Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Numeros_de_catalan Orch._Jav. National_film_board_of_canada Paolo_de_Matteis Navafria_(desambiguacion) P_A_M Partido_judicial_de_Calahorra Polemica_en_torno_a_la_linea_de_alta_tensión_Sama-Velilla Nikolái_Fiódorovich_Goncharov Paris_HB NME Parque_nacional_de_morne_trois_pitons Pokémon_Mundo_Misterioso:_Exploradores_del_Cielo Parque_natural_Macizo_de_Peña_Cabarga Parroquia_de_San_Pedro_de_Pisagua Phyllotreta_lubischevi Músculo_extensor_corto_del_dedo_gordo Neuilly-le-Brignon Pipil Pie_(jeroglifico) Nueva_Amsterdam_(Guyana) Petronio_de_Bolonia North_Greenbush NSP4_(rotavirus) Pearl_River_(rio) Nematobrycon_palmeri Polylepis_tomentella_subsp_tetragona Museo_José_Luis_Bello_y_Zetina Numeros_negativos Patricia_Helena_Fierro_Vitola Oropeza_(provincia) Pals Móstar Palma-Palmilla Nagano,_Nagano Ngerulmud Potenza Pedro_el_Mudo Navarro_(Cali) Nikoloz_Tskitishvili Oceanico_central_oriental Niek_Engelschman Philautus Noël_Coward Phaedon_pseudopyritosus Ortónimo NGC_3081 Pineres_(Peñarrubia) Paraíso:_Canto_Decimosegundo Poblacion_(estadística) Paul_Ludwig_Hans_Anton_von_Beneckendorff_und_von_Hindenburg Piece_of_my_heart Pedro_de_gamboa Plaza_Mary_Fitzgerald Play_Station_3

html map