Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Region_vinicola_de_Balatonfured_Csopak Puente_del_Waldschloßchen Premio_Claus_Fund_Award Marques_Bragg Puigtinor Luperodes_humilis Materiales_ópticos Maroñas Mecardonia_dianthera Mickey_Hargitay Microrregiao_de_Sao_Jose_dos_Campos Luba_Shumeyko Maia_de_Montcal_(Gerona) Proyecto_Vega Marco_Antonio_de_Brix Psammoecus_t-notatus Marquesado_de_Valhermoso_de_Pozuela Gran_Premio_de_Baltimore Rebel_Heart Lucha_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2014 M2HB Malurus_amabilis Mary_McMillan Primer_Concilio_de_Letran Pronunciamiento_de_Virasoro Rachel_G_Fox Reaccion_nitroaldolica Radio_France_Internationale Miguel_Angel_Buonarroti Microscopio_de_fluorescencia_de_reflexión_interna_total Presa_y_embalse_de_La_Tajera Reckingen-Gluringen Próspero_Fernandez Margarita_(Alava) Provincia_Henan Miguel_Luis_Amunátegui_Aldunate Metis_(astronomia) Maisoncelle_Saint-Pierre Marie_Adelaide_Belloc_Lowndes Martín_Miguel_Navarro Līvānu_novads Marc_Kirschner Michael_Korvac Puerta_de_los_Leones_(Jerusalén) Luis_Enriquez_y_Téllez-Girón Recarga_inalámbrica Miguel_Abensour Michèle_Pierre-Louis Marca_(Espana) Raul_Juliet_Gómez Lorente Michael_Kiske Metodo_del_resto_mayor Mercurialis_ambigua Manuel_serrano_y_sanz

html map