Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hidrovía_Parana_Tietê Anostomus_timbure Astyanax_parahybae Henri_Édouard_Lombard Horacio_de_la_Peña Hotel_infinito Ichthyornis_dispar Antonii_Baryshevskyi Guia_Michelín Ano_343 Heristal Antonín_Leopold_Dvořák Australluma Henry_McGee Mortefontaine_en_Thelle Helice_alfa Guirre Anatemnus_orlites Annetta_South Audioslave_(DVD) Mozilla_Corporation Muerte_repentina_del_roble Mittelschaeffolsheim Anales_de_Química Arana_de_seda_dorada H-IIB Arrigorri HNK_Hajduk_Split Guardia_costera Heroscape Guerras_de_Borgoña Hippeastrum_platense Asno_salvaje_asiatico Aulacophora_bipunctata Anatoliy_Byshovets Moutiers-en-Puisaye Gustavo_Torner_de_la_Fuente Avenida_San_Francisco_(Santiago_Poniente) Anos_150_a_C Halterio Holiday_in_Handcuffs Asa_fetida Arroyo_Vallosera Guerras_Púnicas Mircea_Eliade Arganda_(Metro_de_Madrid) Herschel_C._Loveless Mondovi_(condado_de_Buffalo,_Wisconsin) Grupo_Coop Asamblea_legislativa_de_costa_rica Arteria_basilaris Muhammad_Saleem Artistas_Argentinos_Asociados Antonio_Carro_Martínez Idioma_garífuna

html map