Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sam_Mitchell São_Roque_(Oliveira_de_Azeméis) Timpano_(desambiguacion) Stiphidiidae Susvė Sopeta Selección_de_fútbol_de_Serbia Spencer_Mountain_(Carolina_del_Norte) Saint-Privat_(Ardeche) The_Beast Samsung_SPH_M560_Reclaim Santa_María_Aznar T'Challa Tama_(percusion) Toxodonto Saint_Pierre_Cherignat Sinornis Taifa_de_Silves Takaaki_Katō Switch_(desambiguacion) Sergio_Butron_Casas_(Quintana_Roo) Servoarmadura Sant_Feliú_de_Codinas Sponia_peruviana Temperatura_de_degradacion Sainte-Hélène Tratado_sobre_Misiles_Anti_Balísticos Transportes_del_Peru Selección_seychelense_de_futbol Suha_Arafat Stantler Siglo21 Sebadoris Sirens_(álbum) Torre_de_doña_Urraca Thomas_FitzAlan_XII_conde_de_Arundel Torban Sebas_de_mar Sierra_de_Gata Totó_Romero Saint_Eloy_les-Tuileries Soldados_X San_Martín_de_Tours Tarno Santa_María_de_Montserrat_de_los_Espanoles_(título_cardenalicio) Sam_Wood Teorema_Central_del_Límite Sueno_de_amor_n._3 Tepexi Sistema_Aerocriptográfico_Aresti Schtschurowskia_pentaceros Salva_slip Terceira_Travessia_do_Tejo Sialand Suresh_Tendulkar

html map