Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Myrceugenia_lanceolata Parque_Federico_Garcia_Lorca Partido_Socialista_Obrero_Hungaro Operación_market_garden Myrtus_acris Paul_Griffin_(baloncestista) Ontogenesis_del_diente Película_de_Super_8_mm Ordesa Músculo_facial Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz,_de_Nuestra_Señora_Madre_de_la_Iglesia,_del_niño_Jesus_y_de_la_Resurreccion_de_Cristo_(Palencia) Orquesta_No_Típica Ouillon Nieuil-l'Espoir Nevado_ojos_del_salado Pailhac Parque_Natural_del_Penagolosa Phobaeticus_serratipe Parque_Natural_de_Sant_Llorenc_del_Munt_i_l'Obac Popeye_el_marino Organización_administrativa_indiana Nunnezharia_concolor Portugal_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1992 Pepila_minuta Pietracorbara Perversiones Pantano_de_Arrocampo Parque_de_Pedro_Justo_Berrío Papaya_carica Niharra Mustjala Parque_Ciudad_de_Río_Cuarto Perssoniella_vitreocincta Passiflora_lutea Politica_de_Kirguistán Phoenix_Wrightt Olivetti_M-10 Oenanthe_biloba Panormitanus Pelos Operación_de_las_Naciones_Unidas_en_Costa_de_Marfil Paramo_(geomorfología) Netanya Physalis_crassifolia Peranzules Ochroma_lagopus Ofensiva_de_Cataluna Onda_Kondrátiev Navazuelo Plaza_del_mercado Ole_Kirk_Christiansen Palacio_real_de_Ugarit Nidintubel Oh_My_Goddess! Nun_(mitología)

html map