Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Petrotilapia_tridentiger Paleozoologia Picea_omorica Pilar_de_Lusarreta P_S._R. Nocturne_(álbum_de_Siouxsie_and_the_Banshees) Peronosporales Portulanos Peucedanum_gallicum_var._majus Ninos_con_mastines Ovadia_Yosef Piotr_Szut Muy_Antigua,_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz,_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_nino_Jesús_y_de_la_Resurreccion_de_Cristo_(Palencia) Nikolai_Rimski_Korsakov Orquesta_Juvenil_del_Sodre_José_Artigas Ochino Plaza_de_la_Villa_de_Vallecas Penélope_Díaz Pedro_Palazuelos_Astaburuaga Nakhon_Pathom Pokémon_Pinball Narcissus_sección_Cyclaminei Nematolebias_myersi Pasiones_prohibidas Pedro_sarmiento_de_gamboa Pedro_Mutindi Paco_Gento Parroquia_Santisima_Trinidad Oficina_Salitrera_Pedro_de_Valdivia Ponthoile Nacionalbolcheviques Naturista Paginacion_Anidada Play_Station_3 Polilla_del_tomate Ponte_A_Prueba_el_libro Nausicaä_del_Valle_del_Viento_(manga) Pedrosa_de_Muñó Polímero_conductor Playa_de_la_calita Plena_Edad_Media Orquesta_Filarmónica_de_Bogotá Peromyscus_keeni Pokemon_La_pelicula_2000 Parque_nacional_Jose_del_Carmen_Ramirez Nightwish Noyal_sous-Bazouges Palcares_spiniger Poa_latiflora Polvo_cometario Parque_lineal_del_Barranco_del_Alamín Pitonga Mühlbach Penalty_(marca) Paludinella_semperi

html map