Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Radio_en_la_RDA Melo_cassaba Reales_Fábricas_de_Artilleria_de_Lierganes_y_La_Cavada Prunoideae Primera_D_(Argentina)_2011/12 Manuel_Buendía_Tellezgirón Microrregiao_da_Alagoana_do_Sertao_do_São_Francisco Precalculo María_Manuela Mentha_ehrhartiana Manusmṛti Losse Rand_sudafricano Rafael_Orozco_Flores Prosopocoilus_natalensis_natalensis Lúgano Malaguenos Lois Luke_yo_soy_tu_padre Menahem_Begin Mapa_Topográfico_Nacional_(Espana) Mary_higgins_clark Mendez_Magariños Melaleuca_paludosa Martirio_(cristianismo) Luigi_Illica Primera_División_Argentina_2009-10 Government_Pension_Fund_of_Norway Ramal_Talca_-_Constitución Queltia_capax Mark_Hughes Luisa_Durán_de_Lagos Propulsión_espacial Pronóstico_Marítimo_Británico Real_Cofradía_de_Minerva_y_Veracruz_(Leon) Mata_Hari_(videojuego) Mariano_Mores Ramon_Valle-Inclan Luis_Garrido_(futbolista) Quirino_(Valle_del_Cagayán) Puntius_manguaoensis Puma_pardoides Regiones_de_Etiopía Louis_Sébastien_Mercier Lono Los_miserables_(película_de_1998) Prescott_(Míchigan) Primer_Concilio_Vaticano M-515 RSS_de_Letonia Malekith RSD_Alcalá Premiá Luis_Miguel_González Provincia_de_Tarraco

html map