Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Celeste_(Idhun) Challenger_de_Cancún Campeonato_Mundial_de_Remo_de_1975 Año_118_adC Borosa Barroselas Bernart_de_ventadorn Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_de_Montaña_2006 Bowlegs_(Oklahoma) Centro_Internacional_de_Ecologia_Tropical Caro_(desambiguación) Black_Box_(banda) Blasconuño_de_Matacabras_(Ávila) Batalla_de_Uarga Basilio_(desambiguación) Cabrero_(estacion) Bauhinia_lamarckiana Años_880_a_C Botopasi Calle_de_Espoz_y_Mina Bernières_sur-Mer Boiro_(La_Coruña) Cancion_de_cumpleanos Bobsleigh_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1948 Centro_histórico_de_Managua Beato_de_la_Rioja Carta_de_Banjul Chain_of_Fools_(pelicula) Cabileños Banos_arabes_de_santa_maria_(córdoba) Batalla_de_Issus_(194) Broussy_le_Grand Bandera_de_Alaraz Cartas_provinciales Brusimpiano Bulgaros Centro_de_Control_de_KDE Capítulo_de_"La_Venta" Barbaña Bloomsday Campo_del_Guinardó Caídos_del_Mapa_IV:_Chau_séptimo Cancion_infantil Azucena_Berrutti Baltasar_champsaur_sicilia Caso_Luis_Andrés_Colmenares Cacatua_funebre_coliamarilla Bernie_Wrightson Castillo_de_Los_Barrios_de_Gordón Ceraleurodicus_neivai Castillo_del_Collado Baron_Henri_Hottinguer_(1868_1943) Binic Ca_Ira Bulco

html map