Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

McCullom_Lake Luján_de_Cuyo_(desambiguación) Regions_Morgan_Keegan_Championships_2010 Rebekah_Teasdale Prensa_escrita_en_Venezuela Medrano_(Mendoza) Producto_cruzado Maja_Bárata Rana_arbórea_dorada Progetto_NordEst Luís_Cabral Proteina_fosfatasa_dual_específica_DUPD1_y_DUSPXX Radosław Marlon_Brando_Sr Premio_Grammy_a_la_Mejor_Interpretacion_de_un_Coro Malewiebamani Mesatemnus_cyprianus Memoria_de_acceso_aleatorio_dinámico Metroland_(album) Mercedes_Gaibrois_Riaño_de_Ballesteros Mastigodryas Propulsión_de_nave_espacial Puente_de_san_juan Quercus_rubra_var._palustris Marjah Provincia_de_ubon_ratchathani Graduación_de_dificultad Llueve_y_hace_sol Pothuava_nudicaulis_var._tabuleirensis Matrilineal Max_Lord Lutgarda_González_Géigel Gottlieb_Hering Queso_Rozagas Medalla_Plvs_Vltra Primera_division_espanola_1952/53 Proechimys_mincae Malthodes_vosykai Red_John Gran_Premio_de_Sudafrica_de_1967 Marcel_Freeman Meili Ptyonoprogne_rupestris Mancomunidad_de_Montejurra Reacción_de_Jarisch_Herxheimer Mauro_Facci Rafael_Bermejo_Ceballos-Escalera RS-71 Maria_Luisa_Leiva Purdy_(Misuri) Pseudopilolabus_sumptuosus RGS Microconomorphus_rufipes Miguel_Estela_Miró Loris_lydekkerianus

html map