Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Senaki Sōng_gāo Sello_de_oro Sierra_de_Penjamo Secretario_de_Estado_(Administración_General_del_Estado) Sofía_Buchuck_Gil Teresa_Margarita_Redi The_history_of_Blue_System Seleccion_de_fútbol_de_Euskal_Herria Seleccion_de_handball_de_Italia Sebastian_Palomo_Linares Spiranthes Serie_A_1970_71 Tom_Collins Tratado_de_Fontainebleau Southampton_Island Styrax_officinalis Sluys Torneo_Sudamericano_de_Rugby_Juvenil_B_2011 Stielhandgranate The_Man_in_Black_&_Gold Saulge-l'Hôpital Se_llamaba_Jason_30_anos_de_viernes_13 Thorectes_nepalensis Salientia Tratado_de_Oslo Siva_Purana Steklov Santana_(banda) Talk_That_Talk_(canción) San_Andrés_Tuxtla_(Veracruz) Sociedad_de_Instrucción_Primaria Servicio_Electoral_de_Chile Silvio_Héctor_Oltra Theopea_clypeata Su_Divina_Gracia_A_C._Bhaktivedanta_Swami_Prabhupada Tiempo_Nuevo_(programa_de_televisión) Sybil_Dorsett Singles_rarezas,_demos,_etc Sangria_(bebida) Tm Taal_(desambiguación) Taieria Scott_Sharp Stuttgart_Staaststheatre Tabla_de_Rangos_de_la_Rusia_Imperial Templo_de_la_Compania_(Puebla) Santa_Cruz_de_El_Seibo San_Lorenzo_(Esmeraldas) Tamayo_(desambiguación) Ted_McClain Torre_Pérez_Companc Tin_Ujevic Torremolinos_73 The_Day_the_Clown_Cried

html map