Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_juan_de_la_maguana Serta_(freguesia) San_Jose_(El_Peten) Tetas_de_embudo Sulcorebutia_mariana Society_of_St_Tammany Transposición_de_Tiemann Setecostas Saint_Anthot Trachycarpus_fortunei Sindrome_de_la_triada_de_la_atleta_femenina The_Kinslayer TGIF Sydney_James_Van_Pelt San_Victorián Teleosáuridos Sosa_(desambiguación) Stade_francais Teodora_Smilets_de_Bulgaria Tamenus_milloti Sussex_Occidental Salina_(Kansas) Sergei_Vasilievich_Juzepczuk Tokubetsu_koto_keisatsu Saborido Stelmacrypton Thryssocypris_tonlesapensis Senal_de_Argyll_Robertson Señorío_Chimú Smile_Ichiban_Ii_♀_Onna The_Yellow_Handkerchief Somatic_Responses Testigo_en_peligro Tostón_(moneda) Selección_de_futbol_de_las_Comores Silene_chilensis Sistema_Interconectado_del_Norte_Grande Seleccion_de_béisbol_de_República_Dominicana Television_Federal Sociedad_protoindoeuropea Sebastián_Spreng Sandy_Gabriel Semana_Santa_en_Velez-Malaga Tithymalus_quadrangularis Tercera_edad_(desambiguación) Sirviente Swida_racemosa Selección_de_futbol_del_Sarre Trachysciadium Sieyès Tournous_Devant Suining Snake's_Revenge Selección_de_fútbol_de_Sarre Sosa_Molina

html map