Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eugenio_Carmona Federación_de_Fútbol_de_Turquía Fibra_de_vidrio Etica_Utilitarista Falange_Libanesa El_rico_Epulón_y_el_pobre_Lázaro Fox_Film Estacion_Dr._Antonio_Saenz Eissesh Francisco_J._Ayala Facultad_de_Ciencias_Físicas_y_Matematicas El_Colegio_Mexiquense Escudo_de_Islandia FNLU Etoile_de_Bessèges Ejército_alemán_Grupo_F Fraccion_Trotskista_-_Cuarta_Internacional Ferrocarril_Económico_Correntino Faxe_(municipio) Estadio_Rico_Perez Fender_Bass_VI Epicauta_excors Formatos_Audio Efestrida Eduardo_Brito Estacion_de_Harrow_&_Wealdstone Eurodepor Era_Kanei Fisher-Price Faro_Punta_Conscriptos Eternalismo Estacion_de_esqui_La_Lunada Estación_de_Denfert-Rochereau Esparrago_de_Huétor_Tajar El_Fantasma_(comic) Emblema_nacional_de_Brunéi Esterilización_(química) Edrofonio Eärwen Eugene_Ysaÿe Francisco_Llano_de_la_Encomienda Escudo_de_Aland Expedición_América Ero-guro El_Popular_(diario_de_Canada) En_el_nombre_del_padre_(película_de_1971) Escuela_Universitaria_de_Óptica_(Universidad_Complutense_de_Madrid) Edwards's_Botanical_Register El_Libro_de_las_Maravillas Eleccion_de_Director_Supremo_de_Chile_de_1817 Estela_de_Nicer Filo Estacion_de_Europa-Fira_/_Amadeu_Torner Estación_Iyo-Kameoka Flickr.com

html map