Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ocean_Beach_(Nueva_York) Nuestra_Senora_del_Rosario_de_Baruta Pedro_de_Alcantara_Téllez_Girón Pilar_Errázuriz Museu_de_Arte_Moderna_de_São_Paulo Pixeles_por_pulgada Pastoruri Paralaje Pehuenche Neogobius_constructor OasisERP O_Sul_e_o_Meu_País París-Roubaix_1909 Piloto_cosmonauta_de_la_URSS Newgrounds.com Nicolás_Javier_Goribar Politica_de_California Pincio Plaza_Espana_(Concepcion) Okešinec Oakland_(Oklahoma) Observatorio_de_Hadano Perro_miniatura Nelson_Garzón Nossa_Senhora_do_Desterro Número_telefónico_nunca_ocupado Paul_Goetghebeur Plutarco_Elias_Calles_Chacon Pancorbo_(Burgos) Nazario_Belmar_Martinez Organización_en_red Pierre_choderlos_de_laclos Operación_unitaria Nefrón Paul_Millsap Orden_(distinción) Museo_Municipal_de_Bellas_Artes_Juan_Manuel_Blanes Om_(mantra) Poliedro_de_Johnson Pelagophilus Pablo_Andres_Mannara Nova_Italia Museo_del_Fútbol_(São_Paulo) Nelson_Knight Nanostelma Nicolas_de_Grigny Octavo_Grado Mésenller Muzakowski Nojiko Ophrys_kotschyi_ssp_cretica Oechsle Palacio_de_las_Dueñas Neptunia Otomops_formosus

html map