Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mémoires_de_la_Société_d'Histoire_Naturelle_de_Strasbourg Pilosocereus_aurilanatus Pompano_Beach_Florida Neferkara_Iymeru Noel_San_Vicente Narcissus_nanus Paupiette Partido_Conservador_(México) Ningyuansaurus Ninmah Organismo_de_investigación_(desambiguación) Polonesa_Fantasía Oncenio_de_Leguía Oreophryne_parkeri Pantano_de_El_Furacón Partido_Conservador_de_Canada Peter_Punk_Mf Oligocodon_cunliffeae Napo_(provincia) Osmond_Watson Papalote Política_pública Parada_de_Garbinet_(TRAM_Alicante) Método_analítico Paddy_Chayefsky Musteio Paolo_Romano Petar_Preradovic Narración Pius_font_i_quer Novena_Enmienda_a_la_Constitucion_de_los_Estados_Unidos Nephopteris Pegamento_en_caliente Noise_gate Numhauser Podocarpaceae Ocón_de_Villafranca Policía_de_las_Islas_Malvinas Paradoja_de_Newcomb Palacete_y_Jardin_de_Ayora Nestor_Martin_Fernández_de_la_Torre Polo_norte PHA Page_Park Only_Of_You Museo_de_la_Inmigracion Negocios_y_placer Neottia_macrostelis Omega_Boost Nokia_5700 Paredes_de_Siguenza Platycerus_hongwonpyoi_mongolicus Nieves_Rebolledo_Vila Neomammillaria_ortizrubiana Pokemon_Diamante,_Perla_y_Platino_La_Pelicula:_Hacia_la_superacion_del_Espacio-Tiempo

html map