Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Configuración_electrónica_de_los_elementos_químicos Vini_stepheni Colibri_piquiancho Condado_del_Niagara_(Nueva_York) Wilton_(Arkansas) Vuelo_(opera) Verdugos Cis_corticinus Consejo_Nacional_de_Universidad Alción_monje Al_Faysali_Amman Charles-Auguste_de_Bériot World_at_your_feet Clavo_(especia) Voulpaix Actinomycetales Conqueiros Cirgüelo Club_Granada_74 Villancicos_de_todas_las_épocas Controlador_de_diskette Condado_de_Osceola Colegio_Maristas_de_San_Isidro_(Lima) Zhūmulǎngmǎ_Feng Commodore_amiga_a-500_plus Colderrisco_de_Güimar Congregacion_las_Vacas Adolfo_sax Yulania_kobus City_Line,_Brooklyn Villers_la_Combe Xenophanes_(álbum_de_Omar_Rodriguez-Lopez) Comisión_Nacional_de_la_Verdad Consejo_Mundial_por_la_Paz What's_My_Line Virgen_de_la_Sierra_(Patrona_de_Cabra_Córdoba) Vital_(santo) Xiàngqi Comisión_Histórica_de_Tejas Villate Condado_de_Cibola Acyntha_senegambica Ciudades_desaparecidas WE_11 Wodaabe Condado_de_Jefferson_(Nueva_York) Chester_Carlson Weymouth_Bay Chiautla_(municipio) Acres_Green_(Colorado) Zanthoxylum_delagoense Cheung_Chau Abanto-marino_antartico W.E.Higgins Vamos_a_la_discoteca

html map