Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Robert_Roth Gena_Rowlands Resistencia_(psicoanalisis) Murder_on_the_Orient_Express Galofré Gisela Rhagonycha_parnassica Fábrica_Nacional_de_Moneda_y_Timbre_de_Espana Municipio_de_Red_Rock_(condado_de_Minnehaha,_Dakota_del_Sur) Gaudioso_(santo) From_Under_The_Cork_Tree Unión_Carlista Reino_de_Sussex Universidad_al-Karaouine Republica_de_Taiwan Friburgo_(capital) Galaico_Portugues Roncocreagris_salgadoi Reynaldo_Gorno Front_de_Gauche Municipio_de_Denver_(condado_de_Isabella,_Míchigan) George_Jongejans Ride_It_(canción_de_Geri_Halliwell) Fred:_La_Pelicula Geografia_de_la_provincia_de_Salamanca Romualdo_Galdos Reloj_de_pendulo Inmigración_nicaragüense_en_Costa_Rica García_Sanchez_I_de_Pamplona Ganás_(seguidores_de_Sivá) Municipio_de_Parkton_(condado_de_Robeson,_Carolina_del_Norte) Iglesia_de_San_Miguel_de_Moror Ricardo_Pérez_de_Zabalza_Goytre Rotundabaloghia_altoensis Generos Gil_Pérez Gargáligas_(desambiguación) Gloria_Bayardo Richard_Vaughan_(bádminton) Urus-Martan Treintistas Garrett_TPE-331 Ingwaz_(runa) Trey_Songz Rottlera_albicans Municipio_de_Clay_C_(condado_de_Greene,_Misuri) Glen_Burnie François_de_Hadoque Reinita_verdilla Iluminación_mística Municipio_de_Perrysburg_(condado_de_Wood,_Ohio) Municipio_de_Embarrass_(Illinois) Uke Río_Kodor Trihecaton

html map