Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kigelia_africana Leon_Benko Lincoln_Town_car Liceo_salvadoreno Irene_Saez_Conde Kluane_Wrangell_St_Elias_Glacier_Bay_/_Tatshenshini_Alsek Leon_Arslanian José_Fabio_Alves_Azevedo Juan_de_Mariana Leiostyla_ferraria Lachnosiphonium_rude Isidoro_Leon_y_Arreguia Irlanda_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1980 Juan_Bautista_Maíno La_bella_y_la_bestia_(película_de_1991) Jacques_de_Sores La_noche_de_los_muertos_vivientes_(pelicula_de_1990) John_Travolta Jhoys_Nogueira Lavrania Isla_Santa_Clara_(Brasil) José_Borges Juan_Jose_Espinosa_San_Martín Koppel_(Pensilvania) Larinia La_leyenda_de_sleepy_hollow Juliane_von_Dönhoff La_invención_de_Morel_(novela) La_sombra_del_arco_iris Ke_patine_la_risa Isla_Altamura Jose_Enrique_Rodo Joven_orquesta_de_la_universidad_de_valladolid Instituto_Tecnologico_de_Cd._Cuauhtémoc Jesús_Cisneros Juan_de_Acuña_y_Acuña,_VI_conde_de_Buendía Konami_Antiques_MSX_Collection Islas_Guy_Fawkes Lebríja_(Santander) Isla_Blue_Lagoon Life_Among_the_Gorillas Khuresh Jablanica_(Federación_de_Bosnia-Herzegovina) Lirón_careto Litográfica Le_Noyer Ivan_Estrada La_masacre_de_San_Bartolomé Italia_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1990 Jose_María_Gutierrez Kamchatka_(Krasnodar) Jardin_botanico_de_Quito La_Tremenda_Corte Lista_de_basílicas_catolicas Lamela_Silleda

html map