Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paraguay_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Pablo_Ansaldo Norberto_Antoni Pilos_(Grecia) Nuevo_Estadio_de_Los_Cármenes Oscar_Darío_Pérez_Pineda Partido_Conservador_(México) Neobeckia Película_mondo Máfil Octopus_Kool_Aid Ninho_do_Acor Politica_de_Asturias Parque_Nacional_de_Écrins Posicion_de_pronombres_clíticos Nitroderivado Pops_de_LLoret Paso_Río_Futaleufú Perugino_(uva) Pedro_Zarraluki Patricia_Gadea Original_Sin_(album) Parroquia_de_Sorriba Novum_Instrumentum_omne Museos_y_galerías_de_Bogota Pavel_Stratan P._Kircher Portabella Nandú_común Periodo_clásico_de_América Otto_Von_Bismarck Paseo_Huérfanos Novela_Contemporánea Pato_real Pagoda_(banda) Paja_penacho Narcissus_pseudonarcissus_subsp._minor Negro_como_yo Partido_Solidaridad_Democratica_de_Al-Ahwaz Picotenaza_asiático Nexus_7 Pokemon:_diamante_y_perla Mustela_nivalis_aistoodonnivalis Necros_(James_Bond) Panico_bancario Museu_de_Arte_de_São_Paulo_Assis_Chateaubriand Ogarití Palazuelos_de_la_Sierra Patrick_Suskind Narcomantas Notre-Dame-des-Millieres Olpium_robustum Palacio_Legislativo_de_Donceles_y_Allende Pinus_macrophylla Parque_Grande_José_Antonio_Labordeta

html map