Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mordella_verticordiae_niveosuturalis Area_Metropolitana_de_Concepción Autopista_Concepcion_Talcahuano Hymne_Cherifien Aronia Anne_O'Hare_McCormick Ministerio_de_Educación_Política_Social_y_Deporte_de_España Guillermo_López_Gallego Gutierre-Muñoz Andrés_Sepúlveda_Carmona Huáscar_(desambigución) Moheli Heidemarie_Wieczorek_Zeul Hautot_sur-Mer Arkhe Guandong Aviv_Guefen Astyanax_dnophos Apeadero_de_Alhadas-Brenha Heroe_del_Trabajo_Socialista Huaranguillo Azerbaiyán_2012 Momotos Idioma_espanol_en_Gibraltar Archivístico Angulo_y_Pulgar Homer_Alaska Arundarbor Gurtnellen MiniSD Arthur_Demarest Groton_(Nuevo_Hampshire) Andr.Hend. Andromeda_(serie) Hypostomus_plecostomus Guerrero_(navio) Moneda_romana Her_Majesty's_Coastguard H_B_&_K Moshe_ben_Maimón Armenios_en_el_Imperio_otomano Andres_de_Claramonte Mirage_2000 Austrochthonius_zealandicus Arabis_holboellii_f._glabra Angophora_cordata Avelino_Corma ITBM Hendrik_Redant Huracán_Charley Arakawa_(rio) Anos_930_a_C Hector_J._Campora Angulo_de_rozamiento_interno Mohammedan_S._C._(Kolkata)

html map