Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chateau_de_Sache Consuelo_Álvarez_de_Toledo Chrysochloa Agrupación_de_Cofradias_de_Semana_Santa_de_Málaga Vivanco_de_mena Company_Man_(Heroes) Chunchi_(canton) Condado_de_Jackson_(Alabama) Codornices_en_escabeche Zarcillón Clase_Illinois Vuelta_a_Andalucía_2007 Alcairía Convallaria_parviflora Ajax_Cape_Town_F_C Yamaha_ox99_11 Aimé_Jacques_Alexandre_Goujaud_Bonpland Acantilado_Rojo Colomba Colhuantzíncatl Companía_Holandesa_de_las_Indias_Occidentales Aeropuerto_de_Lampedusa Yesterday_(película) Conservación_de_la_carga Zonas_arqueologicas_de_Reforma Abocado Workers_Revolutionary_Party Willie_Norwood Vernon_L._Smith Wilhelma,_zoologico_y_jardín_botanico Condado_de_Union_(New_Mexico) Ciclismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Ómnium_femenino Whisper_(cancion) Charles_Ericksen X_Evian ATP_Challenger_World_Tour Aeropuerto_de_Nueva_Loja Constitución_de_la_República_Española Yerba_cicuta Zona_Centro_(LMB) Yéqueda Vicente_Rojo_Almazán Aeropuerto_internacional_de_Nom_Pen Conjectura_carinata Vicente_María_Palafox_Rebolledo_Mexia_Silva Vindrac-Alayrac Working_Class_Hero Chenopodium_album_var_opulifolium Agujero_sacro_anterior Villers_en_Ouche Aepyceros_datoadeni Acido_gamma_linolénico Chauffour_les_Etrechy Codex_repetitae_praelectionis Académie_francaise

html map