Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andreu_Guerao Avenida_Diagonal_Norte Anos_510_a_C Guerrero_de_Porcuna Monterey_(California) Antonio_María_de_Bucareli_y_Ursua_Hinistrosa_Lasso_de_la_Vega Humaitá_(Dpto._Neembucú_Paraguay) Ice_Age_4:_La_formación_de_los_continentes Idioma_Maleku Heryanto_Arbi Hans_Jakob Andrés_Lewin-Richter_Ossiander Arenaria_modesta_var._cavanillesiana Idioma_surigaense Monitorización_de_redes Autobiografico Ano_1436 Modflow Hate_(cantante) Arthrophytum_regelii Hospital_universitario_Korle-Bu Asociacion_para_el_Avance_de_la_Informatica_y_la_Computacion Arch._Jard._Bot._Rio_de_Janeiro Arabella_Churchill Aristide-Onesime_Croisy Mulbagal Aryabhata_I Anita_Beltrán Avion_común Az_Zaqazīq Idioma_lemko Hip_house Aristarco_de_samos Moissac Holly_Grove Antíoco_IV Idiomas_de_África Argacofa Montañas_de_la_provincia_de_Salta Avellanosa_de_muno Avenidas_Myrtle_y_Willoughby_(linea_Crosstown) Guerra_de_Halcón_Negro Himno_Nacional_de_Chile Idioma_letón André_Adolphe-Eugène_Disdéri Harrison_City Hemicarex Monographia_de_Potentilla Grinling_Gibbons Hossein_Akhani Apristurus_aphyodes Hotel_City Mulay_Uld_Mohamed_Laghdaf Haus_für_Mozart Modelo_atómico_de_Sommerfeld

html map