Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

John_Day Izumo_no_okuni Intifada_de_al-Aqsa Kępina_(condado_de_Bialobrzegi) Jarbas_Faustinho_Canè Lechia_Gdańsk Juegos_de_Europa León_II_(papa) Lengua_franca Isochilus_(alianza) Jose_da_Conceicão José_Antonio_Godoy James_D_Watson Intermedio_Tardío Lily_Of_Da_Valley Interfaces_de_usuario_de_lenguaje_natural Joaquin_Penina Leo_Morales Kerteminde Jorge_López_Anaya Kong_Fu-Tse Lista_de_Universidades_de_Costa_Rica Keith_Padgett Keenan_Wynn Laval-d'Aix Jariyi Ley_del_descanso_dominical José_Acevedo_(beisbolista) Julia_Urquidi Liceo_Dámaso_Antonio_Larrañaga La_Voz_de_la_Tarde Lagenaria_vulgaris_var._depressa International_Telephone_and_Telegraph La_primavera_(canción_de_Estopa) José_Julian_Sacramento_Garza Javier_Garcia_(desambiguacion) Keeps_gettin'_better_a_decade_of_hits Lentegi_(Granada) Isocromosoma José_Ramon_Fernández_Álvarez_(periodista) Limeil-Brevannes Juan_Carlos_San_Román Lake_Don_Pedro Isolabona Juan_Pablo_Villegas La_celestina Izquierda_Unida_de_la_Comunidad_de_Madrid La_Virgen_del_Pilar_(Goya) Ken_Levine La_Montana_(Valdés) Lista_de_países_por_población_pasada Jardin_Botánico_Artico_Alpino_de_Tromso La_Bazoge_Montpincon Karoly_Khuen_Hédervary La_maldición_divina

html map