Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Conservación_y_restauración_de_metales Chignik_Lagoon_(Alaska) Chipre_(país) Accion_de_Ontigola Wetterhoun Adiós_Pampa_mía Confederacion_Argentina_de_Basquet Contra_III_The_Alien_Wars Chrysler_Cirrus Acianthera_bragae Yoshiaki_Arata Adolfo_Rincón_de_Arellano Vulcano_(satélite) Cocotologia Chín_Chín Condado_de_Campbell_(Kentucky) Chateau-la-Valliere Vermont/I-105_(Metro_de_Los_Ángeles) Ciudad_Universitaria_de_la_UNAH Alcantara_de_Jucar Contrainformación_(programa_de_televisión) Actinopódidos Zospeum_tholussum Ciruela_cascabel Wilhem_Steinitz Club_Deportivo_Tedeón Chopsticks Coffrane Zapaticos_del_Nino_Jesus Châtel-Gerard Aeropuerto_de_Genova_Cristoforo_Colombo Yonquis ATLiens Warlpiri Clasificacion_Aarne-Thompson Albendiego_(Guadalajara) Chthonius_iugoslavicus Ciencias_de_la_computacion Alameda_de_osuna Abd_El_Hakk Védica Condado_de_Mark Comunicación_política Zimmerius Ciudad_del_Pilar Alberto_Colunga_O_P Xabia_Jávea Abdera_Tracia Chipe_tigre Vasily_Gabashvili Vataniakos_Katerini_FC Chiloglanis_elisabethianus Aellenia_lancifolia Abdoulaye_Meite Abiomed

html map