Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Slick_Rick Sparkassen_Giro Tigranes Theodore_Eibon_Donald_Klein Teoria_de_las_dos_fuentes Torre_de_Ceballos_(Alceda) Sphenanthias_sibogae Taboga Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Eslovenia Saint-Martin-du-Tertre Slipknot Salvación_terrenal Serrieres_(Saona_y_Loira) The_Bluesbreakers Sinfonia_n.º_15_(Haydn) Santuario_de_Nuestra_Senora_de_la_Fuensanta_(Cordoba) Subclase_(biologia) Tecution Solo_creo_lo_que_veo Sociedades_primitivas Subapeninos_Daunos Sinfonia_n_º_6_(Dvořak) Sanchez_Quesada Sonsón_(Antioquia) Tender Suite_sinfónica Segismundo_Toxicómano Shatter San_Juan_Evangelista_y_San_Francisco Seleccion_juvenil_de_rugby_de_Uruguay Tierra_bajo_el_nivel_del_mar Studio_Gallop Tessmanniophoenix_longibracteata Teoloyucan Sintesis_sustractiva Stenochlaena Te_dare_lo_mejor Torre_de_Conchar Schönebeck Transporte_en_colombia Trajano_Bermúdez Talentos_Udec Salem_(Misuri) Septima_Avenida_(linea_Brighton) Something_Corporate Something_(álbum) Sonata_para_piano_n._16_(Beethoven) Salah_El_Din_Ahmed_Said Saúl_Berjon_Pérez Traje_de_astronauta Stanley_Kubrick:_A_Life_In_Pictures Testamento_(religion) Silvestre_Antonio_Guzmán_Fernández Tambaroter Sello_de_mauritania

html map