Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_San_Nicolás_(Gandía) Función_Linearitmica Reitzia_smithii Georg_Volkens Gimmick_(lucha_libre_profesional) Rio_una Rosinei_Adolfo Gas_nitrogeno Rio_Ems Río_Rele U_32_(1936) Función_theta_de_Riemann SDD Futbol_Club_Madriu Untitled_(álbum_de_Korn) Tres_dias Ruta_europea_E-901 Geoffrey_Hill Uno_más_de_la_familia Reymondia Tránsito_aduanero Galium_jussiaei Ribó Roberto_Mosquera_Castell Immortal Free_running Gillian_Chung Rio_Reconquista Rhodophiala_spathacea Municipio_de_Big_Bow_(condado_de_Stanton,_Kansas) Rolde:_revista_de_cultura_aragonesa Municipalidad_de_Novaci Tubulidentados Romulo_Pizarro Universidad_de_Wisconsin-Madison_Arboretum Musarana_marsupial_de_vientre_rojo Unaysaurus Tulasí_(planta) Friederich_Wilhelm_Gustav_Spörer Fuerza_Aérea_del_Ejército_de_los_Estados_Unidos Tricomas In_frostigen_Talern Ruido_(pelicula_uruguaya) Rosal_de_Castilla Trevien UNGG Frehel_(cantante) Roberto_Aguirre Mural_gótico Municipio_de_Celaya_(Guanajuato) Triodia_multinervosa Rio_Tíjaya_Sosná Umai Un_dia_sin_noticias U.A.H.

html map