Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Perro_de_monte Omobranchus_woodi Ocurí Pezquenines_no Pierre_Koenig Parque_nacional_Picos_Pionero Planchón_(volcan) Oracle_Grid_Engine Phobetinus Partido_Judicial_de_Molina_de_Aragon Playa_de_La_Alcaidesa Olivera_(Uruguay) Oliveira_do_Hospital Policia_de_Monaco Orden_del_Hacha Piornal_(Caceres) Oliver_grau Pedro_de_Madrazo_y_Kuntz Ordio Perignat-sur-Allier Peter_Hoeg_Gade Phleum_abbreviatum Once_in_a_Lifetime Politica_exterior_y_de_seguridad Pokemon_Perla Mystus_pelusius Occhiobello Noumea Notoclinops_caerulepunctus Nova_Castilho Paul_Allen Museo_de_Bellas_Artes_de_Sevilla Parque_Las_Indias Portal_Trelew Phenacorhamdia_unifasciata Oráculo_griego Parque_Nacional_de_Tai Pavlo_Shylko Philipp_Graß Organizacões_Globo Office_for_National_Statistics_-_Reino_Unido Pedro_Guillén Península_de_Mangyshlak Paso_Internacional_Pehuenche Passion_Fish Neocelandeses Paladin Potamites_erythrocularis Pinos_(Lerida) Plaza_Tribunales Perezia_pedicularidifolia_var._parvifolia Partido_de_la_Social_Democracia_Brasileña Pedro_de_Aragón_conde_de_Alburquerque National_Instruments Parque_Nacional_del_Manovo-Gounda_St._Floris

html map