Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Javier_Marías José_María_de_Pereda_y_Sánchez Juan_Martinez_Simon La_influencia_personal Krishna_de_Caso Ley_marco_europea Juan_Manuel_López_(desambiguación) La_Alhóndiga_(Getafe) Leon_Caja_España Leonora_N_3_(Op_72a)_de_Beethoven Januaria_Maria_de_Braganza Jean-Paul_Rappeneau José_Ricardo_Diaz_Pardeiro La_dueña_(telenovela_mexicana) Johann_Nepomuk_Hummel La_dama_del_lago_(desambiguación) Jean_Senebier Jorge_Ábalos Justo_Pastor_Davila Julio_García_(futbolista) Kim_Jong-Gil Institut_Guttmann Laverriere Kama_Sūtra La_Chapelle-Montmartin Le_Bémont Kendrick_Lamar La_magnanimidad_de_Escipion Leslie_Charles_Leach Joseph_Nicolas_Delisle Irisacion Isla_Laranjeiras Lago_Chico Julio_de_1998 Large_Electron-Positron_collider José_Antonio_Urruticoechea_Bengoechea José_María_Napoleón Jeysen_Núñez Instituto_Tecnologico_de_San_Luis_Potosí Jocolí It's_Never_Too_Late Jardin_Etnobotanico_de_Latinoamérica Juan_Manuel_Cotelo Julián_Guillermo_Rojas Leptophis_diplotropis_diplotropis La_ciudad_de_Nueva_York_contra_Homero Jen_Scotts Isla_de_Bouvet Liudmila_Matsiura La_invención_de_Morel Kent_(Inglaterra) Kim_Hwang-sik La_leyenda_del_unicornio José_Leonard_y_Bertholet J.C.Lopes

html map