Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ciutat_de_la_Justícia Albert_Ferri W.Anderson Accidente_del_helicóptero_AW139_de_SASEMAR_en_2010 Vesto_Slipher Aeromexico Adjuntas,_Puerto_Rico Coly Vivar_del_Cid Chilenizacion_del_Cobre Vera_Holtz Compania_de_Telecomunicaciones_de_La_Paz Wustegarten We_Got_the_Party Con_amor_eterno_vol._II_(álbum) Walafredo_Estrabón Cittura_cyanotis Wilfried_Morawetz Churchill_College,_Cambridge Condado_de_Jennings Albert_Young Cinco_Bayou_(Florida) Acantholepis Chixoy Colegio_Eton Aciotis_aristellata Achras_sapota_var._candollei Chumbera Circunscripción_electoral_del_Rin XLVII_Legislatura_del_Congreso_de_la_Unión_de_México Zona_Norte_(CIBACOPA) Adolfo_Holley_Urzua Compañero_de_viaje Agencia_Mundial_Antidoping Condado_del_Castillo_de_Vera Coniotomia Vespidos Academia_de_las_ciencias_de_Rusia Codices_de_Beza We_Came_as_Romans Villaldama_(Nuevo_León) Comité_Olimpico_de_Argentina Villa_del_Dique_(Argentina) ATP_250 Vilella_(Sarroca_de_Bellera) Valle_de_los_Ríos_Alhama-Fardes Airbus_A320ceo Colmenar_de_la_Sierra Witmarsum_(Brasil) Xv_distrito_electoral_local_del_distrito_federal Clement_Dodd Comision_Central_para_la_Navegación_del_Rin Valley_Springs_(Arkansas) Werner_KrauB Agropyron_smithii_var._smithii

html map