Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Espanol_barranquillero Esteban_Agustín_Gascón Elecciones_a_Cortes_Valencianas_de_2011 Estacion_de_Ontigola Enzo_Escobar El_Blog_de_la_Feña_(album) Fotosensibilidad Evolución_de_las_AFP_Chilenas Ferrocarriles Escala_Newton Elecciones_a_la_Junta_de_Andalucia_(1996) Etudes-Tableaux_Op._39_(Rajmáninov) Facultad_de_Bellas_Artes_(Universidad_Complutense_de_Madrid) Francesco_Gianotti Educacion_ciencia_e_investigacion_en_Medellín Fairfield_(Utah) Eremiaphila_cordofan El_Noticiero_Huasquino Estímulos Estación_de_Castelo_Novo Fidonet Flacey_(Eure_y_Loir) Equilibrio_mecánico Eduardo_guerrero Federation_of_International_Polo Enrique_Rodríguez_Galindo El_Robado Escudo_de_la_ciudad_del_vaticano Empanadas_antioquenas Eugenio_Eyraud FK_Banat_Zrenjanin Expresion_de_Bazin Elecciones_al_Parlamento_andaluz_de_2000 Fighting_fantasy El_regreso_del_caballero_oscuro Estacion_de_Leganés_/_Leganés_Central Focke-Wulf_Fw_189 El_Niño_Verde El_fusilamiento_de_Dorrego Falk_Struckmann Essiac Engranaje_helicoidal Episodios_de_Betty_Atómica Eleazar_ben_Simon Embelia_grossularia Ercé-en-Lamée Fisiologia_de_la_percepcion Esteban_Prol Escuela_franciscana_de_Bolonia Estacion_Sahara El_Día_del_Juicio_Mortal Enannatum_(desambiguación) Eremiasaurus Escudo_de_El_Carpio_de_Tajo Enfermedad_itai-itai

html map