Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Palma_Sola_(río) Nerine_venusta_var_sarniensis Nouelia PIVG Núria_cadenas Partidos_políticos_peruanos_en_la_historia Pero_._¿esto_que_es? Ordio Música_grupera Novelas_policiacas Natufense Parque_Nacional_de_Árboles_de_Josué Nancy_Witcher_Langhorne_vizcondesa_Astor Poncho_Sánchez Neosasamorpha Pat_O'Brien_(músico) Obertura Myagrum_pinnatum OOOE Pollaiolo Paulinho_Moska New_York_Giants_(desambiguación) No.wikipedia.org Paint.NET Neoheterandria_umbratilis Nuestra_Señora_de_los_Dolores Nabaztag Organización_del_Estado_Boliviano Olaf_Haraldsson Newton_(cráter_marciano) Pinar_del_Rey Pinipedo Octavo_Dia Naples_Park Oficinas_del_tiempo Parque_(desambiguacion) Pendon_Rabo_de_Gallo Nandubay Pop_ruso Peucedanum_stenocarpum Oleg_Gordievsky Nannocharax_maculicauda Orden_de_los_celestinos Orquesta_Sinfonica_Americana N-225 Palpitación_precordial Nagasarete_Airantō Oncinidiinae Parachelifer_archboldi Operacion_Impensable Ocú Novikov Palma_mayor Palacio_de_los_Deportes_Carlos_"El_Famoso"_Hernandez Península_de_Zamboanga

html map