Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tomillo_murciano Tito_Manlio_Torcuato_(consul_235_a.C.) Tollywood The_Beautician_and_the_Beast_(pelicula_de_1997) Sinfonia_n._4_(Mozart) Toonami_Jetstream Tamago_gohan Sincey_les-Rouvray Templo_expiatorio_de_la_sagrada_familia Tele_Liban Saussurea_spinulifera Takhisis Secretarias_de_Estado_en_México São_Bento_do_Cortico Tiras_dominicales San_Esteban_de_Pravia Total_(álbum_de_SebastiAn) Seleccion_gallega_de_fútbol Slick Sura,_Instalaciones_de_Calefaccion_Ionosferica Soy_lo_que_soy_(álbum) Surya_vanśa Torre_adosada_al_lienzo_de_muralla_arabe_entre_las_calles_Angel_y_Beneito_Coll Sonic_&_All-Stars_Racing_Transformed Saint_Julien-en-Genevois Solpugella_anchietae Société_Française_de_Psychanalyse Saint_Cyr_la_Rosiere Saint_Hilaire_la_Gerard Scanner_Cop Stephen_Decatur Trachycephalus_atlas San_Feliu_de_Guixols Sociedad_mercantil Terminal_de_apertura_muy_pequeña Spišská_Belá Simon_de_Rojas_Clemente So_Young-en Tormenta_tropical_Odile_(2008) Sangarcía Saqueo_de_Roma_(846) Sanctus_Real The_Keep_(novela) Sistema_Integrado_de_Informacion_Taxonomica Ternant_les-Eaux Teca_(desambiguación) Stardust_Resort_&_Casino Temporada_1971_de_Fórmula_1 Tratado_de_Berlin Saccoglossum Sherwood_Stewart Sotillos_de_caracena Sustitución_de_cadera Serafin_Fernandez_Ferro Saciña

html map