Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Europs_impressus Flow_(banda_de_España) Familia_Embriaco Ezkaroze Feria_Franca_Medieval Fossalta_di_Portogruaro Emparedado_de_tocino Frangula_alnus_subsp._sphagnicola Ferrocarril_Arica-La_Paz Estación_de_Villars-sur-Glâne Elena_Highton_de_Nolasco Euphorbia_multicaulis Esquema_de_separación_de_trafico El_cuarteto_de_Alejandría Estenurino Escudo_de_Tuxtla_Gutiérrez Exerodonta_sumichrasti Ennearthron_pulchellum Elberon_(Iowa) Factor_de_crecimiento_insulinico_tipo_1 Ferran_Soriano El_quinteto_de_Cambridge Eustaquio_Ilundáin_y_Esteban Fidel_Castano Embajada_de_Argentina_en_Perú Escudo_de_Territorio_Antártico_Británico Francisco_Franco_(desambiguación) Enciclopedia_Británica_de_1911 Euphaedra_(Euphaedrana)_justitia Emilio_Roberto_Parada Estadios_de_futbol_en_Asia_y_Oceania Emmanuel_Amuneke El_premio_(película) Enfrentamiento_naval_en_Abjazia_(2008) Foraminíferos_planctónicos Fornelos Ellobius_lutescens Elecciones_Federales_Alemanas_de_1969 Formacion_de_los_linajes_en_la_nobleza_gallega_bajomedieval Efecto_fotoelectrico_en_porfirinas F40 El_final_del_espíritu Evidencia_(filosofía) El_lobo_de_mar_(novela) Embalaje_nuclear Ellobum Estación_de_Pozuelo Fisica_de_altas_energías Estación_Hunter Extensible_Application_Markup_Language Estudio_(ajedrez) Entrenadores_Club_America Fernando_II_emperador_del_Sacro_Imperio_Romano_Germánico Elsa_Bucaram_Ortiz El_ultimo_heroe_de_acción

html map