Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Il_Palazzo Municipio_de_Nichols_(Arkansas) G._P._Villafranca_de_Ordizia Municipio_de_Grantsville_(condado_de_Linn,_Misuri) Unión_Ciclista_de_Chile Iglesia_de_Gracia_y_Dependencias Upala_(cantón) Retorromano Ricardo_Matte_Pérez SERVIR Municipio_de_Hawtree_(condado_de_Warren,_Carolina_del_Norte) Fuerza_Aerea_Nacionalista_China Uni_President_Lions Giovanni_Zantedeschi Ricardo_M._Fonseca Relaciones_entre_Rusia_y_Georgia Ilham_Heydər_oğlu_Əliyev Giovanni_Battista_Vico Roy_Rowland Ruben_Michavila Municipio_de_Union_(condado_de_Cass,_Misuri) Report_on_the_Scientific_Results_of_the_Voyage_of_H.M.S._Challenger SAIC_Motor Gazte_Abertzaleak S_XIX Río_Coxipo Gayuvera Municipio_de_Painted_Woods_(Dakota_del_Norte) Roberto_Burgos_Cantor S'illot_des_Porros Rozalén Municipio_de_Wilson_Creek_(condado_de_Caldwell,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Grand_River_(condado_de_DeKalb,_Misuri) Uva_de_culebra Iglesia_de_Santa_Maria_(Lübeck) Romano_Pontífice Rey_Saúl Rey_de_Zhou Tránsito_Cocomarola Rodamiento_magnético Retirada_de_depósitos Rey_Bowser_Koopa Gilberto_de_Aurillac Ustachá_o_Ustasá Iglesia_parroquial_de_San_Miguel_Arcángel Ilegalizacion VTR_Open Friedrich_Hermann_Otto_Finsch Universidad_Iberoamericana_(Ciudad_de_Mexico) Uandes Union_Asturianista Tribuno_de_la_Plebe Union_Civica_Radical_Bloquista Ultimas_imagenes_del_naufragio Municipio_García_de_Hevia_(Táchira,_Venezuela)

html map