Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Fiódorovna Maria_Dolores_Perez_Enciso Queremos_Rock Lorenzo_Vintter Protomedico Manzanilla_gorda Powiat_łęczycki Macaca_harmandi Pérez-Reverte Marco_Claudio_Marcelo_(consul_196_adC) Línea_792_(Buenos_Aires) Qingdao_Jonoon_F.C. Martin_Fowler Microrregiao_de_Itaguai Pyrethrum_clusii Magnificat_(musica) Raton_ciervo Marc_Nelson Rain_(canción_de_Angela_Aki) Macrofamilia_azteco-tanoana Medusea_globosa Louvigne_de-Bais Provincia_de_Eustaquio_Méndez Mamboga Middleton_(Gran_Mánchester) Malthinus_creticus María_Salas_Larrazabal Lucho_Gonzalez Malidra Maria_Jose_Gonzalez_de_Sola Melvin_Jermaine_Booker Gorgoroth_(álbum) Pseudotomoxia_horni Protestas_en_Egipto_en_noviembre_y_diciembre_de_2012 Los_tres_dragones Mesorregión_Litoral_Norte_Espírito_Santense Marquesado_de_Villa-Palma_de_Encalada Psnow Lugano_Nuoto_Pallanuoto_Sincro Manobia_cyatroxae Lycee_Henri_IV Primer_Ministro_de_Monaco Mauzac_(uva) Miki_Shinichirou Prailles Presidencia_de_la_Asamblea_Legislativa_de_Costa_Rica Mady_Christians Miguel_Ángel_Cámara_Botia Loca_academia_de_policia_(pelicula) Mazarota MQB:_¡Mas_Que_Baile! Microrregión_de_la_Bacia_de_São_João Godley_(Texas) Refugio_de_vida_silvestre_Laquipampa Madredeus

html map