Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ampitiino Aloysius_Matthew_Ambrozic Crepis_acuminata_var._intermedia ED-209 Damour Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1966 Doug_Kistler DAE Alonso_Garcia_Bravo Coordenadas_horarias Amaranta Diocesis_de_Tarrasa Alopoglossus Dos_puntos Disidencia_sovietica Cárcel_Allan_B._Polunsky Alfonso_Salvador_Gómez_Becerra Cultura_de_Gumelniţa Disney_XD_(España) EGGR_91 Don_Cristóbal Criquebeuf_la-Campagne All_is_full_of_love Drop_The_Pressure Cophixalus_sphagnicola Douchy_(Aisne) Dub_Pistols Dengue_(desambiguación) Cuenca_somali Distrito_electoral_O_(Nebraska) Curiosity_(desambiguación) Daytona_Beach Dualtone_Records Dinamic_Tower Daito_Ryu_Aikijutsu Culebrera_europea Dunal Crédito_con_Aval_del_Estado Domingol Alejandro_Mijáilovich De_lo_nuestro_lo_peor_y_lo_mejor_(programa_de_TV) Economía_de_Perú Dior_de_Gondor Destroy Dominik_García_Lorido Dactylis_maritima Allium_procerum Drama_de_los_palanganas_veterano_y_bisono Doogie_White Do_What_The_Fuck_You_Want_To_Public_License Doctor_Boskonovitch Diocesis_de_Florencia_(Caqueta) Amblyocarpum Ducado_de_Liria_y_Jerica Derarimus_schoedli

html map