Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_Ferroviaria_de_Ermesinde Estación_de_Couronnes Fosfatos_sodicos Ernesto_Feria_Jaldón Estacion_San_Bernardo_(Chile) Fayetteville_Patriots Extinciones_masivas_del_Cambrico-Ordovicico Epoca_Clásica Estación_de_trabajo El_monte_Gólgota Francesc_escudero_i_ribot Enrique_Llopis El_Liberal_(periódico) Fiestas_de_alfafar Eric_Rohmer Estádio_da_Cidadania Feria_de_Dos_Hermanas Estolad Filtro_electrico Familia_March Eficiencia_del_alumbrado_público Flipper_(serie_de_televisión) Estadio_Municipal_Alberto_Larraguibel_Morales Esteban_Bullrich Felipe_Matarranz_González Epimachus Fernando_Larranaga Espanol_andaluz Extra_Zipi_y_Zape El_ataque_de_los_supermonstruos Facultad_de_Teología_de_Paderborn Eleanor_james Eugene_Ormandy Evry Estación_de_Moncada_y_Reixach-Santa_María El_Comienzo Escuela_(desambiguacion) Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1824 Escola_Deportiva_Val_do_Ulla Formato_de_documento_portátil Epicauta_albolineata Equo_Euskadi Elodes_pechlaneri Escobar_de_Campos_(León) Elecciones_parlamentarias_de_Barbados_de_2013 Estados_Bálticos Francisco_Enriquez_de_Villacorta Francisco_Leyva_(militar) El_hombre_que_mató_a_Liberty_Valance Festival_Folclorico,_Reinado_Nacional_del_Bambuco_y_Muestra_Internacional_del_Folclor Fabián_Noguera El_viaje_de_Arian Facultad_de_Enfermeria_(Universidad_Nacional_de_Colombia) Emilio_Vidal_(deportista) Factor_de_crecimiento_de_tipo_insulina

html map