Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Xe_arrondissement Yhonny_Ramírez Albano_Martinez Claude_Schnell William_Jefferson_Clinton Aijada Xil_Rios What's_It_All_About Wieskirche Contubernio_de_Múnich Academia_militar_de_sevilla Valle_de_los_Mártires WP:AGF Victoria_C._Hollowell Ciudad_de_Cucuta Yayoi_Kusama Aimée_Duc Xyrichtys_verrens Alcazaba_de_guadix Victor_F._Weisskopf Valverde_del_jucar Vacuna_DPT Weyden Acceso_Barcelona_B_24 Vasudeva_Kanva Vascuence_alto-navarro W^w^^w^w You_Are_Not_Alone Comisión_Permanente_de_Trabajo_y_Seguridad_Social_en_Chile Accidente_del_metro_de_valencia_de_2006 Conditio_sine_qua_non Volverte_a_ver_(programa_de_televisión) Cladostemon Agresión_sexual Condado_de_motrico Valentinita Visitar When_Incubus_Attacks_Volume_1 Wildhoney ASICS Wharton_School Chiococca_brachiata_var._grandifolia Abadia_de_Bath Abrazo_del_Estrecho Clase_Shokaku Vladimir_Mayakovsky Cinéma_Pur Zeger_Bernhard_van_Espen Aceite_de_cañamón Zoltan Academia_de_Atenas_moderna Actitud_cubana_ante_la_intervencion_norteamericana Zona_azul_de_la_luna Chestertown_(Maryland) Concurso_Internacional_de_Piano_Fryderyk_Chopin

html map