Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ramon_Santillan Páter_familias Los_dias_felices_(drama) Maria_Paz_Grandjean Provincia_de_Battambang Radiofaro_Omnidireccional_VHF Regla_de_tres_compuesta Mikroraión Maslama_ibn_Abd_al-Malik Marikenna_Monti Memos_Ioannou Marilyn_Manson_(banda) Marica Marker_(Østfold) Luis_Ramirez_(director_artístico) Gravimetria_(método_gravimétrico) Meristema_apical Proyeccion Madame_de_Stäel Microrregiao_de_Catalão Mariano_Civivo Puntos_extremos_de_Peru Loralai Grandvilliers_(Oise) Mariano_Rolón Ray_Mendoza,_Jr. Póker Graciela_Ortiz_González Mandatario Marquesado_de_Saluzzo María_Leonor_de_Brandeburgo Meseta_iraní Manio_Aquilio_(101_a.C.) Meyeniaceae Real_Pontificia,_Antiquísima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra_de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Marie_Pujmanova PureVolume Premio_iberoamericano_Pablo_Neruda Marianne_Mendt Pousada_de_San_Vicente_de_Graices Los_Molares_(Sevilla) Raza_de_traidores Loliginidae Medio_ocho_cubano_inverso Pro_catedral_de_San_Nicolás_de_Tolentino Malcolm_McKenna Metrorragia Manuel_Matta_Aragay Maria_Teresa_Gil_de_Gárate Luisa_María_de_Orleáns Mallin_(Cordoba) Pueblo_navajo Marbella_(pato) Primera_División_de_Espana_1975_76 Quilo_Martínez

html map