Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luis_Irrazábal_Barboza Grado_de_Comunicación_Audiovisual Quél. Grabación_perpendicular Ray_Barretto Maestro_de_latinidad Provincia_de_Chlef Reformers_Football_Club Macrolingüística Lóbulo_(cerebro) Quaedypre Gran_Buda_de_Tailandia Grenade_sur_l'Adour Los_corsarios_de_Blake Mechanicsville_(Iowa) Maha_Gaurī Primera_division_española_1941/42 Provincia_de_Khouribga Gran_parque_nacional_de_Himalaya Marco_Petreyo Manuel_Malou God_save_the_queen Región_de_Kilimanjaro Punk_Revival Marquesado_de_urquijo Martha_Moxley Prosa Lluís_Recoder_Miralles Macho_alfa Punta_Gorda_(Uruguay) Me-163B-1a Promociones Quilopodos Profesionales_liberales Prueba_hipoosmotica Lullabies_for_the_Dormant_Mind Reformas_prusianas Meridiano_157_oeste Meiningen Mezy-Moulins Lotería_del_Táchira_Fútbol_Club Procopiania Miguel_Mas Lábrido Quilapayun_Cinco Mauro_Bogado Psilotum_nudum Michele_Mercati Mamuts Píldora_de_los_cinco_días_después Red_Ad_hoc Ramón_Santamarina_(Buenos_Aires) Quadra_700 Presidente_del_Gobierno_de_Canarias Lost_(tercera_temporada)

html map