Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leandro_González José_Luis_Quiñónez Las_tentaciones_de_San_Antonio Joaquín_Alos_y_Bru KLettres Libros_más_vendidos Leu_moldavo Josep_Maria_Ribas_Prous Isopentano La_mansión_encantada John_Hammond_(desambiguación) Kaspar_David_Friedrich León_de_melena_negra Izulu_lami LSM Lapa_roja Jeroglifico_(ocio) José_Manuel_Urtain Josipovic Killer_Mike King_Priam Joaquín_Navarro_Esteban Isla_Herbosa_(La_Coruña) Isla_Szentendre Lee_(Nuevo_Hampshire) Lengua_de_oil La_tentacion_de_San_Antonio_(Cezanne,_particular) Leptaulax_papua Jose_Antonio_Urruticoechea Joey_Pollari Joaquim_Puig_i_Pidemunt Jacobo_de_Ibelín LFO_(banda) Iperú,_informacion_y_asistencia_al_turista José_Javier_de_Baquíjano_y_Carrillo_de_Córdoba Jarabo Linea_M3 John_Abercrombie_(agronomo) Jurel_alejandria Ira_Van_Gieson Lista_de_episodios_de_Mas_alla_del_límite Landas_de_etten Kluane_Wrangell_St_Elias_Glacier_Bay_Tatshenshini_Alsek Letra_negrita Let_It_Be_Naked Jimmy_Corrales La_Follette It's_Alright_(Ricky_Martin/M._Pokora_song) Kumamoto,_Japón Intercambiador_de_ancho_de_trenes La_Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Dias_en_Brasil Jean_Tzetzes John_Ralston_Saul La_vibora_de_la_mar_(juego) John_Patty

html map