Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rhode_Island Función_booleana_monótona Trojan_Tauranac_Racing Función_linearítmica Universidad_de_El_Cairo Union_de_Republicas_Soberanas_Sovieticas Museo_Erland_Lee Una_prueba_de_Cariño Richard_Milhouse_"Rick"_Jones Rottboellia_biflora Unio_Deportiva_Cassà Robotica_autónoma Roberto_Oscar_Bonano Municipio_de_Milford_(condado_de_Pike,_Pensilvania) Robert_Joseph_Dole Ingenieria_tecnica_en_Espana Fárigas Fundamentos_políticos_e_ideológicos_del_franquismo Umbrella Fórmulas_químicas Musculus_triangularis_sterni Giovanni_Dolfin Iglesia_de_Noruega Gimnasio_"Santiago_V._González" Municipio_de_bar Río_Cenia Infrarojo Gerald_R._Ford Triguera Municipio_de_Newmansville_(condado_de_Cass,_Illinois) Gilberto_Gil Ugali U_C_A Municipio_de_Union_Prairie_(condado_de_Allamakee,_Iowa) Municipio_Benitez_(Sucre,_Venezuela) Iglesia_Catolica_Bizantina_Italo_Albanesa Tres_Poderes Iglesia_Santa_Maria_de_Loreto_de_Achao Reinas_de_España Ulises_Espaillat Genial-o Union_Internacional_de_Ciencias_Geologicas Félicie_Marie_Emilie_de_Ayzac Imperio_ptolemaico Rogerio_Timóteo Giovini GNU_Gettext Gobernadores_de_Gibraltar Rick_Burch Municipio_de_Green_Garden_(condado_de_Ellsworth,_Kansas) Robert_Stephenson_primer_baron_Baden_Powell Sa_Pobla_(Islas_Baleares) Fuerza_Aérea_Neerlandesa Municipio_de_Laketon_(condado_de_Brookings,_Dakota_del_Sur) Gilberto_Rodriguez_(desambiguacion)

html map