Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cbarcas Campillo_de_ranas Besiktas_jimnastik_kulubu Bandera_de_Houston Capa_de_hielo_de_Groenlandia Capsicum_pendulum Broncos_de_Tecuala Bandera_del_Pakistan Caffrowithius_aethiopicus Caravana_de_palomos Año_1249 Campo_Kallang Blackwells_Mills Banque_Nationale_de_Paris Cayo_Sergio_Fidenate Charax_hemigrammus Catedral_de_La_Almudena Bourguyia_maculatus Caldonazzo Carl_F_W_Borgward Campaña_de_los_Valles_de_Aragua_y_del_Tuy Buitre_de_Angola Bazincourt_sur_Epte Campynemataceae Canto_lirico Blancanieves_y_los_siete_enanitos_(película_1937) Cebada_de_pajarina Catedral_Notre-Dame_de_Reims Bryconella_pallidifrons Cacho_de_la_cruz BYOB Bogarre_(Granada) Beat_surrender Big_x Brooklyn_Dodgers Celurosauriano Baa_Baa_Black_Sheep_(álbum_de_Megan_McCauley) Cañón_(accidente_geográfico) Año_682 Calle_de_Malaga_(Valencia) Campeonato_Mundial_de_Peso_Semicompleto_de_la_NWA Años_820_a_C Benivay-Ollon Cesar_Fuentes_Rodríguez Barracao_(rio_grande_do_sul) Basarab_Panduru Cesar_Bojórquez_Zapata Chang_Chun Cactus_acanthostephes Cabeza_transversa_del_músculo_aductor_del_pulgar Carex_gracilis_var_humilis Batalla_de_Megido_(siglo_XV_a._C.) Año_Nuevo_Viejo Cephalocereus_columna Cassoulet

html map