Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Augusto_Prince Gregory_Alan_Maddux Rebecca_Ferguson Gobiodon_axillaris Mark_Ledford Matthias_Manasi Primaria_democrata_de_Louisina_2008 Manuel_de_Castro_del_Castillo_y_Padilla Mantura_ambigua Próculo_Capistran Maíz_teñido Melchor_Gaspar_Jovellanos Lucio_Postumio_Megelo Mario_&_Luigi:_Partners_in_Time Reaccion_de_Sonogashira Gordolobo_anaranjado Lobombre Malaville Línea_Naranja_(Metro_de_Chicago) Majed_Abdullah Mauricio_Bustamante Miguel_Angel_Martin Propiedad_emergente Príncipe_de_Pereslav Promised_Land_(Carolina_del_Sur) Love_You_Like_A_Love_Song Maelifell_(volcán) Manuel_Lagraña Manso_de_Amalfi Malahide Logo_(diseño_gráfico) Malthinus_hoabinensis Precio_de_despegue Mario_Mieli Mama_cumple_cien_años Los_Invisibles_(desambiguación) Rajas Red_Radio_Universidad_de_Guadalajara Provincia_de_bitlis Mesembryanthemum_optatum Lourdes_March_Ferrer Mantequilla_Nápoles María_Dolores_Carrión_Martí Mano_(jeroglifico) Grieg_Hall Provincia_de_huancavelica Manuel_de_Eguilior_Llaguno Lucio_Julio_Cesar_(consul_64_a._C.) Maria_Fyodorovna Quintus_Marcius_Turbo Proteáceas Radomir_Antic Pínar_(Granada) Medidas_de_posicion_no_central Gran_teatro_de_Ginebra

html map