Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alejandro_Federico_de_Wurtemberg Discografía_de_Magnatiz Alpha_Jet Crepis_variabilis Copa_Estatal_de_Israel Amazona_(Frentz) De_Havilland_Dragon_Rapide Domenico_di_Bartolommeo_Ubaldini Die_Stille_vor_Bach_"El_silencio_antes_de_Bach" Amarante_do_Maranhão Aleta_(aviacion) Death_Machine César_Nunez All_The_Tragedy_Money_Can_Buy Dinamica_de_grupo Amazona_tamaulipeca Dan_Grimaldi D'Anna_Eduardo Declaracion_jurada Cyrtanthera_densiflora Copa_de_Brasil_2009 Dinastía_Stewart Allies Curva_de_la_bañera Crisis_en_España_de_2013 Decimus_Junius_Silanus_(cónsul_en_53) Distribución_Cauchy EEOOII Alfonso_Núñez_Lapeira Cuon_sardo Diseno_de_Filtros_de_Respuesta_Finita_al_Impulso Alfonso_S._Palomares American_Civil_Liberties_Union Domingo_Di_Núbila Crucifera_perfoliata Crucero_acorazado_Cristobal_Colón Ecphrasis Dracaena_broomfieldii_var._superba Convergencia_Socialista_Madrileña Dialisis_(bioquimica) Aleluya_(estampa) Copa_MLS_1999 Copa_de_Clubes_de_Asia_1993-94 Cörek Cosmopolis_(desambiguación) Durango_Durango Denominacion_de_Origen_Utiel-Requena Distrito_Escolar_Independiente_North_East Cuello_de_paloma America_(grupo) Cooperative_Linux Demografía_de_la_República_del_Congo Don_Quijote_Co Corydoras_negro Edgar_Pierre_Jacobs

html map