Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jane_Zhang Joannie_Rochette Liceo_María_Luisa_Bombal Joshua_Bowman Levi_Morton Lidköping Link_(single_de_L'Arc~en~Ciel) Iura_novit_curia Khalkotauroi Jesús_de_Nazaret_(pelicula) Juan_Carlos_Lazaro La_Férée La_Grande_Hermine Lista_de_países_por_longitud_de_costa Iraca_(desambiguación) Juan_Gil_Albert Isla_Ascension_(Atlántico) Keeping_up_with_the_kardashians Juan_Tomas_Enríquez_de_Cabrera_y_Ponce_de_Leon L'Echo_des_Savanes Juegos_funebres_en_honor_de_Patroclo Jamesport_(Misuri) Jose_Offerman Lande Konfederatsiya_Revolyutsionnikh_Anarkho-Sindikalistov La_honor Jose_Maria_Pérez_de_Urdininea Juan_y_Medio Isla_Ascensión_(Océano_Atlantico) Joan_Ferran_i_Serafini Leland_L._Jones Jessica_Moore Juegos_iberoamericanos_de_esgrima Lagosuco Khaled_bin_Abdul_Aziz_al-Saud José_Esteban_Lasala La_Manzanilla_de_la_Paz Kalimac_Brandagamba Juancito_Díaz Joaquin_Martinez_de_Zúñiga_y_Díaz_de_Ilarraza Laguna_Verde Ley_de_Ciencia,_Tecnologia_e_Innovacion_de_Venezuela Libreria_CAD Juan_Capreolo Let's_get_out_of_this_country Linea_C-1_(Cercanías_Madrid) Leonardo_Reichel Limon_(ciudad) Juvara Jose_Maestre_Pérez Kid_Pambelé Listeria_(planta) Juana_de_portugal_y_coimbra Libertad_y_Orden Lakeview_(Míchigan)

html map