_de_armas_del_Cusco Natalio_Lorenzo_Poquet National_Treasure:_El_Libro_de_los_Secretos Musikverein Oria_(río) Parque_Nacional_do_Jau Nardwuar_the_human_serviette Paratiberioides_similis Partido_Socialista_Brasileño Parque_de_rescate_de_la_fauna_sahariana Pinus_monophylla Partido_Popular_Europeo_(Demócrata_Cristianos)_y_de_los_Demócratas_Europeos Port-Louis_(Bretana) Parroquia_de_Sobrado Northvale Nikolai_Konnikov Nelson_Oliveira Omphalotropis_ochthogyra Polia_leuconota Palacio_Peterhof Narcissus_papyraceus_subsp._polyanthos Oe-Cusse Oton_de_Grandson Portland_(Victoria) P-12 OFUNAM Piper_nigrum Natación_Sincronizada Nacha Nexus_7

html map