Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chassepot ARA_Heroína_(D-12) Africanistica Condado_de_Chouteau_(Montana) A_comer_merluza Aidalai_(álbum_edicion_para_Italia) Chovellen Command_and_conquer Vauxhall_Combo_C Warped_Tour Acido_sílvico Winx_Club_3D:_La_aventura_mágica Constancia_(Uruguay) Zestoa_K_B Conchita_Ramos_Veleta Aimé_Haegeman Agricola_Oriental_(estación) Cine_Felgueroso Villaverde_del_Río Vila_Nova_Futebol_Clube Alconafta Content_Address_Storage Charlot_músico_ambulante_/_El_vagabundo Clupisoma_garua Comarca_de_Pas_Pisuena-Miera Cometa_Halley Victoriano_Rivas Chiche_de_burra AS_Magenta Christine_Rose Zanthoxylum_pterotum_var._guaranticum Variola_vera Vicente_Benavides Compania_del_Anillo Conflicto_de_delimitación_marítima_entre_Chile_y_el_Peru Acre_de_los_Héroes Acrossocheilus_fasciatus Chartham Zeugophora_flavitarsis Aeonium_ciliatum_subsp_praegeri Colour_Haze Cobian_Roffignac Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1986 Colecillas_locas Vuelta_a_Andalucía_1973 Chlamydoselachus Absorción_(química) Circuito_de_Phillip_Island Abelardo_Raidi Africa_del_Este Cogeces_de_Iscar_(Valladolid) Vela_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Moscu_1980 Aeropuerto_de_roberval Adamantinia_miltonioides Colon_(provincia)

html map