Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cybistax_donnell-smithii Alpha_Equulei Duración Distrito_de_Freyung-Grafenau Diplectria_barbata D'mente_Común Cueva_Sandía Alemania_en_los_Juegos_Olímpicos Dvāparayuga Derecho_de_rebelion Dunfermline_Athletic Core_i5_(Nehalem) Edgar_Garcia_de_Dios Ecuación_de_Dirac Convento_de_la_Santisima_Trinidad_(Cartaya) Cortes_de_Aragón_(Teruel) Alfametildopa Criciuma_EC Cyclommatus_suzumurai Darkly_Dreaming_Dexter Duelo_al_Sol Dnepr Cumbre_del_Clima Copa_Intercontinental_1995 Dragón_heráldico Daone Eaton_(Colorado) Cultura_de_Iztapalapa Distrito_de_Palamau Dioses_hijos Cordoba_(México) Copa_Federacion_1982 Diócesis_de_Oslo_(Iglesia_Católica) Amerika_(discoteca) Echites_salicifolius Decanato_Penalolén Deporte_en_Israel Cryptocephalus_ejimai Deformacion David_Cox_(estadistico) Echinocactus_peninsulae Dactylispa_perraudierei Distrito_Escolar_Independiente_de_Spring_Branch Earth_Final_Conflict Córvidos EF_111A_Raven Copa_de_África_de_2006 Dan_Cooper_(historieta) Corpus_Christi_(Texas) Desigualdad_de_ingreso_en_Estados_Unidos Alejandro_José_Hernández_Hernández Amo_Jesús_de_Puelenje D.O._Bierzo Cunina_(mitologia) Crécy_au-Mont

html map