Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Robo_de_bebes_en_la_dictadura_argentina Indios_charca George_Alexander_Portillo_Galán VI_Naciones Trikanta Twizzlers S_G_M.Carr Rio_Vardar Uropoda_kaszabi Ricinus_macrocarpus_proles_indicus Ines Rompecorazon Iglesia_parroquial_de_San_Andrés_Apóstol_de_La_Alcudia Tyrone_Hill Roman_Dzindzichashvili Ilyushin_Il-112 Giovanni_Minozzi UTF-7 UJI Imhofia_venusta Rodrigo_Rodriguez Un_día_cualquiera_en_Vulcano_S_E_P_3_0 Municipio_de_Coal_(condado_de_Vernon,_Misuri) Remember_Shakti Giovanni_Anello_Oliva Truơng_Vĩnh_Ký Urpay Rodrigo_Calderón_de_Aranda Franz_Tamayo_(provincia) Ruta_Nacional_75 Rokitzan Genesis_1970-1975 Iglesia_de_San_Juan_(Santibanez_de_la_Fuente) Inpu_mon_in_no_daifu SATA Rudolf_L._Mößbauer Resolución_1920_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Rómulo_Isla_Laredo Reserva_natural_del_Pilar Frínico_el_Aticista Rhacophorus_verrucopus Municipio_de_Clyde_(condado_de_St._Clair,_Míchigan) Girondins_de_Burdeos Municipio_de_Agency_(Misuri) Rhopala_macropoda Municipio_de_Jones_(condado_de_Elk,_Pensilvania) Galeria_Renwick Ildo_Maneiro Rio_irawadi Municipio_de_Fork_(condado_de_Mecosta,_Míchigan) Fuerte_de_San_Miguel_(Malta) Uffizi Rivalidad_futbolística_entre_Argentina_e_Inglaterra Tsjinval Una_viuda_casi_alegre

html map