Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bajo_el_yugo Centro_de_Estudiantes_de_Ingenieria_"La_línea_recta" Call_Me_(cancion_de_Soraya_Arnelas) Ballets_suedois Bahia_de_Cardiff Carlos_ii_de_parma Cara_sonriente Candino Caligrafia_arabe Chantage_(1931) Barbus_poechii Bichozna Año_1.000 Cantón_de_Compiegne-Sud-Est CV_164 Candelario Berthe_Sylva Boussicourt Barilius_nelsoni Boja Briólogo Ceratocentron_de_Fessel Belisario_Domínguez_(municipio) Badonvilliers_gerauvilliers COGAS Bakufu_de_Edo Banco_Popular_Dominicano Bob_Mintzer Cardamine_fontana Año_1147 C.D_Temuco Carretera_Estatal_de_Indiana_13 Centro_político Bandera_de_Colombia_Britanica Catalogo_FAI Champeaux_et_la_Chapelle-Pommier Catapán Calor_específico_molar Canal_del_bajo_guadalquivir Brittanic_(película) Callisia Carmen_Ordonez_González-Lucas Cardo_muelle_de_arroyo Calotmul_(sitio_arqueologico) Burning_in_the_Skies Berthold_Ernst_Friedrich_Thomas Bessone Carlos_Casamiquela Candidatura_de_Chicago_a_los_Juegos_Olímpicos_de_2016 Borough_Hall_(Línea_Eastern_Parkway) Barrio_chino Barrio_1ero_de_Mayo Blindados_en_la_Guerra_del_Chaco Bobadilla_Estación_y_Pueblo Batalla_de_Las_Piedras_(1811)

html map