Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Demostrador_de_tecnologia Eco_en_cadena Copa_del_Generalísimo_de_Fútbol_1946 Dipolog Distrito_de_Dantu Dmítrievskaya Diego_Lopez_de_Zuñiga Día_Mundial_de_los_Animales Cruz_negra_(símbolo) Diego_Echeverria Diving_crossbody Dirección_General_del_Territorio_Maritimo_y_Marina_Mercante_de_Chile Copadichromis_quadrimaculatus Drácula_principe_de_las_tinieblas Copa_Conmebol_1998 Alex_Naumik Amigo_de_la_Onça Cuspide Ecole_des_Beaux_Arts_de_París Cruz_Roja_española Distrito_de_uchumayo Alexei_Rios Cuerda_floja Duo_Terral Distrito_de_Sala Cruciata_ciliata_f._hirsutissima Distrito_Municipal_de_Namakwa Aloysia_meyeri Curutie_palido Dispersion_inelástica_de_neutrones E_ti_prometterò Edgardo_Simon Dior_de_Gondor An/fsq_7 Diomedea_chlororhynchos Dancing_with_the_stars Edificio_Bayard-Condict Curuzú_Cuatiá_(departamento) Cymbidium_formosanum_var_gracillimum Cruces_(Afuada,_Puerto_Rico) Alonso_de_Idiáquez_y_Yurramendi Cordylancistrus_perijae Allia Crisis_espanola_de_1917 Amaria_Alcanter Cosmoe Cronica_del_moro_Rasis Coulonges Didelta Crestview_(Florida) Descolonización_de_Africa Dalbergia_glomerata Cronica_(Fito_Paez) Alejandro_Mijaílovich_Románov Cultura_de_la_cerámica_negra_pulida_nortena

html map