Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fulgencio_Yegros True_Beauty_(primera_temporada) Rich_Yonakor Gian_Luigi_Nespoli Municipio_de_Crooks_(condado_de_Renville,_Minnesota) Munro_Briggs_Scott Universidad_para_extranjeros_de_Perugia Iglesia_Episcopal_en_Colombia Gamma_Ray Universidad_del_Cardenal_Lorenzana Ultramaratón Inca_(ciudad) Iglesia_de_San_Juan_de_Dios Iglesia_de_Sant_Esteve_d'en_Bas Municipio_de_Farmington_(condado_de_Washington,_Kansas) Troncal_407 República_Socialista_Sovietica_de_Transcaucasia Félix_Sabroso Rio_Sauce_Chico Respiración_circular Roble_americano Givrycourt Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Louisa,_Iowa) Fuerzas_Aéreas_de_la_República_Espanola Roncal_(desambiguación) Gestha Resistencia_a_los_antibioticos Gobernantes_de_nicaragua Union_Square_(línea_Canarsie) Getulio_Vargas Imperio_Tiahuanaco-Wari Municipio_de_Comfort_(condado_de_Kanabec,_Minnesota) Municipio_de_Stevens Municipio_de_Lillian_(condado_de_Custer,_Nebraska) Frenesí_(canción) Iglesia_Colegial_de_Santa_Maria Ignacio_Ithurralde Municipio_de_Battlefield_A_(condado_de_Greene,_Misuri) Union_Cycliste_Internationale Trochoguembelitria Roberto_Villa Gobernación_de_Diala SEPLA Municipio_de_Parke_(condado_de_Clay,_Minnesota) Universidad_Politécnica_de_Virginia Municipio_de_Bowdre_(condado_de_Douglas,_Illinois) Ricardo_Bellveser Utricularia_turumiquirensis Tyrannochthonius_rotundimanus Trichomycterus_megantoni Fuerza_Aérea_de_Méjico Fuente_Chrob_ou_Chouf Municipio_de_Townsend_(condado_de_Sandusky,_Ohio) Tyrannochthoniella_zealandica_zealandica Rouget_de_lisle

html map