Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mycterus_elongata Octavio_Salazar_Miranda París_Basket_Racing Parque_nacional_de_miguasha Opava Parry_Islands Peperino_Pómoro Organización_Arabe_de_Transportadores_Aereos Partidos_políticos_del_Perú Paridad_Horizontal_Y_Vertical NK_Radnik Pakalitha_Mosisili Polychilos_gigantea Overo Nindōkai Por_su_libertad_y_la_nuestra Paseo_Calviá Poblats_Marítims Parrano Oxihidrogeno Periódico_Vanguardia Portal_Ochagavia Parque_nacional_de_Tayrona Nesoryzomys_indefessus Piero_Capponi Nibali Myrmecotypus Nicóstrato Pistosia_spectabilis Port_Wentworth_(Georgia) Parque_Dolores_Fernández_Duro Playa_del_Penon_del_Cuervo Object_Pascal Nothophlebia_costaricensis Palaeos.org Pasion_(película_de_1982) Pintura_medieval_de_francia Nuncio_Roncalli Música_del_antiguo_Levante_mediterraneo Paises_ordenados_por_igualdad_de_ingreso Pilcaya_(municipio) Negundo_nikoense Museo_de_Arte_Contemporaneo_(Universidad_de_Chile) Phillis_Wheatley Parets_del_Vallès_/_Parets Nitrogeno_15 Petrel_de_collar_gris Northern_Lights-Southern_Cross Neoathyreus_perryae Organo_sensorial Paulo_Afonso_Vieira Platypelis_barbouri Oreomela_puncticollis Observatorio_Argentina Méreau

html map