Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Realejo_San_Matías Línea_81 Prefectura_de_Hiroshima Gonzalo_Castro_(futbolista) M+D_Editores Miguel_Catalán_Paz Medialuna_de_los_andes Rafael_García_Valino Lyogoniosoma_macracanthum Los_Blázquez_(Cordoba) Goó_(O_Incio) Project_1t4i Microrregión_de_Aglomeração_Urbana_de_São_Luís Protosphagnales Gran_Nerl Gobierno_Regional_(Peru) Preambulo_de_la_Constitucion_de_la_Nación_Argentina Live_Oak_(Florida) Maria_del_Carmen_Calvo_Poyato Longipeditermes Maria_de_Nassau Microrreserva_Cala_Argilaga Miedo_a_la_oscuridad Gran_Incendio_de_Londres Reform_Acts Madera_de_castaño MTV_Video_Music_Awards_Latinoamérica_2009 Red_de_Autopistas_Interestatales_de_Estados_Unidos Marquesado_de_Monte_Olivar Protágoras_(desambiguación) Primera_Cumbre_del_BRIC Protestas_en_el_mundo_islámico_de_2010-2011 Realismo_(relaciones_internacionales) Maria_de_la_O_Lejarraga Provincia_fitogeográfica_Subantártica Memoria_distribuida_con_baja_densidad Marco_Fulvio_Flaco_(consul_264_a_C_) Manuel_Orellana Psycho_Radio Metriomantis Provincia_Saraburi Pumarín_(Gijón) Premio_Nacional_de_Literatura_(Espana) Principio_de_hanlon Micronavegador Primula_florindae Principio_de_placer_Principio_de_realidad Mano_de_simio Pseudozonitis_stroudi Luces_de_Bohemia Pristichampsidae Línea_Roja Los_Pelópidas Primal_The_Best_of_the_Fire_Years_1983_1992 Magnetofono_de_bobina

html map