Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Piñalito Península_del_Indostan Nacurutú Oficina_de_Publicaciones_de_la_Unión_Europea Partido_Democrata_Cristiano_(Chile) Pokémon_FireRed Parque_Nacional_Natural_Cahuinarí Pilosocereus_glaucochrous Política_de_los_Emiratos_Árabes_Unidos Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1948 Philemon_Thomas Oreomava_cannfluviatilus Oficina_Hidrografica_Internacional Noblella_lochites Pavia_lucida Paranthropus Orbita_heliosincronica Plaza_Mayor_de_Santa_Ana Olinde_Rodriguez Potamotrygon_falkneri Oxirreductasa Noda_(Chiba) Población_Las_Quilas Oluf_1_Hunger P-38J Parasorus Objeciones_a_la_Teoria_de_la_Evolución Opis Muyahidines Pantano_de_El_Grado Phylloscopus_bonelli Playa_del_Saler Obelisco_de_la_Castellana Plataforma_como_servicio Normas_ortograficas_y_morfologicas_del_idioma_gallego Plebiscito_constitucional_de_1980_en_Uruguay Pieza_heráldica Physomerus Periodo_agroalfarero_temprano Phleum_abbreviatum Pleurothallis_margaritifera Paralizacion_del_Departamento_de_Moquegua_de_2008 NoHo Nouakchott Período_historico Plantas_industriales Phonogram_Records New_Rose Phellipe_Haagensen Nestor_Martín-Fernandez_de_la_Torre New_Baden_(Illinois) Nueva_Zelanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Tokio_1964 Oonotus_adspersus Nanochromis_consortus Parque_Natural_del_Cadí_Moixero

html map