Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Corypha_macropoda Distrito_de_Sheema Amanecer_en_puerta_oscura Driussi Alto_de_la_Sierra Crataeva_tapia Dudinka Dendrocerotales Dia_de_la_Libertad_de_Software Alexander_Milinkevich Alveolos Alexander_Obando Daito_Ryu_Aiki_Jūjutsu Discos_Jaz Día_de_La_Montana Discurso_del_Estado_de_la_Unión Danio_cebra Distrito_electoral_de_Mill_Creek_(Illinois) Cámara_de_Amparo_y_Antejuicio_de_la_Corte_Suprema_de_Justicia_de_Guatemala Dermot_Ahern Cose_Bot. Copequén DC_United_Holdings Departamento_de_estadisticas_de_Georgia Cote_des_Neiges_Notre_Dame_de_Grace Código_de_la_SOIUSA Desarrollo_postembrionario Alfredo_Sánchez_Cruz Don_Chuma America,_America Dominio_britanico Alyson_Williams Día_de_las_Americas Economía_de_Gambia Alemao Alfonso_X_el_Sabio Cosmos_487 Durioneae Descomposición_térmica Dzongkhag ECL82 Disconaias_salinasensis ETA_m Cymbidium_nervosum Dan_Ceman Down_to_Earth_(álbum_de_Alexis_&_Fido) América_rusa Edgewood_(Pensilvania) Didáctica_de_filosofía Departamento_de_Pitrufquen Derarimus_rugulosus EX_325 Diámetro_del_área Allemand Declaracion_de_los_Derechos_de_la_Mujer_y_de_la_Ciudadana

html map