Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Champagnac_de-Belair Cayo_Largo_(Bahamas) Break_the_Border Benito_Maria_Moxó_y_Francoli Bihar_Sharif Beatriz_de_Borgona Bulbisperma Castellar_(Cadiz) Chants_de_la_résistance_populaire_chilienne Blumea,_Supplement Buscar_mi_iPhone Ceremonia_sangrienta Bad_Laer Bolsero_tunero Benjamin_libet Castillo_de_halton Batalla_de_Oudenaarde Carreras_de_universidad_en_España Centro_de_investigación_de_iones_pesados Casal_de_Cinza Cadavedo Brunsvigia_rosea_var_pudica Caso_cerrado_(película) Carbunco_sintomatico Billy_garland Cañilero Bloque_Sadr Cassida_aurora Bramachārin Calcitriol Cerler_(estación_de_esqui) Bowfinger:_El_pícaro Buarcos Boomerang_Latinoamérica Campeonato_nacional_de_rodeo Carlos_María_Cortezo_y_Prieto Calocheiridius_cyclopium Barrio_la_sang_(alcoy) Camina_conmigo Callichlamys_peckoltii Buque_de_hidrógeno Bano_arabe_de_la_plaza_de_la_Paz_(Ceuta) Cabriel_(río) CMR_Falabella Bulevard Carpogymnia Bombardier_Transportation_México Campeonato_de_Primera_Division_1908_(Argentina) Callilepis_(planta) Birger_magnusson Budismo_camino_del_diamante Barón_de_Langsdorff Carlos_de_Borbón_Dos_Sicilias_(1870_1949) Bicicleta_de_carga Catedral_de_Santiago

html map