Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aouste-sur-Sye Historia_de_la_aviacion Hendrick_Chin_A_Sen Antoine-Fortuné_Marion Hippopotamus_antiquus Mioglia Hugues_Sambin Guerra_Civil_Espanola_en_Castilla_y_León Aurelio_iragorri Azafrán_desteñido Augusto_Parra Monogatari_(serie) Hugo_el_Abad Hernán_Andrade Asamangulia_cuspidata Ataque_terrorista Análisis_de_riesgo_de_seguridad_alimentaria Grua_volante Animadv._Bot._Spec._Alt. Arranmore Monasterio_de_San_Miguel_de_las_Cupulas_Doradas Henk_Vogels Identidad_de_Proizvolov Antonio_Gonzalez_Sicilia Antonio_Rojano_(futbolista) Henri_Vaugeois Asarca_longipetala I've_Got_a_Feeling Artem_Anatoliovich_Kravets Avenida_Blanco_Galindo Hodja_(título) Hermandad_de_Los_Javieres_(Sevilla) Guido_(nombre) Andrónico_II Asociacion_para_la_Cooperacion_en_el_Sur Homologación_de_ésteres_de_Kowalski Home_(novela) Grupo_Ítalo_Occidental_Subgrupo_Occidental Hoyorredondo_(Ávila) Guerrero_(navio) Minillas_(Santurce) Guzparras_(Cantabria) Mordellistena_biroi Hefaistos Historieta_en_Inglaterra Armand_Crabbé Mohajir Avenidas_Myrtle_Wyckoff_(línea_de_la_Avenida_Myrtle) Arnaldo_de_villanueva Huércal_Overa_(Almería) Andrey_Hovorov Antonio_Carlos_González Antoni_Gaudí,_una_vision_inacabada Millie_Burtonburger Guenther_(Wisconsin)

html map