Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francisco_Linares_Alcántara_(Aragua) Familias_linguisticas Francisco_Correa_Sanchez En_vivo_Heredia_-_Gieco Estación_de_Killwangen-Spreitenbach Estrela_Velha Formacion_de_Elliot_Superior Farolitos_de_los_campos El_hijo_de_kong España_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Angeles_1932 Estación_de_Chiva Espárragos_hileros Estación_de_Aeropuerto_Charles-de-Gaulle_2_TGV Estado_Benefactor Elysburg_(Pensilvania) Exposed_(álbum) Estacion_Gral._J._M._Pueyrredon Elecciones_legislativas_de_Cuba_de_1998 Ematión Francisco_Xavier_Ramirez_Sanchez El_Libro_de_las_Maravillas Faro_Baishamen Energía_potencial Eduardo_Alderete Francisco_Javier_López_Pena Francesco_Suppé-Demelli Flora_Čechica El_sanduchito Eryngium_suaveolens Equitación_en_Chile Escudo_de_quebec Eric_Virgal El_Cubo_de_Don_Sancho Ernesto_Fonseca_Carrillo Etude_Op._10_nº3 Estipendio Fortaleza_de_Herodes Estación_de_Porta_Nova Epicauta_punjabensis El_Adelanto Fragata_blindada_Tetuán Fernando_de_Rosales Estación_Mancha_Blanca Espárragos_de_azucar Ernesto_Garcia_Lledo Facing_the_Giants El_cruce_(pelicula) Fernando_Schmidt_Ariztia Flavin_adenin_dinucleotido Epístola_a_los_Pisones Fergusonita Francia_libre El_Enamorado_(Tarot) El_Desprecio_(cancion) Francisco_Correa_Sánchez

html map