Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Site_of_Special_Scientific_Interest Saint-Maixent-l'École The_wrestler Taipidon_marquesana Tissue_Engineering_and_Regenerative_Medicine_International_Society Santos_Jorge_A. Topologia_cociente Seleccion_de_fútbol_de_Tanzania Sinfonía_n._1_(Rajmáninov) Selección_femenina_de_fútbol_de_China Seno_Jesuita Terento Somalia Supuesta_autopsia_de_un_alienígena Sagotia Saint-Didier-en-Bresse Saint_Cyr_du_Vaudreuil Sorvágsvatn Tiburón_Trompudo Second_National_March_on_Washington_for_Lesbian_and_Gay_Rights Slavoj_Zižek Salvaterra Sindrome_de_Currarino Sikorsky_CH_53_Sea_Stallion Seleccion_de_futbol_de_Nueva_Zelanda Tecoma_argentea Sliver Stachys_brachyclada Silca Tadashii_Ouji_no_Tsukurikata Sainte-Eulalie The_Simpsons_One_Step_Beyond_Forever!:_A_Complete_Guide_to_Our_Favorite_Family_..Continued_Yet_Again Tarantela_(Chopin) Toledo_(ciudad,_España) South_Lebanon_(Oregón) Suenos_(album) Salvame_Deluxe Sistemas_auto_adaptativos Thorsten_Schäfer-Gumbel South_Park:_The_Stick_of_Truth Teleonce_(Chile) Santiago_/_El_Picaflor Selección_nacional_de_fútbol_de_República_Turca_del_Norte_de_Chipre Schistura_athos Terremoto_de_Temuco_de_2011 Semitólogo Searsport_(Maine) The_Night_of_the_Iguana The_Adventure_of_the_Blue_Carbuncle San_Cristobal_(Asunción) Salario_Mínimo_Interprofesional Segunda_generación_de_computadoras Saturnino_Rodriguez_Peña Soletellina_nitida Síntesis_mediante_tabla_de_ondas

html map