Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ian_Stewart_(matematico) Heese Aulacoderus_buffalo Arenal_de_Son_Saura Mimalónidos Arnele_Avenue_(linea_naranja) Hundimiento_del_General_Belgrano Angelonia_angustifolia Guamaní_(Guayama) Harmonix_Music_Systems Himno_de_mi_corazon Historia_de_la_prensa_en_la_Región_de_Murcia Hormiga_verde Astronomia_nova Harold_Clifford_Keel Movimiento_Pro-Emancipacion_de_las_Mujeres_de_Chile Homer_Alone Artjoms_Rudņevs Andrés_Hurtado_Garcia Angophora_ochrophylla Hari-ścandra Hugo_Barrantes_Urena Atlanta_(Texas) Ano_1_a_C Humberto_Castello_Branco Harbury Arabe_estándar_moderno Guntis_Ulmanis Guerra_Civil_Española_en_la_provincia_de_Segovia Astrantia_europaea Guerra_Irán-Irak Anas_al-Liby Mmmz Avanza_pais_partido_de_integracion_social Grogol_Utara_Kebayoran_Lama Asociacion_de_Criticos_de_Cine_de_Los_Ángeles Anastacia_Lyn_Newkirk Huracán_Football_Club_(Paso_de_la_Arena) Hautot_sur-Seine Andrey_Amador Animación_(desambiguación) INVISIBLE Askar_Abdrazakov Auger_saint_vincent HD_210277_b Axolotl Atentados_del_29_de_marzo_de_2010 IEEE_802_10 Anne-Geneviève_de_Borbon-Condé Helosciadium_bermejoi Azcapotzalco_(Altepetl) Area_metropolitana_de_Florencia,_Prato_y_Pistoia Ans_Piet_Danso Aplicabilidad_directa Guía_del_Mochilero_Galáctico

html map