Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Notosacantha_shibatai Parque_nacional_Uluṟu-Kata_Tjuṯa Piptadenia_rigida_var_grandis Obispado_de_Lieja Optical_Gravitational_Lensing_Experiment Peter_Ho Nita_Costa Oltu Pio_Garcia_Escudero Nitrificacion Parklife_(álbum) Pittkhana Parque_de_Berlín People_Come_People_Go P_J_Mull Plano_normal_sonoro Polypodium_polypodioides_var._burchellii Oclusiva_uvular_sorda Pedro_Escartin_Moran Partido_de_la_Vanguardia_Socialista Partido_del_Congreso_Nepalí Omega_(desambiguación) PR_J PSR_J0737-3039 Music_Box Nuestra_Señora_de_Loreto_del_Pirapó NGC_621 Organizacion_territorial_de_Japon Nervio_peroneo_comun Olafur_Gunnarsson Pictet_&_Cie Orchestral_Manoeuvres_in_the_Dark Poecilomorpha_mashuana Países_ordenados_por_superficie Patría Odón_(Teruel) Pabellon_Multiusos_Ciudad_de_Cáceres Pithecellobium_inaequale Paso_del_fuego Olly_Sid_y_Millie Nacho_Garcia Notoryctidae Nombramientos_en_homenaje_al_rey_Juan_Carlos_I Paté_de_Fuá Porque_el_amor_manda Pazo_los_Escudos Paraje_natural_La_Torrecilla Poli_de_Guardería Potamogetonáceas Nystalea_cossoides Parque_Lefevre_(Panama) Partido_de_General_Paz Parques_naturales_nacionales_de_Colombia N-bola Naucalpan,_Estado_de_México

html map