Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tour_Generacion_2006 Tarradellas Sigma_(Mega_Man_X) Travis_Denney Santo_Tome_y_Príncipe_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Transponder Sistema_de_color_de_Munsell Satírico Tabla_de_derivadas Toston_(moneda) Sinfonía_n.º_0_(Bruckner) Teleferico_de_Aiguille_du_Midi Toura Thomas_Seymour Siilinjärvi Sankt_Antönien Società_Sportiva_Ambrosiana The_Fisher_King_(película) São_Pedro_de_Agostém Scorpaeniformes Todos_me_miran Servicio_Marítimo_de_la_Guardia_Civil Souvigné_sur-Sarthe Themus_reflexus The_Lamb_Lies_Down_on_Broadway_(canción) Sainte_Marguerite-sur-Duclair The_Wedding Shippingport Sarcófago_(desambiguación) Seamus_Elliott Thymelaea_thesioides_var._elliptica Santa_Fe_(Sinaloa) Tordo_de_Lawrence Segunda_División_de_Espana_2005_06 Santa_Cruz_de_Oñez San_Felíu_de_Veri Sebetwane Suite_Pretty_Cure Sergei_Krásnikov Todos_contra_uno,_uno_contra_todos Steph. Telmatobius_halli Syracuse_(Utah) Spike_(fútbol_americano) Sulfito_de_plomo_(II) Saint-Martin-le-Chatel Taifa_de_Baleares Salamandra_roja The_amazing_maurice_and_his_educated_rodents Sergei_Alekséyevich_Chaplygin Sena_San_Denis Tennesse_Williams Síntesis_de_Paal-Knorr The_Dead_Walk Sunaptea_burckii

html map