Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Atlántico_Diario Homero_el_Animador Morrisdale Guerra_Filipino_estadounidense Arroz_con_frijoles Archidiócesis_de_Xalapa Archicofradia_del_Huerto_(Málaga) Heteronormatividad Autovia_de_circunvalación_de_Elche Helsinki_52 Archubi Ave_verum_(Mozart) Grébault-Mesnil Anisandra Arquitectura_de_China Moneda_de_cincuenta_centimos_de_euro Mormonismo_e_islam Holland_Day Attalea_allenii Ministerio_de_Economía_del_Perú Guy_Roux Andres_da_Silva Mindfulness Hallfreðar_þáttr_vandræðaskálds Guihulñgán Antoine_Marie_Jean-Baptiste_Roger_de_Saint-Exupery Gustavo_Der_Ohanessian Aubiat Mitologia_noruega Mu_Ophiuchi Asesinatos_en_whitechapel Argan Hjálpum_þeim Arrimal Arquitectura_mudejar_de_Cuellar Monolepta_castanoptera Hidroxibutiltolueno HfG Hamlet_(album) Multiplexado_inverso_para_ATM I_Get_Bad Asociación_de_Fútbol_de_Malawi Autrécourt_sur-aire Idioma_Bathari Helen_Worth Anaïs_Nin Hoplostethus_mento Hamlet_Mina Asociacion_Española_contra_el_Cancer Guerra_de_Enanos_y_Orcos Mora_la_Nueva Auditorio_Nacional_(Ciudad_de_México) Animus Australia_(single) Missae_breves

html map