Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aki_Ville_Yrjänä Comedia_(cine) Cleisostoma_formosanum Aberdeenshire_(histórico) Abraham_Ángel_Card_Valdés Agregada Albert_Speer_Jr Acceso_Barcelona_B-24 Wingding Villa_Dolores_(Berisso,_Buenos_Aires) Villalba_de_los_Llanos Violencia_hembrista Comision_de_la_Verdad_y_de_la_Reconciliacion Vena_hemiazygos Chevrolet_Chevette Vibrionales Vivo_y_Desnudo_Vol_1_y_Vol.2 Vainsteins Claudia_Blum_de_Barberi Viels-Maisons XHI-TV Viller Codera Ajo_(Arizona) Composicion_étnica_de_Chile Clematis_aristata Clavel_de_San_Juan Acido_peroxisulfúrico Activos_físicos Aeral Vincent-Marie_Vienot_de_Vaublanc Vestigios_arquelogicos_mayas_en_el_municipio_de_Mérida,_Yucatán A_B_B Con_pelotas Adam_Scott Club_de_Remo_Santander Acrobata Vila_cova_do_covelo Willow_Springs_(Illinois) Cine_brasilero Walter_"Cachito"_Ramirez Zona_de_promesas_(álbum) Coloquio_de_Ratisbona_(1541) Victor_Manuel_(cantante) Abeson Aeropuerto_de_Bălti Volcan_Concepcion Aguadilla_(Puerto_Rico) Aeropuerto_de_Lüderitz Condado_de_Scott_(Iowa) Chenoa_(disco) Club_Unión_Atlética Verbo_ergativo Adenia_populifolia Aaron_Gordián_Martínez

html map