Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alplaus David_M._Stern Distrito_de_Kozhikode Defanovka Didesmandra Distrito_de_Andahuaylas Dornier_Do_435 Distrito_Municipal_de_Cacadu Costus_(genero) Cosworth Demotina_costata Damiano_Portoghese Distrito_de_Vice Dumbarton_F.C. Ecofagia E_400 E_Shoemaker Aloe_camperi Corporación_Fernández_Vial Allende_(municipio_de_Chihuahua) Cryptocephalus_bahadur Dagmaritinae Criminologo Diócesis_de_Saltillo Duque_de_Gascuna Dendropsophus_carnifex Delfines_de_la_Universidad_del_Golfo_de_Mexico Amalia_albida Diego_Requelme_y_Quirós Alexander_Romanovich_Luria Dímelo_(canción_de_Marc_Anthony) Distrito_de_Wolfsberg Declo_(Idaho) Dinamica_de_vehículos Cryptocephalus_bahilloi Corel_Presentations Dactylis_aschersoniana Copa_del_Rey_de_Balonmano_2000 Edificio_Grattacielo Diseño_Publictario Dani_Fernandez Demografia_de_Paraguay Coregonus_anaulorum Coupe_du_Trône_de_football Dan_Cooper_(personaje) Copa_Pilsener Coreanos_en_Japon Célula_de_Hamburgo Crassuloideae Dali_desnudo,_en_contemplacion_ante_cinco_cuerpos_regulares_metamorfoseados_en_corpusculos_en_los_que_aparece_repentinamente_la_Leda_de_Leonardo_cromosomatizada_por_el_rostro_de_Gala Dartus Detersión Easton_(Dorset) Diócesis_de_Oslo_(Iglesia_de_Noruega) DNE

html map