Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Avsunviroidae Antón_Abad Hidralazina Montserrat_Football_Association Gulfstream_G200 Haydé_Santamaria Henry_Jaynes_Fonda HD_174429 Annales_regni_Francorum I_Drive_Myself_Crazy Atzara Montpouillan Archivo_Histórico_Nacional_de_España Mordella_innotatopyga Andrés_el_Apóstol Arcadi_Pla_i_Masmiquel Harald_Marg Ministerio_de_Ciencia_e_Innovacion_de_España Ha_Llegado_Carta Apogon_brevispinis I_par Moái_Hoa_Hakananai'a Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Calgary_1988 Hans_Müelich Misas_de_Mozart Gévora_(desambiguación) Asnieres-sur-Nouère Monumento_a_Arturo_Reyes Antonio_Amorosi Monte_St_Helen Modon Huelgas_sexuales Angualasto HD_Radio Historia_de_la_Iglesia_en_Espana Antonio_Beltrán_Martínez Himno_Nacional_(Peru) Andres_Osuna Areas_Protegidas_de_la_Region_Floral_del_Cabo Asociación_Regional_de_Fútbol_Amateur_Quinta Avenzoar Hyla_labialis Arquidiócesis_de_Aparecida Iceburgo Honeyville_(Utah) Gustavo_Spinetta Morus_serrator Anarquismo_en_Italia Monasterio_de_Santa_María_la_Real_(Najera) Guinevere_Jones Mortadelo_y_Filemón_Misión_de_perros Hold_Nickar Guerra_de_los_6_dias Horacio_Galloso Identity_(Wilfred)

html map