Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trofeo_Fiesta_de_Elche S_Br Gilo_A._Muirragui Rio_Locumba Trichocylliba_castrii Infinity_Awards Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(La_Almunia_de_Dona_Godina) Rodrigo_Álvarez_de_Sarriá Igdlorssuit Igotz_Garde_Gómez Municipio_de_Fairview_(condado_de_Jasper,_Iowa) Rohrbach-Metall-Aeroplan_Co_A_S Georges_Badin Riverside_(desambiguacion) Ryde_(Inglaterra) Galium_palustre_var._debile Reptiles_de_Paraguay Tromsdalen_UIL Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Peña_de_Francia_(Puerto_de_la_Cruz) Iglesia_del_Sagrado_Corazón_de_Jesús_(Ermesinde) Garrincha_(Manuel_Francisco_Dos_Santos) Iglesia_Santa_Cruz Municipio_Manuel_Ezequiel_Bruzual_(Anzoátegui_Venezuela) Reiner_Schöne Río_Areco Franz_Grillparzer Gloria_Treviño Río_Ljusnan Reims-la-Brûlee Une_TV Religión_vedica Trofeo_zegna_de_vela Un_poquito_de_rock_&_roll Gjálp_y_Greip Universidad_del_Pacifico_(Chile) Gastronomía_del_Sureste_asiático Uxia_Blanco Reseda_vinyalsii Imperio_Portugués_de_ultramar Revolucion_islámica Ingeniero_White Gassino_Torinese Trần_Văn_Hương Universidad_Panteion Iglesia_de_San_Nicolás_de_Bari_(Arevalo) Románico Municipios_de_Bolivia Illier_et_Laramade Frétoy_le-Chateau Gauciel Friedrich_Berchtold_Graf_von_Ungarschitz SHINee Trilogía_cósmica Tresauvaux SMS_Mecklenburg

html map