Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rally_Scotland Loboglossa_depressa Gridalo_Forte Psittacosaurus_major Rally_de_Marruecos_de_1973 Manerismo Regalista Luis_Jose_Santander Mentha_litoralis Provenzal Reaccion_en_cadena_de_la_Polimerasa MiG-9 Margittai Psicologia Martainville_(Calvados) Mata_Utu Quercus_lamellosa Metodo_de_la_observacion_cientifica Receptor_5-HT6 Melide_/_Mellid Micrófono_de_ceramica Middleburg_Heights Mercadela ML_3 Princesa_Antonieta_de_Monaco Melvin_Burgess Metrica_de_Friedman-Lemaitre-Robertson-Walker Miguel_Barbera Granada_(fruto) Marti_Ventolra Marlemont Real_Escuela_de_Relojeria Mediterráneo_(desambiguación) Maudetour-en-Vexin Lotería_primitiva Psilobium Loureda Matar_judíos Real_audiencia_de_manila Gran_Premio_de_los_Países_Bajos_de_1980 Mahiloc Mantis_religiosa_caucasica Mikael_Nilsson Gogō_Sentai_Boukenger Martín_Farfán Marquesado_de_Coria Matias_Domeyko Pothos_(género) Regreso_al_camino_del_sur Puerro_agreste Línia_Barcelona_Vallès Rectángulo Pseudocadia_zambesiaca Los_inmortales_II:_El_desafio Merluccius_albidus

html map