Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dallas_(serie_de_televisión) Dino_(mitologia) Algoritmo_p+1_de_Williams Corporal Deportivo_Olé Domingo_Antonio_Riano_Martinez Alto_Deba Eben_Emael Cora_de_al-Yazirat Distrito_de_Antón Copa_del_Rey_saudita_de_fútbol Cromosomopatia Domevre_sur-Aviere Danny_Pino Edinson_Delgado Cálculo_secciones_de_líneas_electricas Cóndores_de_Plata Amos_(Pelicula) César_a_la_mejor_pelicula Dumbledore Earth_Song Dero_(DJ) Degarmoara Alianza_Democratica_contra_la_Dictadura Dansville Créditos_académicos Directiva_Comunitaria Cuadratura_de_la_lúnula Cregy_lès-Meaux Cuatrillon Copa_del_Príncipe_Heredero Distrito_de_Prettigovia_Davos Alma_Mater Cosme_I_de_Medicis Alfa_(desambiguación) Diego_Lopez_de_Zúñiga_(obispo) Alvar_Pérez_de_Guzmán Ambrosio_(nombre) Dexter's_Laboratory:_Ego_trip Crosby_(Misisipi) Ducado_de_Tamames Dorcus_parallelus Diario_de_Avisos_de_Tenerife Diseno_de_sonido Cucalon_(termino_peyorativo) Diario_Marca Convento_de_San_Francisco_(Lima) Djaloniella_ypsilostyla Do_(artes_marciales) Descubriendo_el_Amor Directiva_91_414/CEE_relativa_a_la_concesion_de_licencias_comercialización_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceuticos_en_su_forma_comercial Distrito_de_Raigarh_(Chhattisgarh) Corpataux_Magnedens Cray_X1 Dolmen_de_San_Gregorio

html map