Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

James_McTeigue José_Manuel_Hernandez_(el_Mocho) Irlanda_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Invasion_estadounidense_a_Panamá_de_1989 Libertad_del_alma La_Revolucion:_Live La_Guingueta_d'Ix Juan_Antonio_Gaya_Nuno Ladzyn Jadwiga Jose_Pablo_Arias Leoz_(Navarra) Joaquín_Alonso Libcom Jopala Lawson_(banda) Lengua_gaelica Konami_Music_Masterpiece_Collection Jose_Luis_García_Pérez Julieta_(desambiguacion) Las_Martinas La_delgada_linea_roja_(pelicula_de_1998) Jose_María_Arrubla_Martínez Intendencia_de_Chiloé Instrumentos_musicales_de_Mexico Lajos_Détári Jinshazhou Karolína_Kurková Jardín_Botánico_Nikko Juan_María_del_Castillo_y_Horcasitas Lenguaje_de_programacion_QBasic Jose_Luis_Rodriguez_González_(entrenador) Lee_Heung-kam Ley_de_Amejoramiento_del_Fuero Josep_Sánchez_i_Llibre Labski_Szczyt King_Dodongo Intendente_Regional_(Chile) Jardin_Botánico_de_Aachen Jose_María_Córdova Jan_Blockx Julián_Castellanos_y_Velasco Jean_Francois_Champollion José_Miguel_Irarrázaval_Alcalde José_Ramon_Marín_Gutiérrez Juegos_Olímpicos_de_Verano_de_1968 Jerónimo_Jimenez_de_Urrea Joaquín_Benjumea Isla_del_Juego Kaikhosru_Shapurji_Sorabji La_viuda_y_el_loro Leopoldo_Saro Joachim_von_sandrart Isla_Desolacion Letra_(desambiguación)

html map