Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shigetō_Dewa Sciences_Po_Bordeaux Septembrismo Ségolène_Royal Sebastian_Adolfo_Ereros Tempora_mutantur Sailor_Cosmos Steven_Franken Semple Seleccion_de_futbol_de_Murcia Seydabraevid Titi_leon_negro San_Ansurio The_First_Ten_Years:_The_Videos Sylvisorex_isabellae Serbal_comun Teixeira_Lopes_(padre) Tarta_de_fresa Sustituto The_Soul_Taker Tiro_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Barcelona_1992 Spy_vs_Spy Salento_(comuna) Shrek_the_Third Sofuiwa Supervivientes_de_los_Andes_(pelicula_1976) Springville_(Iowa) Transacción_(programación) Sö_194 San_Mateo_Aragua Stade_Clermontois_Basket_Auvergne Saint-Avit-Rivière Shahul_Hameed Thelymitra_venosa_var._cyanea TLV Sudamericano_de_Rugby_M21 Suffolk_(desambiguacion) Taekwondo_en_Argentina Santa_Adelina Tiranos_Temblad Torneo_Primera_División_2010_2011_(Chile) Sony_PlayStation_3 Testamento_de_don_Diego_Ruiz_de_Castellblanque,_señor_de_Torrebaja. Saint_Fraimbault_de-Prieres Sergio_Amadeo_De_Cecco Singhiella_premnae Shenzhou Saint_Clément_Rancoudray San_Marcial Transición_política_espanola Tiffany_(album_de_Tiffany) Saint-Germain-sur-Renon Space_(canal_de_televisión) Torre_del_Agua_de_Chicago Sila_(desambiguación)

html map