Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nombres_eslavos Natación_sincronizada_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Patrimonio_de_la_humanidad_en_Turkmenistán Parque_Natural_de_las_Lagunas_de_La_Mata_y_Torrevieja Oxynoemacheilus_banarescui Playas_de_Castellon_FS Partido_Liberal_Mexicano Norður-Mulasýsla Piotr_Gadomski Método_crítico Padellus_mahaleb Pablo_Piatti Nervios_ópticos Pogona_barbata Patricio_Rey_Sommer Patrimonio_propio PokerStars.net Osteocephalus NGC_66 Mycaranthes Pathology Onlay Ozuela Planta_de_energia_nuclear_Seabrook Parnassiinae Neuilly_lès_Dijon Paladelpha Música_progresiva Password_(desambiguación) Pirámide_de_Zoser Papaya_edulis_var._macrocarpa Piton_reticulada Pontederas Norteamerica_Media P_E._Zadunaisky Oscar_Wilde_(librería) Neo_GSZ_Stadium Nataraj Patatas_meneás Postciberpunk Neuropsicologos New_Fl. Pabellón_del_Joventut Observatorio_Espacial_Herschel Naruto_(manga) Neuilly_le_Bisson Ponderosa_(Nuevo_México) Méjannes-le-Clap Parque_Comercial_Alavera Máquina_de_humo Nabor_Mendoza Nuestra_Senora_de_la_Defensa_(Tlaxcala,_Mexico) Orero Pan_de_tierra Nercillac

html map