Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tribhuvan_de_nepal Galleria_Colonna Republica_Nacional_de_Ucrania_Occidental Global_Foundation_for_Democracy_and_Development Municipio_de_Hartley_(condado_de_O'Brien,_Iowa) Ruta_11_CH Union_Carbide Gennadi_Matveyev Gabriel_Ivan_Heinze Municipio_de_Longrun_(condado_de_Ozark,_Misuri) Georgia_Dome Tresillo_(musica) Ru_wikipedia.org Ronald_Speirs Triplophysa_bleekeri Municipio_de_Green_(condado_de_Forest,_Pensilvania) Municipio_Esteller_(Portuguesa_Venezuela) Gasparo_di_Bertolotti Fuerza_aerea_de_los_paises_bajos Repollo_relleno Túnel_(informática) Fuka Rumson_(Nueva_Jersey) VW_Iroc Iglesias_de_cristo Friedrichshain-Kreuzberg Royal_National_Rose_Society_Gardens Robin_de_los_bosques Turpial_de_pecho_manchado Fritz_Romer Trinidad_y_Tobago_en_los_Juegos_Olímpicos GCompris Río_Khor Tupac_Katari Riá Municipio_Aguasay_(Monagas,_Venezuela) Ron_Johnson Fórmula_de_bailey-borwein-plouffe Universidad_Nacional_de_Asunción Iglesia_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Señora_(Quinto_de_Ebro) Umberto_Veronesi Río_Claro_(O'Higgins) Ruellia_blechum Trimma_fraena Robert_Grant_Aitken Robert_O'Hara_Burke Residencia_para_mayores Ruta_Estatal_de_Nevada_228 Iglesia_de_Santa_María_la_Mayor_(Peñarroya_de_Tastavins) Gabriel_Vicente_Gahona Río_Pongola SP_150 Río_San_Agustín Musaraña_heros Ust-Dzheguta

html map