Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_Alfarp Cambio_de_Vida Berger_(Misuri) Chaetogenys_straneoi Bayelsa Cariñositos Canciones_de_hotel:_edicion_especial Blyxaceae Biblioteca_digital_de_humanidades Centro_Cultural_Estacion_Mapocho Carnivora Cha_siu_baau Carex_canescens_var_oregana Blake_Stone:_Aliens_of_Gold Barbahija Carretera_Estatal_de_Indiana_7 Barrio_del_Pilar Celtas_cortos Capsella_penarthae Cataratas_Maletsunyane Casa_de_Bëor Barco_frigorifico Bandera_Errentería Bodega_Chakana Cascales Castillo_de_Alcala_la_Vieja_(Alcala_de_Henares) Baldung Castillon_(Calvados) Barrio_argüello Blandengues_de_Montevideo Cesar_de_Loma_Atienza Cesáreo_Estebanez Centro_de_vuelo_espacial_goddard Bella_Abzug Cercanías_Murcia/Alicante Barón_de_la_Motte-Fouque Chaetonychia Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Ruta_de_2009 Bustamante_(Nuevo_León) Beskorbnaya Cala_de_Etiopia Betula_lutea_var._alleghaniensis Benoîtville Bikkuriman_World Campanula_vidalii Boca_Rio_Gallegos Bara Caricuao Bertoncourt Caso_de_espionaje_de_Chile_en_el_Peru_2004-2009 Campanula_nobilis_var._alba Bandera_de_Camerun Centros_de_detencion_secretos_de_la_CIA Cantón_de_Bayona-Norte Broken_III_milenio_a._C.

html map