Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ivan_San_Miguel_Pérez Larimus_acclivis Josif_Pancic La_mosca_(película_de_1958) Jean-François_Molino Linea_T3_(Tranvia_de_Paris Les_freres_Kadogo Kravarsko Linda_Vilhjálmsdóttir Justine_Henin_Hardenne Langesse Jose_de_Quevedo_y_Chieza Judíos_en_el_franquismo La_Tala_Bartolo Kravinoff Isla_de_Montreal Joaquim_Adrego_Andrade Lago_Calafquén Joao_Carlos_Martins Lewis_(desambiguación) Iturralde_Gonzalez Jorge_Eduardo_García_(actor) Jose_Vicente_Gomez Lecciones_para_niños José_Pato_Pastoriza Lista_Representativa_del_Patrimonio_Cultural_de_la_Humanidad_(UNESCO) Jose_Luis_Federici_Rojas Judith_Velasco Inés_del_Río J._C._Bach Le_Truel Jake_Pitts Ley_de_Moisés Jauze Leonardo_Sebastián_Prediguer Isoniazid Jaime_Petit Labruja La_Voragine Ismael_Huerta Joaquín_V_González_(ciudad) Juego_de_niños_(película_de_1959) Juan_Carlos_Ortega La_nuit_des_temps Jardin_botanico_Reinaldo_Espinosa Inés_Ballester Las_mujeres_del_Cua José_Sevilla_Escajadillo Las_Floridas Iobates Jose_Alejo_Román Leucemia_linfoblástica_aguda Jose_Maria_de_Pereda_y_Sanchez LIMPAL La_inundacion_de_1926_en_León_de_los_Aldama

html map