Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Sheffield_(condado_de_Ashtabula,_Ohio) Trolleíta Universidad_Tecnica_de_Berlin Utricularia_sandersonii Reservas_de_petroleo_en_Irán Municipio_de_Georgetown_(condado_de_Clay,_Minnesota) Ignacio_de_Constantinopla Municipio_de_Turner_(condado_de_Turner,_Dakota_del_Sur) Rosh_Ha'ayin Umai Republica_de_Nagorno_Karabaj Utilitarista Gabriel_(Supernatural) Municipio_de_Big_Bend_(condado_de_Chippewa,_Minnesota) Retablo_de_Santa_Bárbara Gigantes_de_Acero Troqueles_y_troquelado_(metalmecánica) U.S._Open_Cup General_Plutarco_Elias_Calles Ténoch Resolución_2029_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Ignacio_Vázquez_Chavolla Rózsa_Péter Geometria_no_conmutativa Religión_Romana Ignacio_Ratti Municipio_Francisco_Linares_Alcantara_(Aragua,_Venezuela) Ines_de_Aquitania_(esposa_de_Pedro_I_de_Aragon) Municipio_de_Wagendorf_(Dakota_del_Norte) Río_Negro_(Santa_Cruz) Inhibidor_de_la_recaptacion_de_dopamina_y_noradrenalina Imocetus Rosa_Maria_Mateo Rio_Longaví Rio_Peperi-Guacu Tsjinvali Ryu_Hoshi Municipio_de_Nashville_(condado_de_Washington,_Illinois) Rio_Huai Municipio_de_Meadows Rocallaura Roberto_Russell Triptongo Ieoh-Ming_Pei Río_Günz U._C._M. Túnel_de_Lærdal Roque_Júnior Geoquímica_de_isotopos Municipio_de_South_Branch_(condado_de_Watonwan,_Minnesota) Fútbol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Helsinki_1952 Giuseppe_Occhialini Genneteil Funcion_de_produccion_Cobb_Douglas Trident

html map