Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aidan_Quinn Virgen_y_romeria_de_Botoa Colimbo_artico Concierto_para_piano_n.º_2_(Saint-Säens) Ciudades_de_guam Chrysolina_costalis Clasificacion_de_Derivaciones_Farmaco_terapéuticas Washington_DC_(Estados_Unidos) Victor_Carranza Virginia_Eshelman_Johnson Condado_de_upton Conroy_(Iowa) Yokkaichi,_Japon Watson_Island_(Miami) Adenoplea APNG Al_Yumhuriyya_al_Yazaiiriyya_ad_Dimuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_Republique_algérienne_démocratique_et_populaire Chuño Aerangis Club_Náutico_Mar_Menor_Los_Alcázares Concepcion_(biologia) Vladimir_Andreyevich_Steklov Al_Shabab_SC_(Baghdad) Vuelo_103_de_IrAero Clínica_del_Centenario Yerba_buena_morisca_de_jaraba Yevno_Azef Vétraz-Monthoux Yassine_Bounou Aellen Club_Deportivo_Colonia_Moscardó Compagnie_Aérienne_du_Mali Charlotte_bobcats Chascomús_(provincia_de_Buenos_Aires) Club_Natació_Molins_de_Rei Abd_Allah_ibn_Buluggin Zenobia_Camprubi_Aymar Agustín_Sánchez Alberto_Martini Academia_de_las_Ciencias_Morales_y_Politicas Ciborro Agrupacion_de_electores_independientes_por_zamora-unión_del_pueblo_zamorano Abd_al_Aziz_ibn_Musa Vasco_Catalana_Group Clavillazo Competencia_desleal Abelardo_Sire AW609 Alabama_(desambiguación) Condado_de_DuPage W._A._P._A. Aeropuerto_Internacional_Bender_Qassim Vicente_Rodriguez_de_Arellano Clos_Luce Choqekirao

html map