Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ferdinand_Maximilien_Mériadec_de_Rohan Estación_de_Lille-Europe Escolástico El_Bar_Coyote Elecciones_autonomicas_andaluzas_(2000) El_Mariscal_Juan_Crisostomo_Falcon Excoecaria_marginata_var._grandifolia Fern_Prairie_(Washington) España_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Calgary_1988 Extensor_carpi_radialis_brevis El_dia_de_la_muerte_de_la_comedia Estudios_para_la_paz Estatua_del_Biznaguero Eva_Pallarés Foliación_de_Reeb Estación_de_San_Vicente_de_Castellet Etcétera Fontecha_(Palencia) Estación_de_trenes_de_El_Puerto_de_Santa_María Encyclopedia_of_indo-european_culture Fernando_Cordero Facultad_de_Arquitectura_Diseno_y_Urbanismo_(Universidad_de_Buenos_Aires) Ferrieres-en-Gatinais Focke_Achgelis Finale_(programa_de_música) Emmen Estadio_Na_Julisce Estación_de_atocha_(metro_de_madrid) Elkanah Estevao_da_Gama Federación_Veterinaria_Regional_de_Castilla_la_Vieja_y_León Frank_Lamson_Scribner El_Nevero El_testamento_de_la_tía_Carolina El_Abejero_(Johnny_Test) Emisiones Elz_(Selva_Negra) Fabas_(Ariege) Einar_Diaz Evgeny_Pasukanis Erythrodes_multifoliata El_tercer_ojo Embriogenesis_de_plantas Formato_de_video_AMV Felipe_de_Grecia El_pequeño_País Espíritu_de_las_Navidades_Presentes Erwin_Nijboer Ejército_Revolucionario_de_Ayuda_a_los_Trabajadores Francisco_J._Muñiz Europapress_es Fidel_Tello_Repiso Ezequiel_Reina Esquièze-Sère Faucibarba_officinalis

html map