Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abraham_González_Casanova Claustrofilia Wikipedista Cis_setiferus Cluj_Arena Al_Fin_Phineas_y_Ferb Alalcomenas Webb_City_(Oklahoma) Charles_Wesley Vachellia_farnesiana_var_minuta Aeropuerto_Internacional_de_El_Calafate Ciudad-heroica_de_Novorosiisk WP:RCONCIERTO Why_Don't_You_Love_Me? Congosta Accidente_del_CASA_C-101_del_Ejército_del_Aire_de_España_en_2012 Agnee Wadea Agave_vivipara_var_vivipara Ximenia_lanceolata Colorado_City_(Colorado) Actas_de_los_martires Colín_de_California Yakitate AOC_Sainte_Croix_du_Mont Acuerdos_de_San_Andres Acuerdo_Churchill-Stalin_sobre_los_Balcanes_(1944) What_Do_You_Want_from_Me_(desambiguación) Air_India Combretum_sokodense Colobocarpos Valdepeñas_(desambiguación) Chatelus-Malvaleix Vieussan Ciudad-heroica_de_Novorosíisk Acmenychus_planus Christian_Sabbagh Zingaros Chiyoko_Shimakura Zamenis_longissima Zmaj_Ognjeni_Vuk Walter_Davis_(atleta) Viennale Agepe Accademia_di_san_luca Ventana_(procesamiento_de_senales) Vaccinium_stenophyllum Vaccinium_angulosum Wilson_(condado_de_Eau_Claire,_Wisconsin) Agencia_Internacional_de_Energia Xiuhmopilli Villar_(Córdoba) Vandelainville Vladimirovka_(Krasnodar) Abies_sibirica_var._semenovii

html map