Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Glaciar_Taylor Municipio_de_O'Fallon_(condado_de_St._Charles,_Misuri) SOCA Geranium_sylvaticum_f._eglandulosum Rossellino_(familia) Futbol_gaelico Tuk-tuk Rhaphiolepis_indica Inestabilidad_baroclínica Rutas_nacionales_de_la_Argentina Trigger_Schmitt VII_Juegos_Deportivos_Centroamericanos Universidad_Nacional_de_Córdoba_(Argentina) Un_Nuevo_Tiempo Gabriel_Ochoa_Uribe Richfield_(Minnesota) Gibson_EB-3 Municipio_de_Dix Municipio_de_Jackson_(condado_de_Seneca,_Ohio) Municipalidad_de_Olaine Municipio_de_Taylor_(condado_de_Fulton,_Pensilvania) Ignacio_de_Azevedo Municipio_de_Pueblo_Nuevo_(Guanajuato) François_Mansart Ingeniería_de_producción_agroindustrial Gastronomia_de_Ágreda Universidad_de_California_Merced Inambú_castaño Rey_del_bosque_verdoso Rito_Escoces Municipio_de_Madona Il_Giustino SNECMA Municipio_de_Highland_(condado_de_Elk,_Pensilvania) Ultimate_Comics_All_New_Spiderman Muro_Club_de_Fútbol USB_(desambiguación) Geografia_de_Suazilandia Río_Sumpul Retalhuleu_(departamento) Galium_sylvestre_var._glabrum Romería_de_San_Antonio_en_Robledo_de_Chavela Funcion_de_perdida Municipio_de_Ålborg Galium_andrewsii Río_Tonalá SE_30 Ristantia Municipalidad_de_Līgatne Municipio_de_Duerr_(Dakota_del_Norte) Rueda_de_casino Glaciar_Sperry Galt Inmigracion_sueca_en_Mexico Respiracion_aerobia

html map