Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aqua_(pelicula) Monolake Hell_(álbum_de_Venom) Anagaricophilus Arquidiócesis_de_Tiro Anos_410 Arquimonia Harmony Arjipo-Ósipovka Miss_America_Latina Monolepta_schultzei Hierba_del_vino Gustave_Adolphe_Desiré_Crauk Gymnuridae Monotoma_arida And_the_healing_has_begun Montlucon Avelino_Hernández_Lucas Helogale Asotel Halinghen IX_Distrito_Electoral_Federal_de_Veracruz Monolepta_marginipennis Muhammad_Mian_Soomro Apyragua Grizzana_Morandi Hot_Rod_Saltando_el_destino Artemisia_nova Guerra_contra_Peru_y_Bolivia Movimiento_Consenso_Federal Arte_procesual Areca_normanbyi Moisés_de_Miguel_Angel Axinaea_sessilifolia Mundial_de_Indianapolis_de_2002 Antongilia Hormiga_de_cabeza_roja Arpias_de_Holyhead Arrondissement_de_Evreux Mono_Nunez Ano_588 Apagón_eléctrico_de_Brasil_y_Paraguay_de_2009 Haplochromis_plagiodon Aonia Arlay Guernica_(provincia_de_Buenos_Aires) Moro_(Oregón) Apasra_Hongsakula Milo_(Maine) Hao Hiroshi_Hara Montecristo_(Bolívar) Anthelephila_alfierii Hebecoccus Montana_Fishburne

html map