Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yaquis_de_Ciudad_Obregon Adel_Bagrou Condado_y_reino_de_Aragon Verish Acido_N_acetilneuraminico WACS Zdravko_Ćiro_Kovačić Club_Nautico_de_Altea Aleix_alcaraz Verigny Colegio_Villa_María Cine_de_animación Weingartia_tuberculato_chrysantha Victor_Andres_Garcia_Belaunde Adán_de_Adelon Condado_de_Castrogeriz Composición_del_Congreso_de_la_Republica_del_Perú Vision_artificial Xanthanthos A_Suivre Volmerange_les-Mines Cirgüelera Chemiré-sur-Sarthe Vive_(álbum_de_Malú) Albanh Vapor_de_ruedas_Blasco_de_Garay Vena_cólica_izquierda Yodoformo Cine_turco Wimbledon_Football_Club Control_de_la_natalidad Vasily_Mishin Cirrhopetalum_medusae Condado_de_Yellowstone_(Montana) Vigor_Mortis Waldorf Viola_organista Acción_Nacional_Apropiada_de_Mitigación Valdosende Clasico_catalan Aegus_kuantungensis Colma_(album) Adolfo_González-Posada Cinturon_asfaltico_de_Pucallpa Condado_de_St_Lucie_(Florida) Valdeflores Chaunus_atacamensis Coihue_(Chile) Viudez Condado_de_Storey_(Nevada) Westport,_Connecticut Yerba_mezclera Chinamada Companía_Española_de_Trabajos_Fotogrametricos_Aéreos Acidos_polibasicos

html map