Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Contador_eléctrico Vodka_Stolichnaya Colonizado Aeropuerto_Internacional_de_Manises Variaciones_Salieri_(Mozart) Comida_confort Codigo_hilvanado Abdelmalek Vandelans Comunidad_de_villa_y_tierra_de_Buitrago Alconada_Aramburu Complejo_criptico_de_especies Clase_Seawolf Chatino Vasallática Víctor_Frankenstein Agua_Prieta_(municipio) Víctor_Guillermo_Ramos_Rangel Club_Deportivo_Marchamalo Aeropuerto_de_Norman_Wells Adolf_Hölzel Zeriassa_cuneicornis_prelleri Wilson_Folleco Condado_de_Clay_(Arkansas) Vytautas_Kaupas Colegio_militar Aeropuerto_de_Santarém Vela_(astronomia) Yuririhapundaro Aconitum_baumgartenianum Cinemática_Directa You're_Beautiful_(drama) Albrecht_Müller Ajo_(Bareyo) Colegio_de_Navarra_de_París Cheilanthes_acrostica Acontista_piracicabensis Chiloschista_indica Vertigo_(álbum_de_Fey) Administración_nacional_de_medicamentos_alimentos_y_tecnología_medica Air_26 Christopher_Grant_Wood A_flock_of_seagulls Zelleromyces_albellus Zenit_Kazan Abu_Zakaria_al-Jamal Aeropuerto_de_la_Isla_de_Man Condado_de_Adams_(Ohio) Albedo_geometrico Zacarías_(papa) Acequia_del_rey Villafria_de_Burgos Chris_Pohl Chunta Varyag_(1899)

html map