Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CNC-EA Barbaric Centro_de_Alto_Rendimiento Batalla_de_Meung_sur_Loire Cazadores_de_esclavos Banco_de_Tierra_del_Fuego Barrios_de_Guayaquil Barely_legal Caballerizas_Reales_de_Cordoba CLAD Carlota_de_Borbón_y_Vallabriga Campeonato_mundial_de_natación_en_piscina_corta_de_2002 Carex_filifolia Basílica_de_Nuestra_Senora_de_Atocha Canastero_manchado_pajizo Banco_de_leche Bandera_de_israel Bizcochitos Carita_de_angel Capítulos_de_Head_of_the_Class Boston_Tea_Party_(partido_politico) CEO_(desambiguación) Capitalis_Rustica Campanula_dalmatica Carmel Bus_turístic Champillon Bernard_Henri_Levy Calcolítico Biblioteca_nacional_de_españa_en_alcalá_de_henares Bruno_Limido Bandera_de_la_provincia_de_Leon Boulay Bos Bernard_M_Descoings Bienteveo_alicastaño Bulbine_altissima Bosie Brahma_(dios_de_la_creacion) Año_41 Cementerio_protestante_de_Bangkok Bayarcal Can_Draper Campus_Sur_(Universidad_de_Guanajuato) Bobbi_starr Bleigny_le-Carreau Carex_incurva_var._melanocystis Bromus_ciliatus_var._minor Canal_24_Horas_(TVE) Butters'_Very_Own_Episode Batalla_de_colachel Ballottage Años_1400_a._C. Cayo_Batata Caniguerra

html map