Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Demografia_de_Medellin Día_de_muertos Alianza_aerea Eadwine Cosedera Cotylorhiza Division_de_Honor_de_fútbol_sala_2003_04 Crângași Copa_de_Ferias_1966_67 Csongrad Dynodorcus_grandis Disney_faires Departamento_de_Educación_del_Estado_Libre_Asociado_de_Puerto_Rico Aleksander_Wat Cordon_Montanoso_Litoral Distrofia_muscular_congénita_con_déficit_de_merosina Descendimiento_de_Cristo_(Rubens) Conversas Departamento_federal_del_medio_ambiente,_transportes,_energía_y_comunicaciones Alfredo_González_Tahuilán Copa_de_Clubes_de_Asia_1989 Cómic_del_Reino_Unido Cráteres_secundarios Danza_Clasica Amarok_(software) Almojabana_(Latinoamerica) Current_TV Divide_y_conquista Der_Rosenkavalier Alfonso_Soriano_Benítez_de_Lugo Dimensiones_culturales Coordinadora_Nacional_para_la_Reducción_de_Desastres_(Guatemala) Ecodiseño Distrito_de_Ajoyani Amer_Delic Cornelio_de_Palacio_y_Lanzagorta Alfred_Hajos East_of_Eden_(_Película) Denominación_de_Origen_Calatayud Correo_a_caballos Crisp Darlington_(Inglaterra) Alejandro_Pérez_Aracil Dupucharopa_millestriata Daucus_copticus Corinne_Lepage Dios_del_agua American_shorthair Cymbosepalum_baroni Critica_(diario_argentino) Copa_Asiática_masculina_de_Hockey_sobre_hierba_sub-16_de_2013 Desgarro_de_Mallory-Weiss Distrito_de_Olá Dean_Venture Ambidiestro

html map