Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agustín_Tellez_Cruces Venator_(animal) Construyendo_un_Imperio Concepción_Mariño Ai_Takabe Wingover Chori_Dominguez Waikoloa_Village_(Hawái) Zélia_Cardoso_de_Mello Albert_Viciano_i_Vives West_Kennebunk Club_Gimnasia_y_Esgrima_de_Concepcion_del_Uruguay Comite_de_Bioetica_de_España Christophe_Rousset Agustín_Escardino Conurbacion_del_sureste_de_Dorset Virus_respiratorio_sincitial Vampire_Princess_Miyu WP:ESPEJO Acrocephalus Abadía_de_Saint-Savin-sur-Gartempe Yánena Châteaudun Chondrostoma_meandrense Conjunto_Arqueologico_de_Tarraco Aeropuerto_de_Tianjin_Binhai Worldwide_Top_20_Semiconductor_Sales_Leaders Alchemilla_viridicans Yudhi_ṣṭhira Academia_Politécnica YafRay Comunas_de_Isère Addison_brown Xin_qī_longzhū_Shenlóng_de_chuánshuō Coalición_Civica_(confederación) Vertemate_con_Minoprio AgRP Aecio_(filosofo) World_Contamination_Tour Condado_de_Douglas_(Oregon) Vilsmeier-Haack Administración_Portuaria_Integral_de_Acapulco Cine_en_1937 Valencia_Basket_Club WP:NOENCIC Yamada_Taro Valdetrudis Yvonne_DeCarlo Yudistir Wainwright_(Alaska) Club_San_Martín_de_Corrientes Cinquillo_Cabron_(juego) Aeropuerto_de_Whale_Cove Aeropuerto_Capitan_FAP_Renán_Elías_Olivera About_You_Now

html map