Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monroe_(Maine) Autopista_Rutas_del_Pacífico Idiocranium Mphela Miss_Republica_Dominicana_1977 Androsaemum_androsaemum Misiones_diplomáticas_del_Perú Angel_Luis_Rodriguez_Díaz Idiognophomyia Hipodromo_Argentino_de_Palermo Anillos_moleculares_de_Borromeo Antandros Arándano_agrio Animal_(cancion_de_Kesha) Avicenismo Montañero Helicóptero_artillado Andijan HD_104067_b Argiusta-Moriccio Mordellistena_huachucaensis Hysterochelifer_fuscipes Molotov_(publicación) Anisoara_Cusmir_Stanciu Anushiravan Morača_(rio) Historia_de_Mac_OS_X How_Can_I_Sleep_With_Your_Voice_In_My_Head_A_ha_Live Monte_Shkhara Huelga_general_en_Espana_de_2012 Hidalgoa Ministerio_de_Educación_Política_Social_y_Deporte_de_España Habana_Blues_Band Arges_(Toledo) Ayuntamiento_de_Orihuela Mordellistena_pseudolatipalposa Guerra_anglo_iraquí Arzobispos Idioma_griego_moderno Andreas_E._Furtwängler Money_Talks_(desambiguación) Misión_de_las_Naciones_Unidas_en_Bosnia_y_Herzegovina Monseñor_Setién Arabicodium Hualtata Astragalus_echinatus Anos_1090_adC Ano_180 Harry_Potter_and_the_Half-Blood_Prince_(banda_sonora) Aquí_no_hay_quien_viva_(versión_Colombia) Géo_Vacossin Göran_Tunström Montale Mortal_Kombat:_Special_Forces Aorangi_Range

html map