Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Míchel_(José_Miguel_Gonzalez_Martín_del_Campo) NATAS Pedro_de_Ayerbe N_9 Perth_Amboy_Nueva_Jersey Parque_Nacional_marítimo-terrestre_de_las_Islas_Atlanticas_de_Galicia Nicolás_Suescún Pelopides_mniszechi Parque_de_la_bombilla Pedro_Lazaga Piedra_rúnica_de_Vaksala Plaza_Agustín_Pedro_Justo Oligocarpus Ortuzar Phalaenopsis_schilleriana_var._splendens Oksana_Chusovitina O.Bolòs Nicolás_Sainz My_Hero_(cancion) Pinos_Altos Pokémon_Heart_Gold Phycella_obtusifolia Objetos_de_Memorias_de_Idhún No._6 Philautus_tuberohumerus Pierre_Février Pedro_v_de_portugal Operación_Zorro_del_Desierto Organización_de_Pioneros_Jose_Martí Porsche_695 Pinus_cembroides_subsp._edulis Oxapampa Método_VAN Parides_montezuma Palmarés_del_Festival_Internacional_de_Cine_de_Donostia_San_Sebastián Pibí_boreal Nicolas_solana Pedro_Ferriz_de_Con Papalotla Peso_(moneda_Cuba) Orphee_aux_enfers Orbulinoides Paulson Per_Wiberg Phillies Pablo_del_Molino Nadezhda_Mandelstam Nankyoku_Monogatari Patinir National_Geographic_Wild Poitou Parque_nacional_de_gunung_mulu Pleurothallis_exarticulata Notochodaeus_maculatus_maculatus Phyllostylon_brasiliensis

html map