Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hatia Helipuerto_de_la_Cartuja Antonio_Furmento_Bazo Hewitt_(condado_de_Marathon,_Wisconsin) Heptapterus Hapoel Miotóxico Montecalvo_in_foglia Aplicaciones_de_mensajería_instantanea_multiprotocolo Miloslav_Mecíř Guamatela_tuerckheimii Movsar_Baráyev Anaxyrus_nelsoni Arguelles_(Moncloa-Aravaca) Hirschsprung Avenida_Alberdi Helen_Lovejoy Monolepta_yasumatsui Hummels_Wharf_(Pensilvania) Ancistrus_occidentalis Huerto_de_las_monjas Asociación_nacional_de_funcionarios_de_la_dirección_general_del_credito_prendario Arteria_occipital Asociacion_Mexicana_de_Ciencia_Ficción_y_Fantasía Andrés_Velásquez Area_metropolitana_de_Tucson Apinae Hystrix_(planta) Monolepta_ivorensis H_IIA Hypori Guerrero_del_Cerrillo_Blanco Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayra_Itatin_Parana_Tape,_Uruguay_y_de_los_guaycurues Mitrilo Historia_de_San_Petersburgo André_Jacques_Garnerin Mr._Zsasz HMS_Hercules_(1868) Hípica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Estocolmo_1912 António_Alberto_Bastos_Pimparel Monomma_gracileirroratum I_Will_Go_With_You Antonio_Fernandez_Ortiz Huexotzinco Movimiento_de_Liberación_Nacional_(Costa_Rica) Augustin_souchy Hampshire_(oveja) Hasta_que_te_encontré Artzi Andy_Marshall Apium_ikenoi Movimiento_por_la_Liberacion_del_Congo Hauru_no_ugoku_shiro Herrera_del_Río_Pisuerga Arájoba

html map