Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cantón_de_Agde Batalla_de_Dien_Bien_Phủ Boeing_B_50_Superfortress Boletín Bases_antarticas_de_Australia Barapasaurus Campeonato_Provincial_de_Segunda_Categoría_de_Pastaza Björk_Gudmundsdottir_&_Trio_Gudmundar_Ingolfssonar Bay_plaza_shopping_center Birwinken Cazatesoros Carretera_Federal_54 Barkeyville_(Pensilvania) Campeonato_del_Mundo_de_Pelota_Vasca_de_2002 Balandra_de_guerra Banco_Asiático_de_Desarrollo Bailleval Carreira_da_India Camignolo Carrer_d'Entenca Castillo_de_Oló Castillo_de_Alnwick Batalla_de_Brión CE_Principat Butomopsis_latifolia Capitulos_de_house Cerro_Peró Batalla_de_orihuela CLABE Bricolaje_(creación) Biblioteca_y_Museo_Presidencial_de_Harry_S._Truman Belen_Gache Camaná Campo_de_Tiro_con_Arco_del_Parque_Olimpico_de_Pekin Calumet-Norvelt Carex_salina_f_filipendula Carlos_Gustavo_Arrieta Ben_Ainslie BanPro Cerrote_(Las_Marias) Caissargues Cestrum_thyrsoideum Carlos_Davila Cancer_de_esófago Campeonato_Europeo_de_Natacion_en_Aguas_Abiertas_de_2011 Casco_Antiguo-Santa_Cruz-Ayuntamiento Carles_Campuzano_i_Canadés Candeleros Campañas_Presidenciales_de_Álvaro_Uribe Boecillo_(Valladolid) Bulbinella_setifolia Buenas_noches_senor_monstruo Beato_de_San_Isidoro_de_Leon Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1965 Champagne_Vigny

html map