Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Viļani Municipio_de_Xenia_(condado_de_Greene,_Ohio) Riverview_(Virginia) Reinado_Nacional_del_Café_2013 Trinidad_y_Tobago_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Municipio_de_Hazelwood_(condado_de_Webster,_Misuri) Glipa_favareli Iniistius Unidad_y_Reforma Glaciar_de_Freney Robersonville_(Carolina_del_Norte) Gasánida Reserva_Ecológica_Arenillas Murajes Municipio_de_Pettis_(condado_de_Platte,_Misuri) Garantía_personal Rouyn-Noranda Giovanni_Pascoli Globularia Municipio_de_Cleveland_(condado_de_Lyon,_Iowa) Incidencia_fiscal Ruta_Estatal_de_California_78 Reunion_F._C. Gamogyne Ignacio_A._Pane Givron Incanato François-Marie_Firmin-Girard Get_Up_(I_Feel_Like_Being_a)_Sex_Machine Garypinus_afghanicus_afghanicus Función_beta_(fisica) Félix_Guerrero Frederikshavn Gerocephalus_dybowskii Fíbulas Globba Friedrich_Korner Rio_wornitz Fredéric_Yves_Jeannet Inmigración_india_en_México Municipio_8_Newlin Generación_de_1950 Un_buen_día Municipio_de_Iowa_(condado_de_Crawford,_Iowa) Fuero_nuevo_de_navarra Rodolfo_I_de_Baviera Universidad_Veritas Universidad_Central Municipio_de_Derry_(condado_de_Montour,_Pensilvania) Relampago_Bolt Roberto_Francisco_Chiari_Remón Gastronomía_de_la_provincia_de_Lérida Régimen_presidencial Tribunal_Superior_de_Justicia_(Córdoba) Rhagonycha_bomdiensis

html map