Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Astragalus_albidus Helmut_Newton Hiperpotencia_(politica) Mision_(videojuegos) Homebrew_Channel Hugo_Gutiérrez_Vega I.V.Vassil. Antonio_Rodríguez_(militar_argentino) Apophylia_velai Armenia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_1996 Auribail Historia_de_Saltillo Análisis_de_componentes_independientes Modelo_de_satelite Aristóxeno Grupo_de_Fuerzas_Especiales Monumento_Ipiranga Mimí_Muñoz Anna_Smashnova Arquitectura_africana Anisopoda Area_micropolitana_de_Athens Autoridad_Territorial_de_la_Movilidad_del_Área_de_Lérida Monacanthus_tuckeri Andalucia_(F_72) Atinale_al_Precio Hojō_Ujimasa Guerra_de_las_Comunidades Movimiento_del_software_libre Hiperactividad Morpho_portis_thamyris Asociación_Americana_de_Dietetica Idioma_nepalí Hermandad_de_la_Soledad_(Bollullos_de_la_Mitación) Aparato_ambulacral Asedio_de_Turin_(1706) Antonieta_de_Mónaco Monferran_Saves Herramienta_de_autor Gustavo_Yankelevich Antonio_Gómez_(deportista) Mosco_de_Sidón Huacho_(película) Guimba,_un_tyran,_une_epoque Ministerio_del_Exterior Monte_Voma Gutenberg Austria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_1896 Attitude_(álbum_de_April_Wine) Antsianaka_rufipennis Idioma_lapon Heya_fawda Hargeisa Henri_Principe_de_Orleans Hacienda

html map