Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Grinder Terminator_II:_El_juicio_final Selección_de_baloncesto_de_Haití Taekwondo_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 Sinfonía_n._2_(Dvorák) Sexo_virtual Thomas_Gold_(DJ) Salsa_de_judia_dulce Totally_Awesome Spondianthus San_Vito_de_Java_(Costa_Rica) Sistema_de_Información_de_los_Afiliados_a_los_Fondos_de_Pensión Selección_de_críquet_de_Perú Sapindus_thurstonii Serie_A_(Italia)_1997/98 Saint_Victor_la_Coste Schombocattleya The_point Sombras_de_Guerra_La_Guerra_Civil_Española Satélite_geosíncrono Saint-Bonnet-le-Bourg Swissôtel Tatu_Tevita_Momoedonu Tigers_FC_(Blantyre) Sudamericano_de_Futsal_Sub-20_de_2008 Toyota_Celica_GT-Four Saga_de_Gunnar_Keldugnupsfifls Sepah Staliniri Saint_Urbain_Maconcourt Tifi_Odassi Shi_Dakai The_Woman_in_Red Santa_Eularia_des_Riu_/_Santa_Eulalia_del_Río Saint-Voir Segóvax Sorbus_torminalis Tira_y_afloja_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1900 Seythenex Socialistas_de_salón Sinfonía_n_18_(Mozart) Soliman_I_el_Magnifico To_Have_and_Not_to_Hold Tasmarubrius Tagua_(semilla) Scott_Paulin Teoria_evolutiva_del_conocimiento Tirano_enano_colicorto Salix_blakii Segontia Sama Salvia_coerulea_var._regnellii Tillandsia_morreniana Teón_de_Alejandría Trachyuropoda_willmanni

html map