Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Laguna_de_Cocinetas Juan_Godíñez Jump_In! Isabel_de_henao La_Prision_preventiva_en_México Jardin_Zoologico_y_Botánico_de_La_Plata Jean_Marie_Auguste_Lurçat Linea_44_(Buenos_Aires) Jesús_Padilla_Gálvez Jean_François_Gravier La_Sierra_-_Cauca La_Paz_(ciudad,_Mexico) Juan_López_Doriga_Perez La_Prensa_Austral Kingman_(Indiana) Judías_del_Barco Juan_Francisco_de_Güemes_primer_conde_de_Revillagigedo Larga_Marcha_4A Limán_del_Molochna Lionel_Royer Iván_I_de_Moscu José_Suarez_Arias-Cachero Las_Vegas_(Granadilla_de_Abona) La_Couture-Boussey Joseph_Kosma Ligue_antimaçonnique_belge La_Rabita_(desambiguacion) La_peluquería_de_don_Mateo Juliano_II_de_Médicis Jeopardy! J.R._Ewing Joaquin_Telesforo_de_Trueba_y_Cossio L_A_V_Venta_de_Baños_Leon-Gijón Krisnaístas Jose_Belloni Jose_María_Alvarez_de_Eulate Lanistes_elliptus Juncus_alpinoarticulatus_subsp._rariflorus Jonathan_López_Rodriguez Institut_national_de_la_statistique_et_des_études_économiques La_Veze Liskamm_Ost La_Pola_(culebrón) Jalea_de_flores La_Casa_en_Mango_Street John_F._Peto Kroot_(Warhammer_40.000) Isomorfo Iris_subtriflora Keit_Solez Isa_Silveira_Leal Jan_Niklas Lipromorpha_brancuccii Lengua_albanesa Laurie_Bartram

html map