Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aganisia_cinerea Chromatolepis_acaulis Consp._Fl._Turkest. Versificación Visión_cristiana_de_la_vida_y_la_sociedad Cisma_anglicano Xenón_135 Condat-sur-Vézère ASB_Premiership_2010/11 We_Got_The_Party_(canción_de_Hannah_Montana_con_Jonas_Brothers) Colegio_de_San_Clemente_Mártir Yerba_de_Santa_Bárbara Victor_Rodriguez_Andrade Consejeria_de_Justicia_y_Administración_Pública_de_la_Junta_de_Andalucía Cochimi_laymon Cola_flavo-velutina_var._flavo-velutina Abd_el-latif Wokoia Circulos_en_los_cultivos Clinton,_Illinois Clintondale Violines_en_el_cielo Xxiii_distrito_electoral_federal_del_distrito_federal Aeropuerto_de_sioux_lookout Clark_Duke Composición_gráfica Chris_Elliott Cine_de_Gran_Bretaña Club_Lemos Veltheimia_speciosa A_Messenger Zenon_Jaskula Citizen_Shane Zoom_(álbum) Abjasios Comparación_de_iPod_Managers Villanueva_del_Rey Chungshan_Soccer_Stadium Cogollos Adolescencia Condado_de_Fergus Chivirín_ceja_rufa Club_de_Planeadores_de_Junin Valeriana_ringens Chaura Alción_capirotado Collazos_de_Boedo_(Palencia) Vernole Compañia_de_Ostende Ajmin Collegium_Vocale_Gent Chivirín_saltapared Cilene_(luna) Vitry_sur_Seine Welcome_to_my_Nightmare

html map