Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stowe,_Buckinghamshire San_Juan_del_Hospital Timothee_Besset Seleccion_de_fútbol_de_Chad Sebastián_De_Caro Stig_Inge_Bjørnebye Saint-Pierre_(Isla_de_La_Reunión) Saíf_al_Islam_Gadafi Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Oman Teodardo_de_Maastricht Tainaka_sachi Tarara_amarilla Sturtev St_Margrethen Tamaran Saint-Ellier-du-Maine Tosa_mi Tequiraca Sonata_para_piano_n_º_2_en_Do_mayor,_K._280_(Mozart) Säumel Santiago_Abad Transactions_of_the_Academy_of_Science_of_St._Louis Sabor_a_mi_(álbum_de_José_José) Sistema_nervioso_parasimpatico St_John's_Bacon Seleccion_Brasileña_de_Voleibol Schistura_thanho Sharon_Lee Tarragona_(provincia) Tratado_de_los_tres_impostores Toreros_After_Ole_(EP) Seleccion_de_futbol_de_Kazajistan San_Jorge_(desambiguación) The_International_Jew Stagger_Lee Sheboygan_(Wisconsin) Signal_de_Botrange Straight_edge Storozhi_Vtorye Ta_marbuta Serie_A_1960_61 Secretaria_de_Agricultura_Ganaderia_Desarrollo_Rural_Pesca_y_Alimentación_(Mexico) Shelton_Jones To_Sir,_with_Love_(canción) Termoregulacion Saint_Denis_de-l'Hôtel Tomorr Templos_romanos The_Devil's_Wall Sinfonia_n.º_91_(Haydn) Siglo_V_a.C. Transporte_Rápido_por_Autobús_en_Los_Angeles Silvestre_Velez_de_Escalante Sigmoilopsinae Sinopesa

html map