Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Blade:_the_edge_of_darkness Cachrys Brassavola_cucullata_var._elegans Bissey_la-Cote Bricoleur Bloqueo_de_rama_izquierda_del_haz_de_His Carlos_Torres_(astrónomo) Canilleras Canna_mexicanna Challenger_de_Timișoara Baek_doo_san Capilla_del_rey_Cormac Bandera_de_Buriatia Campeonato_de_Austria_de_Fórmula_3 Bolbula_widenmanni Banshee_(comic) Castellar_(Alpes_Marítimos) Bard_lès_Époisses Canónigo_Tárrega Carlencas_et_Levas Cangrejeras Bizagi Bandera_de_Karachaevo-Cherkesia Canecas Capítulos_de_Alfred_J._Kwak Año_0_reality_show BJS Bay_(arkansas) Blood_mountain Bubblen_Golf Black_Moon_(banda) Candelita_adornada Año_59 Carles_Sentis_i_Anfruns Aínsa-Sobrarbe_(Huesca) Bromus_bromoideus Banu_Sarray Carly_Lauren Barron_(Alava) Carnival_Cruise_Lines Carlos_IX_de_Francia Batalla_de_cirta Bóreas_(Waterhouse) Castillo_de_Zorita_de_los_Canes Casarejos_(Soria) Catedral_de_San_Juan_Bautista_de_Perpinán Cereus_huilunchu Campo_de_Hielo Champagnat_le-Jeune Can't_Take_That_Away_(Mariah's_Theme) Brachaluteres_taylori Canapé_(gastronomia) Chanceaux_près-Loches Básico_(álbum_de_Alejandro_Sanz) Bobinado

html map