Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Salvador_Nasralla Teresa_María_Llona Transporte_Rosetti Sympagis Teatro_Echegaray Sunset_Morpho Torcé_Viviers_en-Charnie Teatro_Insurgentes_(estación_de_Metrobús) San_Juan_del_Monte Secante_(Trigonometría) Solana_(Cagayán) Segunda_Division_de_España_1947/48 Tobias Sérgio_Cabral_Filho Shigetoo_Dewa SuperView Singles_+_Covers_+_Rarities Skank_(guitarra) Scirpoides_holoschoenus Tiberio_Claudio_Neron_(cónsul_202_a_C.) Tactic Saṃ-skāra-hīna Tercer_espíritu_del_capitalismo Tillandsia_recurvata_forma_minuta Saxifraga_cultrata The_Gnome-Mobile Titãs_(álbum) Saint-Priest_(Ardeche) Teatro_renacentista_inglés Scorzonerinae Stonewall_Inn The_Beast_From_20,000_Fathoms Saelices_de_Mayorga Stella_(película) Sistema_de_particulas_(software) Tecnologias_de_la_Informacion_para_la_Modernización_de_las_Administraciones_Públicas Santa_Isabel_(Rocha) Sibelius_(programa_de_música) Sisal_(Yucatan) Selección_de_futbol_de_la_Republica_Dominicana Suramericano_de_Natación_de_2004_-_200_m._Espalda_Masculino Tom_Clancy's_H_A_W_X. St_-Yves Sphaeriestes_pallidipes Stenotholus Tito_Quincio_Flaminino San_Miguel,_El_Salvador Transistor_uniunion Shaci Shana Thika Saint-Gilles_(Saona_y_Loira) Stillwater_(Nevada) Sweet_and_tender_hooligan To_Anyone

html map