Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Quercus_bicolor_var_mollis Mijas_Costa Prusiano Premio_Nebula_al_mejor_relato_corto Provincia_del_Sur_(Cauca) Miguel_Alvarez_García Microrregión_de_São_Miguel_do_Oeste Goebeliella_cornigera Principe_Alfredo,_Duque_de_Sajonia-Coburgo-Gotha Microctenochira_chapada Línea_15_(Metro_de_São_Paulo) Marcelino_Vieira María_Luisa_Mendoza Provincia_de_Yamato Marigny-Marmande Real_Armada_Británica Premio_de_la_Fundacion_Wolf_de_las_Artes Primary_flight_display Mercado_freelance Red_neuronal_biológica Mikoyan-Gurevich_MiG-15 Mesosauria Publicación_de_Información_Aeronautica Marzo_de_2008 R_J_F_Hend Gomez_Leon Malcom_Wilsom Metodo_del_gradiente_conjugado Metorito_de_Guatemala Marcacion_(desambiguacion) Marcoles Pseudopoecilia Regla_de_markownikoff Luisa_Isabel_Maria_Alvarez_de_Toledo_y_Maura Matthew_Giggs Lucio_Marcio_Filipo_(cónsul_91_a.C.) Ludwig_Feuerbach María_Inés_Silva_Vila Lugdunum_(desambiguacion) Racchia Mario_Mutsch Primaria_democrata_de_Nuevo_México,_2008 Malvada_Reina RTE Matt_Osborne Gran_Premio_de_Italia_de_1978 Línea_Tarragona_Tortosa_Ulldecona Luís_Manzanares_Pérez Proposicion_de_ley Los_días_intactos Melanie Programación_concurrente Granada_Venegas Presa_del_Charco_del_Cura Líria

html map