Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ilusionismo Un_dia_perfecto_(U.D.P) Iglesia_de_Santa_Marina_(Cuéllar) Rio_Harlem Tween_80 Iglesia_de_San_Millán_(Segovia) Roman_(Eure) Ttaloques GHS Fuerza_protón-motriz Rollo_diario Usina_hidroeléctrica_a_filo_de_agua SDI_(televisión) Illeana_Douglas Utila Robert_A._Johnson Rinieri_de'_Pazzi Municipio_de_Camp_Lake_(condado_de_Swift,_Minnesota) Municipio_de_Hebron_(condado_de_Kossuth,_Iowa) Iglesia_Ortodoxa_griega GNU_Autotools Roachdale_(Indiana) Río_Pescado USS_Midway_(CVE-63) František_Cermak Rio_Cumys Muraena_argus Trélou_sur_Marne Rolls-Royce_Corniche Rhacophorus_maximus UCI_Asia_Tour_2005-2006 Ruda_hortense_de_hojas_anchas VPPA SWACOPA Republica_de_Tayikistan Iglesia_de_San_Benito_(Ringsted) Iglesia_de_San_Andres_(Valencia_d'Àneu) Trigo_de_las_Indias Ruy_Díaz_Melgarejo Rodrigo_Alvarez_Zenteno Iglesia_de_San_Cebrián_(Zamora) Rio_Rubicón General_Pinochet Gobernador_de_Orán Municipio_de_Raymond_(condado_de_Monroe,_Arkansas) Río_Tíjaya_Sosna Municipio_de_Erie_(condado_de_Neosho,_Kansas) Río_Tutoncana Injerto_(medicina) Giro_d'Oro Give_Life_Back_To_Music Tunde_Baiyewu Municipio_Francisco_Javier_Pulgar_(Zulia,_Venezuela) Gerhohus_Reicherspergensis General_Franco

html map