Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vallan Cimitarra_de_cola_corta Acuerdo_de_arrendamiento_de_la_Bahia_de_Guantanamo Alcornoqui Constitución_francesa_de_1958 Alanna_Ubach Vitoria_Guimaraes Cine_Gran_Vía Villarejo_de_medina Acido_gama_aminobutirico Charles_Bright Vichayito Adrián_Néstor_Domenech Chorizomma Venae_cordis Agana_Heights X-Men:_Evolution_Rogue Churriguera Acatlan_Veracruz Aeg_dj_i Zangia_nigricollis Accion_telecompartida Christian_Antidormi Verapamil Acta_del_gobierno_local_de_1888 Confederacion_Peru_boliviana Ylang_ylang Condenas_Mínimas_Obligatorias_(El_Ala_Oeste) Agencia_de_información Acetosella Ag2r_equipo_ciclista Aguileña Vía_Colectora_Guaranda-Chimborazo Vancouver_2010 Wal_Mart_Stores,_Inc Vozrozhdéniye Alegoría Zavodi_Crvena_Zastava_AS Complemento_verbal Ciudad_Petalia Cluetau Aerostato_de_gas Cofradía_de_Nuestro_Padre_Jesus_Resucitado_y_María_Santísima_de_la_Alegría Yira_yira_(película) What_goes_around_/_..Comes_around Commander Comando_de_Aerodromo_A_(o)_15/VII Adrián_Alvarado Akopián Ycua_Bolanos Valiente_(pelicula_de_2012) Condado_de_Switzerland Ciudad_portuaria_fenicia_La_Fonteta Chymsydia Contre

html map