Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Excalibur_hotel_and_casino Esperanza_(nombre) Ether Fallecimiento_de_Wolfgang_Amadeus_Mozart Fiestas_de_Andalucía Elda_Petrer El_móvil Fessenheim Era_micénica Elias_Diamantstein El_Priorato Flechas Feria_del_libro_y_del_disco_vasco_de_Durango Estacion_Shimonada Flatlands Eduardo_Aguado_López F-15C_Eagle Francisco_Alvarez_Pérez Francisco_A._Marcos_Marín Enlace_por_puente_de_hidrogeno Estación_de_Ordes Elías_Andres_Guerrero Escuela_Preparatoria_Lee_(Houston) Enrique_Bolin_Pérez_Argemí Feria_Nacional_de_Durango Ethoprop El_Cornión Francesc_Pujols Estación_Algarrobo_Verde Farsistán Eliphalet_Oram_Lyte El_ojo_público Elecciones_legislativas_portuguesas_de_1980 Fenioux_(Charente_Maritimo) Filabres-Tabernas Efecto_expulsión Foz_de_Lumbier Francisco_Talladas_Vanrell Fiestas_de_interés_turistico_de_Asturias Engyprosopon_arenicola Elecciones_parlamentarias_de_Cuba_de_2003 Fortaleza_de_Hohensalzburg Elecciones_Autonómicas_del_País_Vasco_de_2001 Francisco_Manzo Escudo_de_Kenia Ejercito_Realista Francisco_Sánchez_de_Tagle El_Gasco Frank_Calvert Fotografía_analógica Erick_S._Thompson Estación_de_Les_Borgues_del_Camp Elda_Mara_Cardenas_Ruz Fase_estacionaria_(biología) Fercase-Rota_dos_Móveis

html map