Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brahmá_(dios) Bola_de_Nieve_(cantante) Budapest-Keleti_pályaudvar Cesped_Sintético Celda_fotoeléctrica Babul_Supriyo Bézu-le-Long Calcídico Bijinga Carsten_Peter_Thiede Buenaventura_(Toledo) Bull_in_the_Heather_(split) Capa_de_abstracción_de_hardware Cavalier Carnaval_de_Vilanova Calle_Princesa Central_Square_(Nueva_York) Chalceus_taeniatus Bistecca_alla_Fiorentina Canción_de_amor_(álbum) Caenonetria Bandera_de_sudan Buffer_triestado Centrochila Burruyacu Calle_de_los_Hermanos_García_Noblejas Bromus_vitiosus Barbour_(ropa) Camilo_Peña Biota_del_periodo_Ediacarico Benedetto_marcello BNKR Canon_de_riel Cantón_de_basilea_campina Azor_australiano Calystegia_pupurata Cardoncillo Bíblia_Hebrea Batalla_de_Martorell_(1114) Bahía_Onega Big_buck_bunny Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1973 CST Años_1470_a._C. CTCP Biodôme_de_montreal Camargo_(Chihuahua) Brujas_de_samlesbury Bicentenario_(estacion) Central_hidroelectrica_Agoyán Bart_vs._Australia Castillo_de_Sancti_Petri BAFTA_2006 Camila_(pelicula) Carrera_contra_la_muerte

html map