Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Angel_Cárcano Marthasville_(Misuri) Good_enough Golondrina_de_pecho_rojo Lódź_(Voivodato) Loco_por_ellas Record_News Michael_Urie Makinen_(Minnesota) Macoubea_reticulata Metro_centro_(Sevilla) Prosopocoilus_inquinatus Lycenchelys_hippopotamus RUDP Luz_Márquez Real_Pontificia_Antiquísima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Longitud_geográfica Prosopocoilus_bayanii_tragulus Mazarrón_(Murcia) Lo_que_el_cielo_no_perdona Los_Cóndores Llave_de_paso Raion_de_Orzhytsia Gran_Paradiso Lost_in_Space_(canción) Gonzalo_Ramos Miguel_Ángel_Velasco_(poeta) Rango_de_una_matriz Los_monologos_de_la_vagina Pret-a-Porter_(película) Premio_Ciudad_de_Palma_Joan_Alcover_de_Poesia_en_Catalán Lord_Protector Lufengpithecini Presion_dinámica_máxima Los_Llares_(Cantabria) Primera_División_de_España_1933/34 Pseudobunocephalus_rugosus Martín_Ocelotl Pozo_Honda Marido_por_sorpresa Gran_Premio_de_Italia_de_1982 Majá-bhashia Luis_Villacreses Macrobianos Max_F_Perutz Primera_Batalla_de_Ras_Lanuf Meromíctico Mickey_Goldmill Matacães Marmosa_esbelta_de_Bishop Gramática_castellana Michael_Albasini Maximino_Avila_Camacho Raton_marsupial_pigmeo Mijail_Alexandrovich_Shólojov

html map