Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Memmie Todas_a_mí Territorio_británico_de_ultramar_de_las_islas_Georgias_y_Sandwich_del_Sur Trebol_siempreviva Spiraea_ulmaria_var_glaberrima Spelaeorhynchus Solpugyla_maestrii Tauriac_(Gironda) Tareck_El_Aissami Tratado_de_libre_comercio_o_TLC Timimus Teodorico_el_Grande Santa_Brígida_(Bahia) Teatro_del_capitolio_de_toulouse Seminario_Conciliar_de_La_Serena Suiza_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1948 Saint_Jeannet_(Alpes_Marítimos) Titanato_de_bario Santuario_de_la_Encarnación_(Carrión_de_Calatrava) Thomas_J._Givnish Teoría_del_reconocimiento Seliverst_Zhogin Saint_Saturnin_(Sarthe) Sphaeralcea_bonariensis San_Jose_de_Vinchina Saint_Martin_de_Coux Tacinga_atropupurea Samedi_soir_sur_la_terre_(album) Traf_o_data Sundiver Takami_musubi-no-kami Saint_Amant_Roche-Savine South_Hadley Sobre_la_cuestion_judía Saint_Aignan_des_Gues Saint_Aubin_de-Blaye Transporte_automotor_municipal_sociedad_del_estado Spektrum Templo_de_la_Orilla Tallán Spaghetti_Dance Swissotel Sistema_de_archivos Tae_Kwon_Do Sexykiller_moriras_por_ella Tellería Seleccion_de_baloncesto_de_Serbia_y_Montenegro Simon_Calcaño Synchiropus_delandi Sixto_V Segundo_milenio Simone_Prendergast Templo_de_Júpiter_Stator Sergéi_Ignashévich Tomás_Martinez

html map