Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Norma_Arrostito Plebiscito_Nacional_de_1978_(Chile) Música_de_camara_(Joyce) Parafílicos Operación_Pasaje_a_la_Libertad Nervio_cutáneo_lateral_del_muslo Portaaviones_Príncipe_de_Asturias One_shot Plaça_del_Centre Norte-Sierra Piero_Gamba Oxidación_del_acido_pirúvico Ophisthocomidae OGLE_2003_BLG_235L Pedro_Jose_Saenz_Vázquez_de_Quintanilla_y_Lanini O_le_ao_o_le_malo Nicolaes_van_Verendael Obras_de_Violeta_Parra Piorrea Obesidad_infantil Pontonx_sur_l'Adour Palacio_de_Malacañán Polly_Holliday Pintura_del_Doecento Petr_Bezruč Nesopupa_baldwini Patafísica Nonoteliaceae Objeto_(Elemento) Myosciurus_pumilio Partido_democrata_de_Estados_Unidos Palacio_del_comando_general_de_Eslavonia Policia_Nacional_Civil_Guatemala Peces_planos Nahant_(condado_de_Essex,_Massachusetts) Oficina_Nacional_de_Procesos_Electoral Pijuí_bonito NIS_America Patrioli Perfect_Day_(canción_de_Lou_Reed) Oblast_de_Daguestan Palacio_Postal Noemi_Féliz_Garcia Patito_Feo_en_el_Teatro Petrochelidon_rufigula Pliciloricus_dubius Poligono_Nueva_Ciudad Poloria Nor_Yungas_(provincia) Phyllotreta_lativittata Nuestra_Señora_de_Loreto_(Argentina) Nintendogs:_Dálmata_y_Compania Okusi Nogal_de_las_Huertas Músculo_peroneo_lateral_corto

html map