Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ludolf_Bakhuysen Los_Pirineus Ramnonte Masenko María_Gonzaga_de_Mantua RGE Lotería_de_Texas Rancid_(album_de_1993) Lora_andina Martín_Erasto_Torrijos_Espino Megalolaelaps Provincia_del_Chubut Regionalismo_castellano_leonés RTA_S_E. Maximo_Aviles_Blonda Mauvezin_d'Armagnac God_Save_the_Queen_(canción_de_Motorhead) Margarita_de_Austria,_Gobernadora_de_los_Paises_Bajos Puente_de_la_Aurora_(Málaga) Presidente_Roque_Sáenz_Pena_(departamento) Love_of_my_Life Mery_Cuesta Pritchardia_filamentosa Lorraine_Carbonell_Ladish Píjaos Machine_(album) Metropolitan_Life_Tower Maria_solina Ptychodon_schuppi Meno_rojo Psiquiatrica Reacondicionamiento_(electrónico) Gorbachikella Lodź Pseudocalymma_alliaceum_var._macrocalyx Matematica..._¿Estas_ahi? Real_Pontificia_Antiquisima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradia_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra_de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Ramon_Blanco_y_Erenas,_marques_de_Peña_Plata Provincia_de_imperia Marketwire Principado_de_Tarragona Manuel_de_Ferrer_y_Sitges Línea_de_sucesión_al_Trono_de_España Lonicera_odora Mentore_Maggini Llanos_de_Antequera Mickael_Korvin Mercedes_Harris María_de_Portugal_(1264-1304) Provincia_de_Van Malcom_II Microrregion_de_Muriae Premios_y_Nominaciones_de_Xena:_la_princesa_guerrera Regiones_de_tabasco Liverpool_Sound_Collage

html map