Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Luis_Villacanas LU4_Radio_Patagonia_Argentina Kevin_Restani Legend_Land Ivarr_inn_vidfadmi Irina_Arjipova Kankaanpaa Kippa Jose_A._Terry Laksmīdevī La_Buitrera_(Neuquén) Lester_Sumrall La_Estrella_de_Sevilla Ley_del_Gobierno La_Banda_del_Rio_Salí La_Vandera Jardín_Botánico_de_Duisburgo-Hamborn Isla_Perejil Lancon_Provence Just_Don't_Give_A_Fuck Isla_Pescador La_melancolica_muerte_del_Chico_Ostra_y_otras_historias Jaime_Jose_Rotman Juan_Tomas_Enríquez_de_Cabrera_y_Ponce_de_Leon Jeanne_d'Arc_au_bucher Lazaro_Somoza_Alonso Isaías_Perez_Saldaña Linociera_ramiflora_var._grandiflora Lista_de_episodios_de_Majin_Tantei_Nogami_Neuro Leptobrachella Jose_Calavera_Ruiz José_Batlle_y_Ordonez_(Uruguay) Juventudes_de_Esquerra_Republicana_de_Catalunya Leptodactylus_cunicularius Jean_Pierre_Claris_de_Florian Krṣná Lidíadas_de_Megalópolis La_voz_de_Yopal Jean_Robic Jesed Junio_de_1989 Lenguas_de_Belgica Items_de_Metroid Jardin_Botánico_del_I_A_V. Lagarto_ocelado_del_Atlas Lactobacillus Leon_Van_Bon Life_(album) Lavandula_guinandii L'horticulteur_belge,_journal_des_jardiniers_et_amateurs Juan_Carlos_Pinto_Rodriguez Lesende Joseph_Jérôme_Lefrancois_de_Lalande Kenrokuen Jose_Rodríguez_(deportista)

html map