Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Sacasa_y_Méndez Jose_García_de_Leon_y_Pizarro Lascar_(volcan) Libre_(album_de_Amen) Leonardo_Montero Jose_Lemery_e_Ibarrola Keith_Gumbs Lavaur_(Tarn) Jovino_Novoa_(desambiguacion) Laspada Juan_Díaz_Martínez Lancha_torpedera_PT_109 James_B._Sumner Jorge_Arias Leon_Rampante José_Antonio_Martín_Pallin John_C._Breckinridge La_Macorina Javier_Gómez_Navarro_Navarrete Jorge_Olaechea Juan_Angel_Magariños_de_Morentin Las_Mercedes_(municipio) Iris_flaccida Isla_Daecheong LaPret José_María_Martín_Delgado José_Díaz_Macías Jan_Charouz Julián_Arcas Licoreros_del_Pampero K55DZ Leísmos Jesús_Rodríguez_Tato Jose_Manuel_Calderón_(baloncesto) Lavandula_spica Isomantis L'Île_Bizard–Sainte_Genevieve José_Félix_Cereso Leyenda_del_gallo_de_barcelos Irlanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1984 Jardín_Histórico_El_Capricho_de_la_Alameda_Osuna Jose_Miguel_Alcérreca Le_Herie_la-Viéville Jose_Luis_Moralejo Kudu La_Opinion_(periódico_de_Estados_Unidos) La_Nava_(Huelva) Les_Yeux_secs Joseph_Ladipo Leonardo_da_vinci Jardín_Botánico_de_Erlangen Landbouwkrediet-Colnago La_Canada_(San_Juan) Jesus_Hernández_Martínez Legislacion_turística_en_Guatemala

html map