Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clap_El_lugar_de_tus_suenos Alberto_Du_Bois Confederación_Democrática_Espanola Condado_de_Butler A_Wood Comediógrafo Věra_Cáslavská Constitución_de_Andorra Cochliopina_compacta Cistus_fumana Aduanas_y_Proteccion_Fronteriza_de_los_Estados_Unidos Abd_al-Hafid_de_Marruecos Adriana_(desambiguacion) YTS Abdosetae Clinicas_Rincón_Axarquia Accidente_del_avión_espanol_en_Turquía_(2003) Yolanda_Vargas_Dulche Villar_de_Fallaves Akeley_(Minnesota) Concierto_para_piano_n_1_(Rajmaninov) Aeropuerto_Mitiga Zohar_Zemiro Agmat Christian_Burns Condado_de_Dallas Ciudadela_de_Kirkuk Villategil Chocolate_inglés X_Brilliandeara Coantrillo Aceite_de_estragón Componente_Aéreo_del_Ejército_Belga Clasificacion_de_Conmebol_Concacaf_AFC_CAF/OFC_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1966 Zucc. Xochiquetzal Charles_William_Bret_Tricker Agripa_astronomo XXXII_Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Viña_del_Mar Acorazado_Littorio Ycoden_Daute-Isora Clermont_Pouyguilles Comercio_en_la_antigua_Roma Clásico_Mendocino Victor_(simbolo) Xavier_Ribas Al_Shaab_Stadium Aeropuerto_de_Cat_Bi Alagomyidae Ciegossordomudos Villeneuve_lès_Charnod Aeropuerto_Internacional_de_Los_Mochis Will_Grigg Adam_Yates Vicente_Talon_Ortiz

html map