Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

DeJuan_Blair Deiphobella_laticeps Departamento_Juárez_Celman Corethrogyne_linifolia Earwen CowParade Division_de_Honor_de_fútbol_sala_2003_2004 Distrito_de_Mayurbhanj Danza_Morris Alicia_de_Borbón-Parma Domingo_Roncancio_Jiménez Cuadrangular_de_Santiago_1968 Doña_Bárbara_(pelicula) De_lo_nuestro_lo_peor..._y_lo_mejor_(programa_de_TV) Alexander_von_Humboldt Dorcus_reichei_glabripennis Córnico Cros Cortegaça_(Mortagua) Ducado_Sajonia_Marksuhl Dassault_Mystere_I Cyperus_flavomariscus Delta_Boötis Dhuizon Cuenca_de_Arcachon Dimantis Dane_Vinterberg Denis_O'Hare Aluterus_scriptus Dorotea_de_Sajonia-Lauenburgo Cyphon_mangolensis Dia_Nacional_de_Aragon Cytinus_hypocistis_var._striatus Alexander_Leterni Dragonfly_(cantante) Cuisia Crisis_de_1383_1385 Digitaria_sanguinalis Amtrak División_de_Honor_de_fútbol_femenino_1997/98 Distrito_de_Aleutians_East Alelo_nulo Convencion_sobre_el_Comercio_Internacional_de_Especies_Amenazadas_de_Fauna_y_Flora_Silvestres Detector_de_centelleo Declaración_de_la_Independencia_de_los_Estados_Unidos Copa_Mundial_de_Futbol_Americano Danza_clasica_española Aleksandr_Serguéyevich_Ménshikov Dazed_and_confused_(pelicula) Distrito_de_Briey Dumnonii Alianza_(Half-Life_2) Copa_ATS_de_Fórmula_3 Dallas_ISD Dinamarca_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2002

html map