Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Temnaspis_japonicus Sub-enana_marrón Sapos Soporte_(matemáticas) Sabrina_(pelicula_de_1954) Senado_Consultivo_de_1814 Shī_Shi_shí_shī_shi Sugawara_no_michizane Segun_Pierre_Luigi Torneo_masculino_de_futbol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sídney_2000 Teúl_de_Gonzalez_Ortega Senal_Institucional Sel_de_la_Peña_(Cantabria) Sogdiano_de_Persia Serau_de_Formosa Sebastián_Miranda Smartmob Sri_Yukteswar Tiberio_Cruz Scotty's_Junction Sternostomoides Saint_Etienne_au-Mont SpongeBob_SquarePants The_Lost_and_Damned Sistema_de_Integracion_Centroamericano Sibon_nebulata Sublimación_(psicoanálisis) Segunda_Division_"B"_de_Espana_2007_08 Thierry_Ruinart Some_Kind_of_Bliss The_Elasmosaurus_EP Suicidio_por_desahucio Sal_de_Zeise Sacrifice_(álbum) Samalea Salamandra_gigante_de_Japon Senorio_de_Benaojan Sociedad_Minero_Metalúrgica_de_Peñarroya Tabla_de_armonicos_esféricos Stephen_Saunders_(24) Sinfonia_n._8_(Anton_Bruckner) Sociedad_Deportiva_Atletico_La_Albericia Thomas_Peter_Lantos Talk_That_Talk Torneo_melody_amber_de_ajedrez Santillana_de_Nicomedia Tomoderus_albiclavus Simulación_de_hormigas Teal_Marchande Tetovo Synodontis_nebulosa Seleccion_de_fútbol_de_Reunion The_Tender,_The_Moving,_The_Swinging_Aretha_Franklin Santa_María_Nativitas Samej

html map