Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Etica_(Spinoza) Elecciones_a_la_Asamblea_de_Extremadura_de_1999 Festival_de_Cine_de_Espana_de_Toulouse Eric_Lichtenstein Estación_de_Kañabenta El_regreso_del_señor_de_la_noche El_totonaco FPFS Elm_Springs_(Arkansas) Escuela_Eleatica Eugenio_Ales France_Bevk Error_de_cuantificación Euphorbia_knochei Ernesto_Belis Elecciones_españolas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 Elecciones_estatales_de_Veracruz_de_1980 Francófonos Euphorbia_amygdaloides Estación_de_Solférino Fournier Esferas_de_Interacción_Cultural Estadísticas_del_Real_Madrid_Club_de_Fútbol Eric_F_Wieschaus El_profesor_layton_y_la_villa_misteriosa Enfield_(Nueva_York) Fernando_Cruz_Isidoro Estudio_Op._25_n_9_(Chopin) Escudo_del_Putumayo FEXDEGA Finca_la_Palma Francisco_de_Paula_Martí Fiestas_de_La_Guajira FK_Teplice Equipo_Aqua_y_Equipo_Magma Ernesto_Fernandez_Samaniego Festival_de_cine_americano_de_Deauville Estacion_de_Pinoy El_Camaron_de_la_Isla_con_la_colaboracion_especial_de_Paco_de_Lucia Ejercito_Británico Fire_Garden Exosoma_thoracicum Francisco_de_Paula_Canalejas Emilio_Estrada Engilaga Erigeron_scaposus Escuela_Primaria Esquerra_de_Catalunya-Front_Electoral_Democratic Erhardii_de_Podarcis Eduardo_Sosa Francisco_Garcia_Calderon_Rey Enredos_del_corazon Española Estación_de_Pontanevaux Euphorbia_mariolensis_var._longifolia

html map