Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_municipios_de_España_por_población José_Tallaví Lago_Coeur_d'Alene Kumārila_Bhaṭṭa Laval-sur-Luzège Ley_&_Orden:_Unidad_de_Victimas_Especiales Jorge_Sanmiguel Johan_Håstad José_Maclovio_Vázquez_Silos Las_brigadas_del_tigre_(serie_de_television) Juan_Núñez_del_Prado Juan_Serrador Jan_Kubelík Josefinos Jardin_Botanico_Komarov,_Herbario_e_Instituto_Botánico_de_Bakú La_Tigresa Invercargill Jason_Roscoe Ismail_Safavi Leuconymphaea_tuberosa La_Pregunta_(historieta) José_de_Mónaco Kar. José_Luis_Fernández_del_Amo_Moreno Lafia Jose_Manuel_Menendez_Fernández Liebre_MkII_Torino José_Horn_Areilza Ionut_Cristian_Săpunaru Krumira Lago_Lemán Interregno_otomano Interestatal_12 Junior_Viza La_Acebosa Lee_Hyung-Taik José_María_Manuel_Cortina_Pérez Liliana_Heker Israel_Lopez_Hernandez Lantana_coccinea La_travesía_de_Cristobal_Colón Karakachan Jiménez_de_Asúa Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_2004 Leuciva José_María_Escudero_de_la_Pena Killed_by_9V_Batteries Liga_Canadiense_Estadounidense_de_Joquey Khar-Us_Nuur La_Fabrica_de_la_tele Laurel-cerezo Joe_Strummer_The_Future_is_Unwritten Isla_de_Hawái Josep_Maria_Trias_de_Bes L._Charles_Birch

html map