Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Una_hija_diferente Rio_Côa Municipio_de_Reno_(condado_de_Leavenworth,_Kansas) Universidad_de_san_carlos_de_guatemala Ría_de_Coruña Glorioso_Husares_de_Junín_N°1_Libertador_del_Perú,_Escolta_del_Presidente_de_la_República Geneviève_Picot Ruta_Estatal_de_California_177 Rory_Storm_and_the_Hurricanes Gabinete_de_Melchor_Múzquiz Gernsheim Ris_(Puy_de_Dôme) G._P._Ciudad_de_Vigo S.W.A.T._(serie_de_television) Municipio_de_New_Prairie_(condado_de_Ward,_Dakota_del_Norte) Roberto_Simón_Marina Fútbol_Soccer Twenty_Bucks Union_Democratica_Independiente Tusilago Gaujacq Ricardo_Aguirre Garbo Rock_brasilero Témperley_(provincia_de_Buenos_Aires) Trump_World_Tower Uke Municipalidad_de_strumica Ripley_Corp._S.A. Ruta_del_Bakalao Municipio_Cedeno_(Bolívar_Venezuela) Fundación_Corona Retama_de_tintoreros Girls_Girls,_Girls_(canción) Municipio_de_Maple_(condado_de_Ida,_Iowa) Reino_de_Arborea U-10 François_Leleux Ruta_de_Illinois_31 GLAM_(cultura) Rubén_Gonzalez_Rocha Gaspar_de_Zuñiga_y_Acevedo Giralda_de_badajoz VI_Juegos_Suramericanos Gallerucida_nigricornis Futbolista_del_Año_en_Oceanía Gen._Sp._Gent. Relaciones_estonio_españolas Infarto_agudo_miocárdico Ruben_Andres_Cano_Martínez Téster_de_violencia Uchu_Keiji_Gavan Reinado_Internacional_del_Café Municipio_de_Greenville_(condado_de_Bureau,_Illinois) Félix_Aramburuzabala_Lazcano_Iturburu

html map