Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_perla_de_Cádiz Inês_Machline_Silva Larrañaga_(desambiguacion) Lihu'e_(Hawái) Litostrotiano Konbirella_cardoni La_Cabanasse Julienne Julie_Kavner Isla_de_basura Intendencia_de_Río_Negro Iowa Jose_Guerrero_Del_Solar Jose_Nicolas_de_Azara La_Viste Laconios Learning_to_Live Le_Plessis-Pâte Jorge_(emperador_de_Trebisonda) Jenofanes_de_Colofón KiSS Kole Libro_del_Coch Las_películas_de_mi_padre Las_cosas_que_cambié_y_dejé_por_ti Karen_Elson Jan_Steven_van_Calcar Lagartija_ibérica Julius_Hermann_Schultes Jean_Poncelet James_Atherton Jesús_Caudevilla_Pastor Joan_Comorera Liga_Santandereana_de_Rugby Jardin_Botanico_La_Unión Jirón_Moquegua Kaede_(personaje_de_InuYasha) Laurentinos La_noche_más_hermosa Insurrección_de_octubre_de_1934 Leucemia_linfoblástica Labruétana Isadora_Gonzalez Jean_François_de_Troy Isla_de_Santa_Lucia Lago_de_Baratz Lille_Metrópoli_Museo_de_arte_moderno,_de_arte_contemporáneo_y_de_arte_marginal León_de_Febres_Cordero_y_Oberto Kilmainham_Gaol Jesús_Jiménez_Dominguez Iñaki_Galdos_Irazabal Jan-Karel_della_Faille Le_Minihic_sur_Rance Intermezzo_(sistema_de_archivos) Lindsey_Sloane

html map